Sağlıklı Yaşam Trendi Güçlenirken

Sağlık, dijitalleşen dünyanın anahtar kelimelerinden biri haline geldi. İyi yaşam, psikolojik ve fiziksel sağlık 2021'in dijital kültüründe şimdiden yer edindi.

Yeni bir haftaya ve haftanın zengin bültenine hoşgeldiniz. Bu hafta 2020’den dersler çıkarmaya devam ederken, 2021’in özgün boyutlarının yavaş yavaş şekillenmeye başladığına tanıklık ediyoruz.

Tasarım

Google Tasarım ekibinden 2020’de hayata geçirilen projelere dair kapsamlı bir tanıtım yazısı. Yazı, Google’ın Covid-19 ile birlikte açığa çıkan yeni sosyal ihtiyaçlara nasıl yanıt verdiğine özellikle eğiliyor. Sanal müze turları ve çocukların online eğitimi için araçlar geliştirmek gibi projeler, sınırlanan hayatın yeni dijital girişimlere nasıl kapı araladığını net olarak gösteriyor. Örneğin, Versay Sarayı’nın sanal bir turu için burayı tıklayabilirsiniz.

An Ocean of Books
An Ocean of Books

Google Sanat & Kültür ekibinin geliştirdiği “Kitap Okyanusu” adlı muhteşem çalışmaya göz gezdirmeyi unutmayın. Farklı disiplinlerdeki yazar ve kitapların arasındaki bağlantıları keşfetmek için harika bir kaynak. 📙

New Delhi Ulusal Müzesi’yle Google’ın ortak projesi olan ve Hindistan minyatür sanatını derinlemesine inceleyen bu sayfa da dikkat çekiyor.

Fraunces fontu
Fraunces fontu

Bu yazıda tanıtılan, Google’ın Undercase Type ile birlikte yarattığı “Fraunces” adlı keyifli fontu buradan inceleyebilirsiniz. Bu denli kapsamlı ve kaliteli bir fontu ücretsiz edinebilmek büyük fırsat.

Fontlardan bahsetmişken, The Word Counter adlı sitenin 2021 tipografi trendlerine dair yazısına bakmayı ihmal etmeyin. Yazıların görsellerle etkileşim halinde olduğu bir tasarım yaklaşımı öne çıkıyor.

EditorX’in hazırladığı Shaping Design sitesinde 2021’nin web tasarım trendleri listelenmiş. 10 başlıktan oluşan listede büyüyen dijitalleşmeye, machine learninge, kişiselleştirilmiş tasarımlara, rahatlatıcı uygulamalara, retro stile ve sosyal sorumluluğa vurgu yapılıyor. Eğlenceli ve interaktif bir sunuma sahip olan sitede, her trend başlığı altında örnekler de verilmiş.

Araştırma

Deloitte’nin 2021 teknoloji trendleri üzerine 166 sayfalık aşırı detaylı raporu. Rapor, şirket stratejisinin belirlenmesinde teknolojinin önemine, yapay zeka ve machine learning teknolojilerine, dijitalleşmenin yarattığı güvenlik sorunlarına, fiziksel ve dijital ortamların entegre edildiği tasarım projelerine özellikle eğiliyor. Her başlık altında endüstrinin önde gelen isimlerinin görüşleri verilmiş.

Mintel 2021 Tüketici Trendleri Raporu
Mintel 2021 Tüketici Trendleri Raporu

Mintel’in 2021 tüketici trendlerine dair hazırladığı bu rapor ise sağlık ve “iyi yaşam” konseptleri, sosyal haklar ve dayanışma üzerine gelişen bilinç, sürdürülebilirlik ve dijitalin gündelik yaşamda artan önemine vurgu yapılıyor. Rapor, ayrıca her başlık altında doğru stratejiyi izleyen markalara örnekler veriyor.

Tüketici trendlerine eğilen bir başka rapor da Facebook’tan geldi. Bu rapora göre fiyat ve güvenilirlik tüketicilerin online mecralarda nereden alışveriş yaptığını belirleyen ilk iki faktör. Yiyecek ve ev ihtiyaçları kategorilerinde yapılan alışverişler büyük oranda planlı yapılırken, spontane alımlar giyim kategorisinde en yüksek değerde.

Marketing Türkiye de 2021 tüketici trendlerine baktığı bu yazısında sağlıklı yaşam konseptinin bu yıl belirleyici olacağını söylüyor. 🚑

Pazarlama

Online ödeme altyapı hizmetleri veren iyzico şirketi, 2020’deki online alışveriş eğilimlerine dair verileri paylaştı. Buna göre, 2020’de banka kartlarının kullanım oranı artarken, kredi kartları daha nadir kullanıldı. Taksitli alışveriş yükselirken, tek çekim satın almalar azaldı. Erkekler kadınlardan daha fazla harcama yaptı.

Trendyol infografik
Trendyol 2020 Raporu

Trendyol sosyal medya hesaplarından yayınladığı bir infografikle 2020 yılındaki gelişmeleri bildirdi. Trendyol’un 2020’de aktif müşteri sayısını yüzde 100’den fazla artırarak 19,3 milyon kişiye ulaşması ve Trendyol üzerinden satış yapan firmaların yarısından fazlasının 3 büyük ilden olması dikkat çeken noktalardan bazıları. Ayrıca Trendyol, kadın yönetici ve çalışan oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına ve yüksek ar-ge yatırımlarına önem atfetmiş.

PWC satın alma raporu Türkiye Avrupa kıyaslaması
PWC satın alma raporu

PWC Türkiye’nin şirketlerin satın alma süreçlerine dair raporunda, “veri analizi ve görselleştirmenin” satın alma birimleri için hem Türkiye’de hem de Avrupa’da en önemli öncelik olduğu bulmuş. Dijital teknolojilerin satın alma süreçlerine entegre edilmesi konusunda Türkiye ve Avrupa kıyaslaması oldukça bilgilendirici.

Reklam Dünyası

THY’nin Doktor Öz’ü sahneye çıkardığı reklam filmi, seyahatin her aşamasında sağlık güvenliğini ön plana alan “TK Extra Care” programını anlatıyor.

Amazon Türkiye’nin reklamı Aralık ayının en çok izlenen reklamı oldu.

Amazon Türkiye’nin “Yılın Son Fiyatları” reklamı 23 milyonun üzerindeki izleyici sayısıyla Aralık ayının en çok izlenen reklamı oldu.

Turizm

Lonely Planet, İskoçya’nın turizm platformu olan VisitScotland’in yayınladığı ve İskoçya’nın ineklerini konu alan bir videonun tanıtımını yaptı. 🐮

Skift Turizm Toparlanma Endeksi Karşılaştırması

Skift’in hazırladığı bu incelemede, ülkelerin turizm sektörünün kalkınma endeksleri karşılaştırılmış. Türkiye’nin zaman zaman Rusya’nın ardından ikinci sıraya kadar yükseldiğini fakat özellikle Kasım ve Aralık aylarında geri düştüğünü görüyoruz.

Sosyal Medya

Twitter, “2021 Planlayıcısı” adıyla marka dilini oluşturma tavsiyeleri, tweet fikirleri ve temalarını içeren bir takvim paylaştı. Çok sistematik bir Twitter yönetimi planlamak isteyenlerin faydalanabileceği bir kaynak.

Webrazzi, Gemius firmasının verilerinden yararlanarak WhatsApp’ın veri gizliliği ile alakalı açıklamasından sonra WhatsApp, Telegram ve Bip’in kullanıcı sayılarındaki değişime bakmış.

Pinterest’in 2021 trendlerine dair öngörüleri. Pinterest’teki kullanıcı aramalarına dayanan tahminlere göre, 2021’de ev hayvanı olarak kurbağa/kertenkele tercih edilecek, neon ışıklandırma popülerlik kazanacak, Japon ve İskandinav iç tasarım stillerinin karması olan “Japandi” yeni minimalist akım olacak.

En fazla tweet atılan gaming kategorileri
En fazla tweet atılan gaming kategorileri

“Gaming”, 2020’de Twitter’da en çok takip edilen altıncı konu olmuş. Oyunlar hakkında toplamda 2 milyar tweet atılmış. Bu ise 2019’a kıyasla %75 artış anlamına geliyor. Gaming üzerine en fazla tweet atan ülke Japonya, hakkında en fazla tweet atılan oyun Animal Crossing: New Horizon olmuş. 👾

Haftanın İçerik Üreticisi

Mailchimp Instagram sayfası
Mailchimp Instagram sayfası

Bu haftanın beğenilen içerik üreticisi Mailchimp. Mailchimp, sosyal sorumluluk projelerini ve Covid-19’den olumsuz etkilenen küçük işletmeleri sosyal medya hesaplarında yoğun olarak ön plana çıkarıyor. Kullandığı dilden, seçtiği renk paletine, illüstrasyon ve animasyon kullanımına kadar her aşamada profesyonellik Mailchimp’in sosyal medyadaki varlığını tanımlıyor. Mailchimp’in sosyal medyadaki marka dilini de içeren kapsamlı bir stil rehberi de mevcut. Bakılıp, öğrenilesi. Bu sitede yazılanların email kutunuza ulaştırılmasını sağlayan da Mailchimp. Seviyoruz. 💛


Bir hafta daha böyle geçti. Umarım bültenimiz faydalı oluyordur. Yorumlarınız ve talepleriniz konusunda bize ulaşmayı ihmal etmeyin. Gelecek Pazartesi görüşmek üzere. Çav! 👋

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.