Dijital Pazarlama 2022 Trendleri, Sosyal Medya Platformlarında Stratejik Değişiklikler ve Güncel Reklam Kampanyaları

Yıl sonuna yaklaşırken 2022 trendleri belli olmaya başladı. Sosyal medya, tüketim ve B2C markaları için trendleri sizin için derledik. Sosyal medya platformlarında pandeminin, yeni uygulamanın getirdiği rekabetin ve kişisel verilerin korunmasına yönelik artan endişenin etkileriyle stratejik değişiklikler oluğunu görüyoruz. Havaların soğumaya başladığı bu günlerde içinizi ısıtacak birçok reklam kampanyasına da bültenimizin bu sayısında göz atabilirsiniz.

Sosyal Medya

Instagram’dan yeni özellik: Add Yours Sticker

Instagram yeni Add Yours (Kendininkini Ekle) Sticker’ı çıkarttı. Çok kullanılan bu özellikle kendi hikayelerini belli konu başlıklı thread’lere ekleyip etkilşimlerini arttırabiliyorlar.

2022 sosyal medya trendleri açıklandı

Global data yardımıyla uzmanlar tarafından derlenen Hootsuite 2022 sosyal medya trendleri yayımlandı.

Zoom reklam vermeyi planlıyor

Pandemiyle birilikte şaşırtıcı bir popülerliğe ulaşan video toplantı platformu ücretsiz olan Basic paketine Zoom reklam vermeye başlamaya karar verdi.

Facebook (Meta) tartışma yaratan yüz tanıma özelliğini kaldırıyor

Kişisel veriler konusunda birçok davayla savaşan Meta, uzun zamandır tepki toplayan yüz tanıma teknolojisini kaldırmaya karar verdiğini açıkladı.

Whatsapp artık bazı telefonlarda çalışmayacak

WhatsApp 1 Kasım itibariyle güncellemelerini kaldıramayan bazı telefon modellerinden desteğini çekeceğini açıkladı.

Whatsapp kullanıcılarına para gönderdi

WhatsApp’ın şu an Hindistan ve Brezilya’da aktif olan Payment özelliğine ilgi beklendiği gibi olmayınca marka bu özellikle para gönderen kişilere bir miktar geri ödeme yapacağını açıkladı. Payment Google Pay, Paytm gibi uygulamalara rakip olarak çıkartılmıştı.

TikTok tatil döneminde pazarlamacılara yardımcı olacak rehber oluşturdu

TikTok pazarlamacıların tatil dönemi kampanyalarından en yüksek verimi nasıl elde edebileceğini gösteren 16 sayfalık bir rehber çıkardı. Rehberin içinde etkili zaman planlamasından performansı arttıracak tüyolara birçok konu yer alıyor.

Pinterest 10 milyon kullanıcı kaybetti ancak gelirleri ve market değeri arttı

Pinterest pandeminin hafiflemesiyle 10 milyon aktif kullanıcı kaybetti ancak 2019’un 3. çeyreği ile karşılaştırıldığında kullanıcı sayısının arttığını görüyoruz.

Pinterest’ten live stream alışveriş özelliği

Pinterest live-stream ticaret trendine katılma kararı aldı. Bu trend son yıllarda Asya’da popülerliğini kanıtlamıştı. Yeni Pinterest TV özelliği üreticilerin orijinal videolarını hazırladığı seriler yayınlamalarını ve kullanıcılara video formatında anında erişme olanağı sağlayacak.

Reklam Pazarlama

LC Waikiki’den radikal Black Friday kararı

LC Waikiki pazarlamacılar tarafından radikal görülen bir karar aldı ve Kasım ayında televizyon reklamı için bütçe ayırmamaya karar verdi. Bunun nedeni ise Black Friday kapsamında tüketicileri için daha fazla indirim yapılan ürün sayısını ve indirim miktarını arttırabilmek.

Netfilx’in ilk robot yapımı korku filmi

Netflix ilk defa senaryosunun robotlar tarafından yazıldığı korku filmi çıkardı. Netflix’e göre bu film türünün ilk örneği olarak karşımıza çıkıyor. Mr. Puzzles Wants You To Be Less Alive isimli film için ekip, robota 400 bin saatten fazla korku filmleri izletti. Film ekibi, algoritmanın Testere’den (Saw) ve serideki Jigsaw karakterinden ilham aldığını doğruluyor.

Tüketim markaları için 2022 trendleri

Tüketim markaları için 2022 trendleri açıklandı. Öngörülenler arasında müşteri deneyiminin yeniden tasarlanması, markaların dijital transformasyonu, kullanıcıların dijital olgunuk seviyesi artışı, omnichannel deneyimler var.

2022 B2C marketing trendleri

HubSpot blog verilerine göre B2C pazarlamacıları için neyin işe yaradığı ve markaların 2022’de nereye yatırım yapmayı planladıkları hakkındaki araştırmalar neler söylüyor. Veriler ışığında öngörülen B2C pazarlama trendleri: Kısa biçimli video bir öncelik olacak Etkileyici pazarlama, yine de önemli bir lider/gelir sürücüsü olmaya devam edecek Ses içeriği ön koltuğu alacak Sosyal sorumluluk daha önemli olacak Markalar, gelen pazarlama stratejilerini uygulamaya devam edecek.

Matrix 4’ün NFT serisi gündem oldu

Warner Bros. Matrix 4 filmi için NFT serisi çıkarmayı planlıyor. Film vizyona girmeden önce ilk seriyi piyasaya sürecek. İlk başta 100 bin adet seri üretilecek olan NFT’ler sosyal medya hesaplarında profil resmi olmaya uygun formatta üretilmesi planlanıyor.

Riot Games gerçek dünyaya yayılan interaktif tanıtım projesi tasarladı

League of Legends evrenini baz alarak oluşturulan animasyon dizisi Arcane için global bir proje tasarladı. Deneyimsel ajans We Are Collider tarafından hazırlanan kampanyada projesinde her bölümün yayın tarihlerine denk gelecek şekilde dijital, sosyal ve açıkhava aktivasyonların bir karışımı olacak interaktif bir deneyim sağlanacak.

2022 ve sonrasında kaçınılması gereken 8 SEO hatası

Social Media Today 2022 ve sonrasında Google sıralamanızı etkileyecek 8 hatayı açıklayan bir makale yayımladı. Makalede en çok yapılan SEO hataları sıralandı.

Araştırma

Salgın sürdükçe sosyal çevremiz kayboluyor

Ipsos tarafından gerçekleştirilen ‘’Koronavirüs Salgını ve Toplum’’ Araştırması salgının başlangıcından bu yana toplumun; sosyal hayatlarıyla ilgili değişime ilişkin görüşü, maske mesafe kurallarına ne kadar dikkat edildiği, endişe düzeyi gibi konuları kapsamlı bir şekilde ele alan Ipsos 81. dönem verilerini açıkladı.

TÜİK’ten 2021 Türkiye Turizm İstatistikleri (Temmuz - Eylül)

Raporda yer alan bazı sonuçlar şu şekilde: Yayınlanan turizm istatistikleri raporuna göre 3. çeyrekte turizm gelirinin %78’i yabancı ziyaretçilerden, %22’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Konaklama harcamalarına göre geceleme yapan yabancıların ortalama gecelik harcaması 78 dolar iken, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama gecelik harcaması ise 61 dolar oldu. Yabancı ziyaretçiler ülkemizi %76,8 ile en çok “gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler” amacıyla ziyaret ederken, ikinci sırada %15,9 ile “akraba ve arkadaş ziyareti”, üçüncü sırada ise ile %2,7 ile “iş amaçlı” yer aldı.

Sosyal Sorumluluk

Decathlon’dan engelli sporcular için kampanya

Decathlon tekerlekli sandalye ikonunu engelli sporcuları düşünerek yeniden tasarladı.

Stella Artois’tan Water.Org partnerliği

Bira markası Stella Artois Oscar ödüllü oyuncu Matt Damon ile water.org‘la birlikte oluşturduğu yardım kampanyasını açıkladı. Kampanya filminde hala bazı gelişmekte olan ülkelerde kadınların evlerine temiz su taşımak zorunda olduklarını gösteren bir animasyon bulunuyor. Kampanya boyunca her Stella Artois birası aldığınızda bu kadınların güvenli ve temiz su suya erişimine katkıda bulunuyor ve onlara kaybettikleri zamanı geri veriyorsunuz.

VR üzerinden ev içi şiddet kampanyası

Fransa’da Adalet Bakanlığının katkılarıyla yapılan sanal gerçeklik kampanyası aile içi şiddeti gösteren bireyleri hedef aldı. Ev içi şiddet gösterenlerin davranışlarının empati ve karşı tarafa dair bilinç yoksunluğundan kaynaklandığı bulundu. Bu nedenle bu bireyler farklı rollerde oldukları (şiddet gören, gösteren ve tanık olarak) senaryolara koyarak onlara karşı tarafın hisleri ve düşünceleri yaşatılıyor.

Opet’in kadının gücünü gösterdiği projesi ödül aldı

Dünyanın en iyi şirketlerinin değerlendirildiği Stevie International Business Ödülleri’nde Opet Kadın Gücü projesi ile Avrupa’nın En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ödülü aldı. Toplamda 6 ödül alan OPET Kadın GÜcü projesi kadın istihdamını arttırmak amacıyla 20218’de başlamıştı.

Coca Cola’dan Cadılar Bayramı reklamı

Coca Cola’nın yeni Cadılar Bayramı temalı filmi geceleyin kola içmek isteyen bir gencin sevimli bir hayaletle tanışma hikayesini anlatıyor.

Meta’nın (Facebook) yeni reklam filmi çıktı

Sanal dünyaya girişini iki boyutlu sanat eserlerinin yer aldığı reklam filmiyle izleyiciye aktaran Meta, beklenenden daha fazlasını sunduğunu vurguluyor.

KFC’den lezzet tercümanlı reklam

Bu bültenimize özel Atatürk’ün 83’üncü ölüm yıl dönümüne hazırlanmış birkaç reklam filmini sizinle paylaşıyoruz

10 Kasım Garanti Bankası videosu

Koç Holding’den 10 Kasım videosu

Sabancı’dan 10 Kasım videosu

Bültenimiz bu kadar, bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle!

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.