Turizm Deneyimlerinde Yeni Arayışlar, Pandemi Sonrasını Selamlayan Reklamlar

Pandemide tünelin sonundaki ışık görünürken, seyahatseverler akılda kalıcı deneyimlerin peşinde dışarıya adım atıyor.

Sosyal Medya

Reel Reklamları Gelişiyor ve Genişliyor

reel reklamları
Reel Reklamlarının Görünümü

Instagram Nisan ayının sonlarında çıkardığı ve Hindistan, Brezilya, Almanya ve Avustralya’da test ettiği Reel reklamlarını artık Kanada, Fransa, Birleşik Krallık ve ABD’ye de getirdi. Böylece bu yeni ülkelerdeki markalar, Reel aracılığıyla rekl-am verebilecekler.

Instagram Reel reklamları ile Reel için daha sürdürülebilir bir ortam yaratmaya çalışıyor. Geliştiriciler, içerik üreticilerinin emek harcadıkları Reel içerikleri için ödeme aldıklarında içerik üretmek için daha motive olacaklarını ve bununda uygulama içinde sürekli bir gelişime yol açacağını düşünüyorlar.

Reel reklamları, özelliğin en büyük rakibi olan TikTok reklamlarına oldukça benziyor. Reel akışınızda karşınıza çıkıyorlar ve “Sponsorlu” ibaresi içeriyorlar. Bu yazıya tıklayınca bir uygulama için bir reklam ise uygulamayı indirmeye, bir websitesi için bir reklam ise o websitesine yönlendiriliyorsunuz.

Reel reklamlarının gelişiminden bahsetmişken reellerin genel ilerlemesini de inceleyelim. Instagram resmi rakamlar paylaşmasa da, yetkililer reellerin hem kullanıcıların tüketimi yani reel izlemesi hem de reel içeriği üretmesi anlamında büyüdüğünü belirtiyor. TikTok’un Hindistan’da yasaklanmasının ardından Reel’ler Hindistan’da büyük bir gelişim göstermişti.

Ancak hem Instagram hem de Facebook halen TikTok’un gerisinde olduğunu, kullanıcıların TikTok’ta daha çok vakit geçirdiğini belirtelim.

TikTok’ta Pazarlama Rehberi

Tiktok raporu
TikTok Marketing Guide

Son dönemin gözde sosyal medya platformu TikTok, küçük işletmeler için TikTok üzerinden pazarlama yapma rehberini yayımladı.

İşletmeler için TikTok sizin için ne yapabilir?, İşletmeniz için Reklamcılık Araçları, İşletmeniz için Yaratıcı Araçlar başlıklı 3 bölümden oluşan raporda, TikTok’un kendine has Z jenerasyonu, TikTok’un kapsayıcı olduğu, geniş kitlelere eriştiği, interaktif olduğu vurgulanıyor. “Meet the Brand” konsepti ile, TikTok üzerinden önemli işler başarmış markalar ve nasıl başarıya ulaştıkları anlatılıyor.

Raporun tamamını okumak için:

Tweet’lere Emoji ile Tepki Verme Özelliği Test Ediliyor

Twitter halihazırda yer alan tweetlere kalp ile tepki vermeye 4 yenisini eklemeyi test ediyor:

  • Neşeli
  • Düşünceli
  • Üzgün
  • Gülen

Neşeli ve üzgün için ikisi de aynı olacak şekilde animasyonlu kalp yer alıyor, bu emojilerin gelişme sürecinde olduğunu belirtelim.

Bu tepkiler 2020’de Twitter’da en çok kullanılmış emojilerden yola çıkarak seçilmiş. Bu listeye baktığımızda 2020’de Twitter’da en çok kullanılmış emojilerin en başında ise gülmekten gözünden yaşlar gelen emoji 😂 bulunuyor.

Twitter geçtiğimiz Mart ayında emoji setlerinden oluşan bir anket açmış ve kullanıcılara hangisini daha çok beğendiklerini sormuştu. Bu anketteki emoji setlerinde Agree - Disagree emojileri de yer alıyordu.

Twitter 2015’te de, 2018’de de bu Agree-Disagree emojilerini test etmiş ancak sonrasında kullanıma açmamıştı.

Twitter’a Ücretli Abonelik Sistemi: Twitter Blue

Twitter, Twitter Blue’yu uygulama içi satın alım olarak piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Şimdi bu ücretli abonelik sisteminin getireceği özellikleri inceleyelim:

Geçtiğimiz aylarda tersine mühendislik uzmanı Jane Manchun Wong’un aktardığına göre tweetlere geri al özelliği geliyor. Örneğin bir tweet yazdınız ve yanlış olduğunu fark ettiniz. Twitter size bu tweeti diğer kullanıcılar görmeden silmeniz için birkaç saniye veriyor.

Twitter Blue Undo Butonu

Uzun tweet thread’lerinin bir yazı şeklinde, kesintiye uğramadan kolayca okunmasını sağlamak için Okuma Modu geliyor.

Twitter uygulama ikonunun rengini ve tema rengini değiştirme özelliği geliyor. Tema rengini değiştirme özelliği Twitter’ın web uygulamasında halihazırda bulunduğunu ancak uygulama ikonu rengi değiştirme özelliğinin henüz uygulamanın herhangi bir versiyonunda bulunmadığını hatırlatalım.

Twitter ikonları
Twitter Blue renkli ikon ve temalar

Tweetleri organize etme özelliği geliyor. Artık beğendiğiniz tweetleri koleksiyonlar şeklinde biriktirebilir ve böylece beğendiğiniz bir tweeti daha sonradan kolayca bulabilirsiniz. Bunun halihazırda uygulamada bulunan Bookmarks yani Yer İşaretleri özelliğine benzediğini farkının ise beğendiğiniz tweetleri koleksiyonlar halinde sınıflandırıp kaydedebilmek olduğunu hatırlatalım.

Twitter özellikleri
Twitter Koleksiyon Özellikleri

Twitter Blue’nun ABD fiyatı aylık 2.99$, Türkiye fiyatı ise aylık 30,99 TL olarak belirlendi.

Twitter’a 3 Aşamalı Bilgi Teyit Sistemi

Twitter bilgi teyit
Twitter Bilgi Teyit Uygulaması

Twitter, 2020 Mart ayında yanıltıcı bilgilerin tespit edilmesi ve işaretlenmesi için gönderilerin yanında bulunan uyarı damgalarını kullanıma açmıştı. Yaptığı güncellemeler ve yeniliklerle uygulamayı daha güvenilir bir hale getirmeyi hedefleyen Twitter, bu özelliğini de detaylandırdı ve 3 aşamalı bir bilgi teyit sistemine dönüştürdü.

Kullanıcıların alacağı uyarıların adları ve işlevleri ise;

Get the latest (Daha fazla bilgi al) Doğru bilgiyi desteklemek için kullanılacak.

Stay Informed (Takipte kal) Doğruluğu henüz kesin olmayan bilgileri bildirmek için kullanılacak.

Misleading (Yanıltıcı) olacak. Kesinlikle yanlış olan bilgileri bildirmek için kullanılacak.

Instagram’da Beğeni Sayısını Gizleme Özelliği Artık Tüm Kullanıcılarda

Artık tüm kullanıcılar Instagram’da diğer kullanıcıların beğeni sayılarını görmemeyi tercih edebilir ve kendi gönderilerinin beğeni sayısını diğer kullanıcılardan gizleyebilir.

Bu özelliğin yakında Facebook’a da gelmesi bekleniyor.

Twitter Fleets’e Reklamlar Özelliği

Twitter’ın 2020’nin sonlarında çıkardığı özelliği Fleets’e reklam özelliği geliyor. Böylece Twitter’da ilk defa dikey boyutta reklam özelliği yer alacak. Fleets reklamları ABD’deki Android ve IOS kullanıcılarında test ediliyor.

Haftanın Sosyal Medya Hesabı: @depthsofwikipedia

Depths of wikipedia instagram posts
@depthsofwikipedia’dan bazı postlar

İsmi Josh olanların bir araya geldiği “Josh Fight”, Tavuk Gözlükleri ya da yaşlı insanların kokusu…

Vikipedi’de bir yerlerde, hiç ihtiyaç duymadığımız ya da hiç merak etmediğimiz için girmediğimiz binlerce sayfa var. Ve bu haftanın sosyal medya hesabı da tam olarak bu konu üzerine: Vikipedi’nin Derinlikleri! Bu hesapta Vikipedi’deki en alakasız konularla ilgili yazıları görebilirsiniz!

Web

internet trafiği dünya haritası
Map of the Internet 2021

Halcyon Maps, dünyanın trafik yoğunluğu bakımından en büyük websitelerini dünya haritası formatında görselleştirmiş. Veriler Ocak 2020 - Ocak 2021 arasındaki Alexa web trafiği sıralamasından geliyor. Haritalara göz atmak ve nasıl yaratıldıklarına dair kapsamlı açıklamaları okumak için aşağıdaki linke tıklayın. Siteden haritanın yüksek çözünürlüklü bir versiyonunu da indirebilirsiniz.

Gözümüze çarpan eğlenceli sayfalar

müzik network haritası
GNOD: Müzik haritası

GNOD (Global Network of Discovery), beğendiğiniz müzik, edebi eser, ürün, sanat eseri ve filme göre öneriler gösteren bir site.

müzik network haritası
ThanAverage

ThanAverage, “ortalamadan daha … mısınız?” tarzındaki sorulara verdiğiniz cevaplara göre sizi ortalamayla kıyaslayan bir site.

italyan otomobiller
cardesignhistory.com

Otomobil meraklıları için sınırlı sayıda üretilen klasik modeller hakkında çok şey öğrenebileceğiniz interaktif bir sayfa.

Hükümler ve Koşullar Oyunu

terms and conditions game ss
Hükümler ve Koşullar oyunu

Gün içinde çok farklı amaçlarla çok sayıda siteyi ziyaret ediyoruz ve bu sitelerde sürekli “Bu sitede çerezler uygulanmaktadır, kabul ediyor musunuz?” “Hüküm ve koşulları kabul ediyor musunuz?” “Mail listemize abone olmak ister misiniz?” gibi pop-up’larla karşılaşıyoruz. Şimdi sizle paylaşacağımız oyun da tam olarak bu konuyu inceliyor. Bu oyunda 29 soru boyunca karşınıza çıkan pop-up’lara hayır demeniz bekleniyor. Oyunu oynamak için:

Araştırma

Iyzico-PayU Türkiye’nin E-ticaret karnesini açıkladı

iyzico eticaret raporu
iyzico: Türkiye’nin e-ticaret karnesi

“The Next Frontier: 2021 ve sonrasında ortaya çıkan e-ticaret liderleri için en çok umut vadeden pazarlar” adlı raporla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. 4 kıtada ve 19 ülkede yapılmış araştırmaları içeren rapor, umut veren pazarları listelerken, Türkiye’nin e-ticaret bağlamında gelişmekte olan ülkeler arasında öne çıktığını gösteriyor.

Paylaşılan verilere göre; 2017’de Türkiye’deki toplam ticarette, e-ticaret’in payı yüzde 4 iken, 2019’da yaklaşık yüzde 10’a yükseldi. Ciddi bir katalizör haline gelen Pandemi döneminde ise bu pay yaklaşık %10’dan %16’ya yükseldi. E-ticarette 2020’nin ilk 6 ayında, 2019’un ilk altı ayına kıyasla yüzde 64 artış yaşandı.

Verilere göre, 83.4 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de internet penetrasyonu yüzde 71, mobil cihaz penetrasyonu yüzde 92,  e-ticaret penetrasyonu ise yüzde 44 seviyesinde. Verilere göre; 37 milyon kişi çevrimiçi alışveriş yapıyor.

Raporda, güzellik ve kozmetik, moda ve aksesuar, dijital ürünler ve eğitim sektörleri detaylı olarak inceleniyor. Eğitim harcamaları 2019’a kıyasla %28 daha fazla hızlı arttı. Türkiye’nin güzellik ve kozmetik alanındaki büyüme oranı ile Polonya, Rusya, Çekya ve Romanya’yı geride bıraktığını ekleyelim.

Turizm

Litvanya’dan Turizm Portalı

portal gibi şey
Vilnius Turizm Portalı

Litvanya, insanların bağlantıda kalmasına yardımcı olmak için başka bir şehre bir ‘portal’ inşa etti. Proje, insanları “birlik fikrini yeniden düşünmeye” teşvik etmeyi amaçlıyor.

Pandemik seyahat kısıtlamalarından bıktınız ve dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışmak için can atıyor musunuz? Litvanya’nın Vilnius şehrinin ilginç bir çözümü var: Başka bir şehre gerçek zamanlı bir “portal”. Yaklaşık 600 kilometre uzaklıktaki Polonya’nın doğusunda kalan en büyük şehir Lublin’e dairesel bir “kapı” yerleştirdi. Basın açıklamasında, portalların hem büyük ekranlara hem de iki şehir arasında canlı görüntüler yayınlayan kameralara sahip olduğunu söyledi. 

İnsanlık potansiyel olarak ölümcül birçok zorlukla karşı karşıya; sosyal kutuplaşma, iklim değişikliği veya ekonomik sorunlar olabilir. Yapımı beş yıl sürdü ve bir yıllık bir pandeminin sonunda ortaya çıkmasıyla iyi bir zamanlama yakaladı. Organizatörler, gelecekte diğer şehirlerde portal ekleme planları olduğunu söylüyor.

“Dijital Aşı Pasaportu” 7 Avrupa ülkesinde uygulamaya konuldu

portal gibi şey
Avrupa Birliği Dijital Aşı Pasaportu Haritası

AB’nin geliştirdiği Pasaport, kişilerin aşı olup olmadığının, hastalığı atlatıp atlatmadığının ve son 72 saat içerisinde aşı olup olmadıklarının tespitin kesin olarak gerçekleştirilmesini sağlıyor. Dijital imzalı bir QR kodu sayesinde çalışan ve kullanıcı bilgilerini gizli tutan uygulamaya 1 Temmuz’da tüm AB ülkeleri geçiş yapacak.

Seyahat deneyiminde yeni arayışlar

grafik
Aşılanmış Kişilerin Dışarı Çıkma İlgisi

GWI’nın pandemi sonrası tüketici davranışları üzerine verileri, yükselen seyahat trendlerine dair de bilgi verici. Buna göre nüfusunun en az yüzde 25’ini aşılayan toplumlarda seyahat etmeye yönelik güçlü bir istek beliriyor. Seyahat etme nedenleri arasında arkadaş ve aile ziyaretleri beklendiği üzere ilk sırada, “hayatta bir kez yaşanacak deneyimleri” yaşamak ise ikinci sırada yer alıyor. Aşılanmanın yaygınlaşması, tüketicinin iyimserliğini ve pandemi sürecinde süregiden “tutumluluk” eğiliminin zayıflamasına yol açıyor. Bir başka deyişle kaliteli deneyimler için harcama yapmaktan kaçınmayan bir turist profili gelişiyor. Bununla birlikte toplu turlar ve indirimlere dair ilgi azalıyor.

Wunderman Thompson’un araştırmasına göre ise bilimsel ve eğitimsel deneyimlerle donatılmış turistik aktiviteler popülerlik kazanıyor. “Akılda kalıcılık” turizmde önemli bir tercih faktörü haline geliyor.

Reklam Dünyası

2021 ilk çeyreğinin en iyi reklamları ve öğrettikleri

Google’a ait “Think with Google” blog sayfasından Ege Demirtaş’ın yazısında verilerle öne çıkan markaların işleri ve YouTube Ads Leaderboard’a göre reklamın kuralları.

Bugünlerde maalesef pandemiye değinmeden herhangi bir konudan bahsetmek imkansız.

insanların kahraman olduğu hikayeler anlatan markalara tüketicilerin olumlu tepkiler verdiğini görüyoruz. Ekranı adeta bir aynaya çevirip, tüketicinin -özellikle bugünlerdeki- ruh halini, beklentilerini, korkularını, sevinçlerini onlara geri yansıtan markaların işleri YouTube Ads Leaderboard’da giderek artmaya başladı. Bunun gizli formülü veri değil, veriyi doğru okuyup içgörüye çevirebilmek. Tüketicisinin günlük hayatını, mutluluklarını, ihtiyaçlarını iyi okuyabilen, onların lügatından konuşan markaların bu çeyrekte listeyi kalabalıklaştırdığına şahit olduk.

Hayatın hızlandığı, gün aşırı yeni tüketici alışkanlıklarının ortaya çıktığı, süper-bilinçli ve kendinden emin yeni nesil bir tüketici grubunun kontrolü eline aldığı bir dünyada markalar için belki de en büyük zorluk, ufacık ekranlarda sınırsız mesajların arasında, dikkat eşiklerinin yerlerde olduğu bir tüketici gerçekliğinde etkili iş üretebilmek.

Bu engelleri aşıp Leaderboard’a giren markalardan Durex, Vodafone ve bir de Activia oldu.

Danone Sütlü Ürünler Pazarlama Direktörü Didem Küçükemirler Geren şöyle diyor; “Deneyim ve içgörülerimizi çeşitli araştırma metrikleriyle test etmek işimizin ayrılmaz bir parçası. ABCD reklam kuralları bizlere birer hatırlatma, Creative Audit Tool ise ortaya çıkan kampanya kreatifini test etme şansı verdi.”

Youtube reklamları üzerinde yapılan incelemeler sonucunda hazırlanan verimli ve etkili reklam yapmanın ipuçları ise; dikkat çekicilik, samimiyet, net ve tek bir mesaj üzerinde yoğunlaşmak olduğunu söyleyebiliriz.

Dikkat çekicilik: İnsanlık olarak dikkat eşiğimiz Japon balıklarıyla kafa kafaya gelmiş durumda. Mesela bir markanın Z neslinin dikkatini çekebilmesi için sadece 8 saniyesi var. Bu yüzden ‘reklamı atla’ tuşu çıkmadan markaların hikayelerini nasıl açtığı çok kritik.

Samimiyet: Reklama doğru bir başlangıçtan sonra, film boyunca dozunda tekrarlanan ama en önemlisi reklam kokmadan, organik bir şekilde hikayenin içine akıllıca yedirilmiş markalama yapmak iş ve iletişim hedeflerini tutturmak için kritik. 

Net ve tek bir mesaj: Evet, duygusal fayda anlatan hikayeler bugünün geçer akçesi. Filmi akılda kalıcı ve basit bir harekete geçirici tek bir mesajla sonlandırmak ve gerekirse bunu hem ses hem görüntüyle tekrarlamak gerekiyor. Tek mesajın altını çizmek isterim, hedeflerinize göre mesajlarınızı önceliklendirip, hedefe en uygun birincil mesajı ilettiğinizden emin olun.

 Entelektüel etki sahibi için yeni bir keşif ve medya alanı: Wiser

arayüz
Wiser Arayüzü

Wiser; Podcast, video, makale ve sesli kitapların keşfedildiği sosyal kürasyon platformu olarak karşımıza çıkıyor. Kaliteli içerikleri bulmak, üretimin fazlalılığı nedeniyle kimi zaman bir hayli zor oluyor. Durum böyle olunca da belki çok sevebileceğimiz birçok içeriği ıskalayabiliyoruz. Wiser, bu problemin önüne geçmeyi hedefliyor ve kullanıcıya kendi tabiriyle “entelektüel Pinterest” ortamı sunuyor.

Sosyal medyanın mevcut doğasını düzeltmek için entelektüel toplulukların gücünden yararlanıyor. Kaliteli gazeteciliği ve içerik üretimini temsil eden ve kutlayan bir topluluk olarak, sahte haberlerden toplumu kutuplaştırmaya yönelik kasıtlı girişimlere kadar sosyal medyayı çevreleyen tüm etik dışı davranışlardan arınmış bir medya deneyimi yaratmayı amaç edinmişler ve medyayı kurtarmanın tamamen bir hareketle, kolektif bir çabayla gerçekleşeceğini düşünmektedirler.

İçeriğin niteliği ve niceliği her geçen gün önemli ölçüde iyileşip arttıkça, içerik küratörlüğü medyada en çok aranan değer önermelerinden biri haline geliyor.

Wiser, uzmanlar, öğrenenler ve meraklılardan oluşan bir topluluk tarafından küratörlüğünü yaptığı podcast’ler, videolar ve makalelerden oluşan, oynatma listelerini keşfedeceğiniz ve sizi daha fazla okumaya ve daha fazla dinlemeye teşvik eden bir topluluk.

Wiser’da geleneksel medyayı çevreleyen endişeden uzaklaşacak, teşvik edici içerikler keşfedecek ve harika insanlarla tanışacaksınız. Wiser, Bantmag, Vesaire, Magger, Socrates gibi bağımsız medya üreticileriyle de çalışıyor. Kısa bir süre önce yalnızca davetli Beta’mızı yayınladılar ancak bir ay sonra çıkaracağı full sürümde ise her üyenin kendi kürasyonlarını oluşturabilmesine olanak sağlayacak.

Magnum Türkiye’nin La Casa de Papel Temalı Yeni Reklam Filmi

Magnum x La Casa de Papel ile Haz Peşinde bir Macera

Magnum Türkiye, bu yıl bir ilke imza atarak yeni reklam kampanyası için Netflix‘le işbirliği yaptı. Platformun popüler orijinal yapımlarından La Casa de Papel’in ruhu ve ikonik elementlerine yer veren sürükleyici reklam filmi için kamera karşısına geçen isim Dilan Çiçek Deniz oldu.

Reklam filmi; La Casa de Papel’in ana temalarından biri olan soygun kurgusunda Magnum Caramel Gold peşinde haz dolu bir macerayı konu alıyor ve ‘Bu haz peşinden koşmaya değer’ diyor. İki seriden oluşan reklam kampanyasının ilk filmi Magnum’un yepyeni ürünü Caramel Gold’u odağına alırken, ikinci film Magnum’un her yıl heyecanla beklenen araba promosyonuna odaklanıyor.

Uber’den Karantina Dönüşü Reklamları

Your Uber Awaits Reklam Filmi

Uber, müşterilerini tekrar karşılayan bir reklamla karantina kısıtlamalarının hafifletilmesini kutluyor. Dünya yeniden açıldığında ve dışarı çıkmaya cesaret ettiğinizde, kullanılmayan egzersiz ekipmanlarını, bitmemiş yapbozları, kirli bulaşıkları ve üst üste yığılmış eşofmanları gerçekten özleyeceksiniz. Ne yazık ki, bu tür görüntüleri birkaç ay daha tecrit edilmiş beynine yakamazsın, değil mi?  Bir kahve, gerçek bir insan yüzü, köşeyi dönmeyen bir park ve uygun bir kucaklaşma.

Kahve Dünyası, umut kampanyasını sürdürüyor.

billboard
Kahve Dünyası Umut Kampanyası Billboard

Kahve, çikolata ve çeşitli lezzetlerle kendini misafirlerinin en güzel anlarının eşlikçisi olarak konumlandıran Kahve Dünyası, yaşanan global pandemi krizinde tüketiciye moral ve motivasyon sağlamak adına Reklam panolarının kullanıldığı kampanyanın iletişimi ilk olarak “Hangi fırtına sonsuza kadar sürer?” mottosuyla başladı.

Marka, “Hangi dağ, aşılamayacak kadar büyüktür?”, “Kalbinin sesini hangi gök gürültüsü bastırabilir?”, “Umuda kim sınır koyabilir?” ve  “Bu dünya sen ben olmadan, biz olursak döner.” mottosuyla sürdürdüğü kampanyayla, yaşanan tüm zorlukların geçeceği ve kaçırılan tüm tatlı anların bir şekilde telafi edilebileceğini hatırlatıyor.

Menüde olmasak bile resmin içindeyiz

drink
Better with Pepsi

Pepsi, hamburgerin yanında en iyi giden içeceğin kendilerine ait olduğunu fast food zincirlerinin ambalajlarında ortaya çıkan Pepsi logosuna gönderme yaparak vurguluyor. Bir origami sanatçısının elinden çıkan işler, dikkatlice katlanmış paketlerin bir köşesinde çıkan Pepsi logosuna odaklanıyor. Menüde olmasak bile her zaman resmin içindeyiz diyen marka, bu şekilde tüketicileri Coca-Cola’dan vazgeçirmek için farklı bir yönteme başvuruyor.

Pinterest’ten Yeni Motto: Kendinizi Şaşırtabilirsiniz

PinterestYou Just Might Surprise Yourself

Pinterest, platformun insanlara harekete geçmeleri için yeni ve heyecan verici fikirler sunabileceğini ve onların gerçekten keyif aldıkları ve kişisel olarak tatmin edici şeyleri bulmalarına ve şekillendirmelerine nasıl yardımcı olabileceğini göstermeyi amaçlayan yeni marka kampanyasını bu hafta “Kendinizi Şaşırtabilirsiniz” mottosuyla başlattı. Kullanıcılarını harekete geçirerek hayatlarını farklılaştırmakta oynadığı rolü eğlenceli bir anlatımla ekrana taşıyor.

Pinterest, pandemiyle kaybolan zamanın geri kazanılmasına davet ediyor. Keşfetmek, deney yapmak ve zamanı nasıl harcadığımıza bir amaç belirlemek. Gelecek neslin hayatlarının her yönünü nasıl tezahür ettirdiğini düşündüğümüzde, bu kampanya onları gerçekten neşelendiren şeyler yapmaya teşvik ediyor.

Mavi’ye Doğru Reklam Filmi

Mavi 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonu reklam filmiyle, ünlü yıldızın maviliklere doğru yol aldığı bir hikayeyle yaz modası heyecanını başlatıyor. Kıvanç Tatlıtuğ Mavi İlkbahar Yaz koleksiyonunun reklam filminde; Aracı yolda kalan bir arkadaş grubu ve Kıvanç Tatlıtuğ‘un yolculuklarına dahil olmasıyla başlayan ve rastlantı sonucu bir araya gelen bu ekibin kurmuş olduğu samimi, sıcak iletişim izleyiciyi de içine çekiyor. Kıvanç Tatlıtuğ‘un keyifli ve rahat tavırları ise Mavi’nin yaz modasının temasıyla paralellik gösteriyor.

Filli Boya, İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile  İstanbul Havalimanı yolu üzerinde bulunan yaklaşık 600 metre uzunluğundaki duvarı Türkiye’nin en büyük grafitisi olan eser için güçlerini birleştirdi. İstanbul Havalimanı’nda 3.500 metrekare alana sahip bir duvarın üstüne yapılan “Çocukların Uçuş Hayalleri” temalı çalışmada, dünya çocukları bir arada tasvir edildi.

Pazarlama ve İş Dünyası

Harvard Business Review’de “Start-up’lar Neden Başarısız Olur?” başlıklı yazıda, Harvard Profesörü Tom Eisenmann, bu soruya sıkça önerilen “vizyonsuz yöneticiler” cevabının yeterli olmadığını savunuyor. Eisenmann’a göre, müşteri ihtiyaçlarının ve profilinin yeterince anlaşılmaması, start-up’ların ölü doğmasına sebep oluyor. Yazarın önerdiği yol haritasında, (1) potansiyel müşteriler üzerine araştırmalar ve görüşmelerle sorunların ve ihtiyaçların tanımlanması, (2) Bu sorunlara yanıt verecek çözümlerin geliştirilmesi ve bu çözümlerin test edilerek aralarından en iyisinin belirlenmesi, (3) En iyi çözümün pazara MVP (Minimum viable product) olarak sürülmesi ve erken erişim kullanıcılarıyla, geniş tüketici kitlesinin ürüne yaklaşımının test edilmesini öneriyor.

Getir yurtdışı operasyonlarını büyüterek, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da hizmet vermeye başladı. Getir’in global yolculuğundaki yeni adresleri Berlin ve Paris olacak.

Rekabet Kurulu’ndan Seri Soruşturmalar

Rekabet Kurulu, hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren aralarında Pepsi Co. ve Red Bull’un da bulunduğu 13 şirket hakkında soruşturma açtı.

Soruşturma kapsamında; Geleceğe dönük fiyatlar, fiyat geçiş tarihleri, dönemsel aktiviteler ve kampanyalar gibi rekabete hassas bilgilerin dolaylı yoldan değişimine aracılık edildiği, söz konusu süpermarket zincirlerinin fiyatlarının ve/veya fiyat geçişlerinin koordinasyonunun sağlandığı ve/veya söz konusu perakendecilerin yeniden satış fiyatlarının belirlenmesine dönük davranışlarda bulunulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşması üzerine yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

 Sermaye artırımı TOGG’un ortaklık yapısını değiştirdi 

Yerli elektrikli otomobili geliştirme çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, ödenmiş sermayesini artırdığını bildirdi. Yapılan açıklamada, ödenmiş sermayenin tamamının daha önce yapılan sermaye avanslarının sermayeye ilave edilmesi suretiyle nakden 846 milyon 774 bin TL artırılarak 150 milyon TL’den 996 milyon 774 bin TL’ye çıkarıldığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile kurulan TOGG, ‘beş babayiğit’ olarak anılan Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding’in ortaklığında Haziran 2018 tarihinde faaliyetlerine başlamıştı. TOGG’da sermaye artırımına katılmayarak ortaklığını sonlandırma kararı alan Kök Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini otomotiv sektöründe yarım asırlık tecrübesi bulunan İnan Kıraç yürütüyor.

Şirketin sermaye artırımı kararının ardından ortakların hisse dağılımında da değişiklikler olacağı bildirildi.

Sosyal Sorumluluk Girişimleri

Lemur ve kart
Mastercard’dan Wildlife Impact Banka Kartı

Mastercard da müşterilerinin bir milyona yakın hayvan ve bitki türünün an itibariyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu gerçeğini hatırlaması için The Wildlife Impact Card programını oluşturdu.

Tehlike altındaki türlerin yaşam alanlarını korumaya yardımcı olun McCann tarafından oluşturulan farkındalık kampanyası, kartların üzerinde yazan son kullanma tarihi ile birlikte bu süre içinde nesli tükenebilecek yaban hayvanlarının görselini içeriyor. Her kartta tehlike altındaki türün görselinin yanı sıra bu canlının potansiyel olarak gezegenimizde var olmayacağın gösteren tarihlerin oldukça yakın olması tehlikenin boyutunu vurguluyor.

Herkes için sürdürülebilir bir gelecek yaratma konusunda kararlılığı bulunan finans şirketi, tehlike altındaki türleri ve onların yaşadıkları habitatları koruma zorunluluğumuz olduğunu vurguluyor. Bu yaz kullanıma sunulacak olan kartlar yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzemeden üretiliyor.

Doğtaş plastik şişeleri koltuklara dönüştürüyor

Türkiye’de bir ilk: 100 geri dönüşümlü kumaşlar Doğtaş mağazalarında koltuklara dönüşüyor. Türkiye’nin öncü mobilya firmalarından biri olan Doğtaş bu alanda yeniliklere imza attı. Doğtaş’ın yeni nesil koltuk tasarımı için yaklaşık 25m kumaş kullanılıyor. Bu doğrultuda her bir koltuk için yaklaşık 1000 PET şişe dönüştürülüyor. Koltukların ayak ve aksesuar kısımlarında kullanılan ahşap kısımları ise mobilya üretimi adına yetiştirilen ormanlardan elde edilen ağaçlardan yaratılıyor.

Tacize Karşı STANDUP Eğitim Girişimi

STAND UP Let’s Act Together Against Street Harassment

STANDUP programı, sokak tacizlerini engellemek için bilgilendirme ve eğitim sağlamayı hedefleyen bir girişim. Loreal ve taciz karşıtı STK Hollaback imzalı girişimin web sayfasında tacizin tanığı veya hedefi olduğumuzda neler yapabileceğimize dair eğitimler ücretsiz ve online olarak sunuluyor. Ayrıca eğitimci olmak için de başvuruda bulunabilirsiniz.


Dolu dolu bir bültenin daha sonuna geldik. Yakında tekrar görüşünceye dek, hoşçakalın!

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.