Sosyal medya mecralarında kullanıcı odaklı güncellemeler, toplumun pandemi sonrası davranışları, televizyon izleme alışkanlıkları üzerine ilginç bulgular ve dahası

Merhabalar, Kasım ayının son bülteniyle sizlerleyiz. Tüketici odaklı dijital pazarlamanın popüler olmasıyla sosyal medya platformlarında teknik yenililikler açısından birçok güncelleme göze çarpıyor. Bununla birlikte kampanyalar özelinde tüketici odaklı işler ses getirdi. Bu trendin 2022'de pazarlama dünyasının bakış açısını değiştireceğinin ilk işaretlerini görmeye başladık. Araştırmalar ve sosyal medya dinleme bu nedenle daha çok önem kazanıyor. Daha fazla öğrenmek için aşağı kaydırın.

Sosyal Medya

Instagram, mola ver özelliğini test etmeye başladı

Meta, gençlerin yoğun olarak kullandığı Instagram platformunda daha az zaman geçirilmesi için mola verme özelliğini deneyeceğini açıkladı.


\

YouTube, “beğenmeme” sayılarını gizliyor

YouTube, platformdaki videolarda beğenmeme sayılarını gizleyeceğini ve istatistiklerin yalnızca videoyu yükleyen kullanıcılar tarafından görüntülenmesine izin verileceğini duyurdu. Beğenmeme sayısı YouTube genelinde gizli olacak, ancak beğenmeme düğmesi kalacaktır.

Değişen seyahat tercihlerine Airbnb güncellemeleri

Dünya çapında 220 ülkede yaklaşık 6 milyon kayıtlı üyesi bulunan Airbnb, mobil uygulamaların ve internet sitelerinin de bu değişime adapte olmasıyla seyahat tercihlerinde deneyime ve keşfetmeye odaklı planlar ön plana çıkıyor.

Twitter’da artık yeni tweetlerin ne zaman yükleneceğine kullanıcılar karar verecek

Kullanıcıların tweetlere göz atarken sayfanın otomatik olarak yenilenmesiyle kaybolan tweetlere ulaşmanın zorlaştığı ve deneyimi kötüleştirdiğini gören Twitter, bu güncellemesi ile sayfa güncelleme kontrolü artık tamamıyla kullanıcılara bırakılıyor.

Spotify, sesli kitap dünyasına adım atıyor

Koleksiyonunda 325 binden fazla sesli kitap bulunan sesli kitap dinleme platformu Findaway, Spotify tarafından satın alındı. Henüz yetkililer tarafından bir açıklama yapılmamasına rağmen bu hareket Spotify’ın sesli kitap koleksiyonunu zenginleştirmesi için en önemli hareket olarak görülüyor.

Instagram, kimlik doğrulaması için video özçekimlerini kullanmaya başladı

Instagram, hesaplarına giriş yapan kullanıcılar için yeni bir ‘video selfie doğrulama’ güncellemesi uyguladı. Bu yeni güvenlik hamlesinin, platformdaki sahte profillerin ve spam hesaplarının sayısını azaltma girişimi olduğu bildiriliyor. Facebook (Meta), yüklediğiniz video özçekimlerinin Instagram’da asla görünmeyeceğini ve 30 gün içinde silineceğini vaat ediyor.
\

Freelance platformu Contra, TikTok ile işbirliği yapıyor

TikTok, serbest çalışanların kullandığı popüler freelance platformu Contra’yı bünyesine kattı. Kullanıcıların eklediğini bağlantı ile doğrudan Contra’daki profiliniz görüntülenebilecek ve buradan portföyünüze, sağladığınız hizmetlere ve özgeçmişinize hızlıca ulaşabilecekler.

Clubhouse’dan kullanıcılarına dil müjdesi

Sesli sohbet uygulaması Clubhouse, eski popülaritesini yeniden kazanmak için yeni özellikler ile karşımıza çıkıyor. Uygulama Türk kullanıcılarını da sevindiren yeni bir özellik duyurdu. Clubhouse, iOS kullanıcıları için Türkçe dahil 13 dilin canlı altyazı desteğine sahip olacak.

Instagram, takipçilerin içerik üreticilerini desteklemelerine izin verecek

Badges özelliğinin kullanımı izleyicinin bir canlı yayın sırasında uygulama içerisinde satılan bir badge (rozet) satın alması halinde kullanıcı adının yanında kalp sembolü görülecek. Takipçi rozet satın alımıyla içerik üreticisini destekleyecek.

Araştırma

TikTok ve Instagram reels reklamlarının karşılaştırmaları

Creatopy ekibi hem TikTok hem de Instagram reelslerinde aynı 15 saniyelik reklamı yayınlayarak her ikisini de test etti.


\

TİAK, Tv izleyici ölçüm sonuçlarını açıkladı

Televizyon İzleme Araştırmaları (TİAK), Türkiye’de televizyon izleme süresinin, dünya ortalamasının da üzerine çıkarak, 2019 yılına göre 19 dakikalık bir artışla 4 saat 33 dakika olarak gerçekleştiğini açıkladı. Türkiye’de ortalama televizyon izleme süresi en yüksek olan il İzmir olarak açıklanırken, global olarak en çok televizyon izleyen ülke ise 5 saat 45 dakika ile Romanya iken, İzlanda 1 saat 16 dakikayla en az televizyon izleyen ülke oldu.

Ipsos’tan koronavirüs salgını ve toplum araştırması

Ipsos araştırmasında kısıtlamaların kalkmasından sonra toplumun endişe verilerini veriyor. Toplumsal olarak pandemiyi kabullenmeye ve onun şartlarına uyum göstermeye başladığımız bu dönemde sosyal hayatımız geçmişte olduğu gibi mi şekilleniyor?

Tekne kiralama platformu Viravira, 2021 yılına dair verilerini paylaştı

En çok kiralanan tekne tipi ve sezon boyunca tekne kiralama verilerini paylaşan Viravira ayrıca tekne tatilinde Göcek, Fethiye Bodrum, Bozburun ve Marmaris en çok tercih edilen lokasyonlarda başı çektiğini açıkladı.

Dikkat ekonomisi ve yaratıcılığın etkisi

Kampanya ve marka içeriklerinden geçilmeyen bu yeni pazarlama dünyasında avantajlı olan markalar “dikkat ekonomisi”ni doğru bir biçimde değerlendirenler olacak. Bu kapsamda davranış bilimleri ve psikolojiden faydalanan makalede yaratıcılığın tüketicinin üzerinde en fazla etkiye sahip olduğu anlatılıyor.

Marka kararkterleri B2B pazarlamanın stratejik değeri olabilir mi?

Marketing Week’in makalesinde genelde markaların göz ardı edilen markaların görsel karakterlerinin marka imajları için önemli bir değere sahip olduğu savunuluyor.

Sosyal Sorumluluk

Önyargılara ilk şut

Adidas ve Kızlar Sahada, “Gelin önyargılara ilk şutu birlikte atalım” sloganıyla “İlk Topum” projesini hayata geçirdi.

Teknoloji

Nike’ın yeni metaverse evreni: Nikeland

Nike, Nikeland adlı ücretsiz bir sanal oyun alanı sunmak için Roblox ile bir işbirliği yaptığını duyurdu.

Reklam Pazarlama

Kripto platformu Crypto.com, Twitch Rivals ile işbirliği yaptı

Genişleyen kripto para piyasası interaktif canlı yayın hizmeti Twitch ile e-sporda ön plana çıkıyor.

Yapı Kredi’den Vadaa NFT koleksiyonu

Yapı Kredi de World isimli kredi kartının sevimli animasyon maskotu Vadaa ile NFT evrenine adım atıyor. 2003 yılında reklam kampanyalarında kullanılmaya başlanan mor animasyon karakter artık NFT olarak markanın kimliğinin bir parçası oluyor.

644 gol ve 644 şişe ile sıra dışı bir kampanya

2020’de Lionel Messi, Pele’nin 46 yıllık tek kulüpte 643 gol atma rekorunu kırmanın eşiğindeyken Budweiser, Messi ile farkındalık yaratmak istedi. Messi’nin 644 golü için özel Budweiser şişeleri üretti ve gol attığı 160 kalecinin her birini Messi’yi mükemmelliğe taşımadaki rollerini kutladı.

McDonald’s hayali arkadaşlara dikkat çekiyor

McDonald’s Noel kampanyası reklam filminde bir kızın hayali arkadaşıyla ömür boyu süren ilişkisini konu alıyor.

Noel’de gerçek sihir

Coca-Cola’nın birlikteliğe ve yardımlaşmaya odaklandığı Noel kampanyasında apartman sakinleri Noel Baba için kartondan baca hazırlıyor.

Mars’tan gelen lezzet

Heinz, uzay koşullarında yetiştirdiği domateslerden ürettiği yeni ketçabını tanıttı.

Noel’de yalnız olmak

Vodafone Macaristan, reklam filmi ile her zaman dile getirilmesi gereken sosyal bir sorunu ele alıyor. Dokunaklı Noel kampanyasıyla her evde neşeli bir kalabalığın olmadığını hatırlatıyor.

Bu bültenimizin sonuna geldik, sonraki bültende görüşmek dileğiyle!

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.