Zamana direnen tasarımlar ve değişime ayak uyduranlar

Bu haftaki bültenimizde önce biraz nostaljik takılıp, sonra Türkiye'deki dijital girişimleri mercek altına alıyoruz.

Tasarım

Henüz Galatasaray Lisesi’nde öğrenciyken Galatasaray’ın asırlık logosunu tasarlayan Ayetullah Emin’in ve logonun ilk sahneye çıktığı yer olan mecmuaları Kara Kedi’nin hikayesi. Hüzünlü ve güzel bir öykü.

galatasaray logosu tasarım çalışması
Ayetullah Emin’in Galatasaray logosu eksizleri

İBB ve ATÖLYE’nin öncülük ettiği “İstanbul Tasarım Ekosistemi Haritası”, tasarım alanında çalışan kişi, kurum ve ajansların ortak çalışmalarını motive etmeye çalışan bir ağı hayata geçirmeye çalışıyor. Oluşturulacak veritabanı sayesinde, bireyler ve organizasyonlar arası iletişimin ve ortak üretimin güçlendirilmesi hedefleniyor. Bu haritada yer almak için başvurular şuradan. Girişime dair daha fazla bilgi için:

Pazarlama

Twitter, 2020’de mecrada beliren en iyi pazarlama kampanyalarını seçti. Ben & Jerry, Uber, Westworld gibi markaların boy gösterdiği seçkide, “değer yaratma” odaklı kampanyalar ve pandemi süresinde küçük işletmelere desteği hedefleyen çalışmalar öne çıkıyor. Uber sürücülerinin çalışan yerine sözleşmeli işçi statüsünde sayılması yıllardan beri tartışmalı bir mevzu olmasına rağmen, markanın sosyal mesafeyi seyahate tercih etmesi ve böylece “karı önemsemeyen” bir duruş sergilemeye özen göstermesi enteresan olmuş.

Bu yazıda, Google, markaların pazarlama stratejilerinden bazılarını detaylandırıyor. Samsung’un ürünlerini kullanan üç personaya göre kişiselleştirmiş reklamlar yayınlaması veya Avon’un güzellik influencerları ile ortaklığı gibi stratejilerin etkileşim ve satın alımlar üzerinde büyük etkisinin olduğu anlatılıyor.

Benzer bir yazı da Google Türkiye tarafından yayınlandı. En çok izlenen YouTube reklamlarının arkasındaki stratejik yaklaşımı inceleyen yazı, tüketici, kreatif ve mesaj bağlamlarında tavsiyelerde bulunuyor.

Twitter, dünyanın çeşitli bölgeleri için özel olarak hazırlanmış pazarlama takvimlerini yayınladı. 2021 yılındaki özel günleri ve büyük etkinliklerin tarihlerini içeren takvimlerden MENA bölgesi için hazırlanan takvim için:

Araştırma

K-pop twitter araştırması
K-Pop hakkında en fazla kullanıcının tweet attığı ülkeler

Twitter’ın araştırmasına göre 2020’de K-Pop üzerine 6,7 milyar tweet atılmış. Tweet sayısı bakımından Güneydoğu Asya ülkeleri Endonezya, Tayland ve Güney Kore ilk 3 sırada. Tweet atan kullanıcı sayısı bakımından ise Japonya ve ABD ilk 2 sırayı elde etmiş. Türkiye tweet sayısı bakımından 19., kullanıcı sayısı bakımından ise 12. sırada. 🎤

Socialinsider adlı site, Instagram, Twitter ve Facebook’ta 22 milyondan fazla sosyal medya içeriğini analiz ettiği raporunu sunuyor. Markaların içeriklerine odaklanan araştırma, 35 farklı sektörde etkileşim ve içerik türüne dair benchmarklar sunuyor. Çok faydalı bir amme hizmeti.

The Drum, oyuncu personaları üzerine detaylı bir sunumu YouTube kanalından paylaştı.

Etkinlik

5 adet insan
Mediacat canlı yayın etkinliği

Mediacat, 2021 yılının trendleri üzerine konuşmak üzere sektörün önde gelen akademisyen, araştırmacı ve iş insanlarını canlı yayın platformunda bir araya getiriyor. 18 Şubat’ta gerçekleşecek olan yayını izlemek için buradan kayıt olabilirsiniz. Daha fazla bilgi için:

Reklam Dünyası

Reklam afişi
Koleston’un Türkiye’de ilk reklamı

Marketing Türkiye, Türkiye’den büyük markaların ilk reklam çalışmalarını sergilediği bir yazı yayınladı.

Snapchat, “Snap Originals” adıyla bir kısa film kampanyasının startını verdi. Mobil ekran boyutlarında sunulan videolardan ilki, konuya damardan girerek tartışma yaratan sporcu Colin Kaepernick’i ekrana taşıyor.

BBC pano reklamı
BBC’nin ‘Mükemmel Bir Gezegen’ reklam çalışması

BBC, “A Perfect Planet” adlı belgeseli için, doğanın tahrip edilişine vurgu yapan bir reklam kampanyası hazırladı. “Mükemmel bir gezegen… ama ne zamana kadar?” sloganıyla hareket eden reklam doğanın güzel yönlerini ve yaratılan tahribatı yan yana gösteriyor.

Doğuş Çay’dan serçe parmak kaldırmalı bir reklam filmi. Fikir çok yenilikçi değil ama hedefine ulaşıyor sanırız.

Doğuş Çay - Serçe Parmak

Teknoloji

Google sonuçları detaylı bilgi videosu
Google arama sonuçları için detaylı bilgi

Google arama sonuçları sayfasında çıkan siteler hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sağlayan yeni bir uygulama deniyor. Arama sonucunun sağındaki üç noktaya tıklandığında, sitenin (eğer varsa) Wikipedia sayfasından edinilmiş bilgiler ve sitenin güvenli olup olmadığı görüntülenebiliyor. Bu uygulama şu an için sadece ABD pazarında geçerli.

Turizm

Airbnb’nin Amerikan toplumu üzerinde yaptığı araştırmaya göre, 2021 “Anlamlı Seyahat”in yılı olacak. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 51’i seyahat için küçük, izole destinasyonları tercih ediyor. Yüzde 24’ü ise insanlarla dolu enerjik ortamlarda bulunmak istiyor. Ayrıca, uzak mesafelere uçmaktansa, yakın ve arabayla erişilebilecek lokasyonlar tercih edilecek. Seyahat harcamaları, katılımcıların öncelikleri arasında yer almaya devam ediyor. Raporda öne çıkan bir diğer nokta ise, uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ve normalleşmesi ile iş seyahatlerinin eskisi gibi olmayacağı. ✈️

Sosyal Medya

BoomSonar ve Marketin Türkiye’nin ortaklaşa düzenlediği “Social Media Awards Turkey” için son başvuru tarihi 31 Mart. Ödüller 24 ayrı kategoride sahiplerini bulacak. 🏆

Sosyal Medyadan Kısa Kısa

  • Myanmar’daki darbenin ardından Facebook’tan sonra Instagram ve Twitter’a da erişim engeli getirildi.

  • Spotify, kullanıcıların sesinden çıkarımda bulunup, “duygusal hal, cinsiyet, yaş ve aksan” gibi faktörleri göz önünde bulundurarak şarkı öneren bir yapay zeka teknolojisinin patentini aldı.

  • Telegram, kullanıcıların Whatapp konuşma geçmişlerini Telegram’a aktarma özelliğini sunuyor.

  • Instagram, “Yakın Zamanda Silinenler” uygulamasını başlattı. Bu sayede, silinen içerikler 30 gün süreyle yakın zamanda silinenler dosyasında tutulacak. Hikayeler ise bu dosyada 24 saat boyunca kalacak.

  • Instagram, “Professional Dashboard” özelliğini uygulamaya koydu. Bireysel içerik üreticilerine ve küçük işletmelere hitap eden bu özellik sayesinde, kullanıcılar sayfalarına dair istatistiklere, içerik üretiminde kullandıkları araçlara ve yol gösterici kaynaklara kolayca ulaşabilecek.

  • 2020’nin son çeyreğinde Pinterest’in geliri 1 yıl öncesine kıyasla %76 arttı. 2020’nin üçüncü çeyreğinden son çeyreğine kullanıcı sayısı, 17 milyon artarak 459 milyon oldu.

Haftanın İçerik Üreticisi

mandalina
Popular Science Instagram içeriği

Dünyaca ünlü Popular Science dergisinin Türkiye Instagram hesabı olan @popularscienceturkiye her gün okunması oldukça zevkli bilimsel bilgi paylaşımları yapıyor. Instagram’da eğlenirken bir yandan da bir şeyler öğrenmek fena olmaz diyenlerin mutlaka takip etmesi gereken bir sayfa.


Bir hafta daha böyle geçti. Daha da çok şey öğreneceğimiz günler dileğiyle, haftaya görüşürüz. 🐰

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.