Reddit vs Wall Street

Sosyal medya gerçek sosyal değişimlerin öncüsü olabilir mi?

Tasarım

Shaping Design, “tasarım sistemleri” üzerine bir blog yazısı yayınladı. Yazı, büyük markaların tasarım sistemlerinden örnekler veriyor. Tasarım sistemi (design system), bir markanın dijital kimliğini oluşturan tüm tasarım elementlerinin (tipografiden, renklere ve hatta iletişim diline ve marka değerlerine kadar) tanımlandığı ve toplandığı standartlaştırılmış bir koleksiyon olarak tanımlanabilir. Tasarım sistemleri, markanın tüm mecralarda belli standartlara uygun olarak temsil edilmesini sağlamanın yanı sıra, tasarımcısından araştırmacısına tüm marka çalışanlarının ortak bir “dağarcığa” sahip olmasını da sağlıyor.

The Guardian Tasarım Sistemi Sayfası
The Guardian Tasarım Sistemi Sayfası

Tasarım sistemlerini incelemenin güzel yanlarından biri tasarımın teorisine ve markanın “felsefesine” dair öğretici bilgilere erişebilmek. Örneğin, Gitlab’ın tasarım sistemindeki renklerin hangi sebeplerle seçildiği şu şekilde anlatılıyor:

Mavi: Güncel veya aktif durumu işaret eder. Yönetimi, ilerlemeyi, bağlantı halinde olmayı veya organizasyonu temsil eder.

Bu örnekte olduğu gibi, tasarım tercihlerinin arkasındaki rasyonellere eriştiğimizde, tasarımcının nasıl düşündüğünü de bir nebze daha iyi anlayabiliyoruz.

Shaping Design’ın yazısında çok kapsamlı, en küçük detayı bile atlamayan tasarım sistemleri örnekleri mevcut. Fakat burada, daha sade bir içeriğe sahip olmasına rağmen, The Guardian gazetesinin tasarım sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz. Hem eğlenceli hem de kısa ve öğretici bir sayfa. Shaping Design’ın yazısı içinse:

Araştırma

Google, 2020 Ramazan ayının pandemiye denk gelmesinin yol açtığı tüketici trendlerine eğilen bir yazı dizisi başlattı. Ramazan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde online alışverişin en yoğun şekilde yapıldığı dönem olmuş. 2019’a kıyasla, market alışverişi uygulamalarında yüzde 78’lik, e-ticaret uygulamalarında ise yüzde 13’lük artış gözlemlenmiş. Google’ın bir sonraki Ramazan yazısı, Ramazan personaları üzerine olacakmış. Merakla bekliyoruz.

IPSOS’un 2020 yılı için hazırladığı “Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu” yayınlandı. Rapordan bölümden içeren blog yazısında özellikle toplumun ekonomi konusundaki tutum ve beklentilerine yer verilmiş. Raporun öne çıkan noktalarından biri gençlerin, daha net tabirle Z kuşağının, Türkiye’nin durumundan büyük oranda memnun olmaması.

Ipsos rapor sayfası
Ipsos Türkiye Barometresi: Türkiye’nin Durumundan Memnuniyet

Türkiye genelinde ülkenin durumundan çok memnun veya memnun olanların oranı yüzde 30 olarak açıklandı. 18-24 yaş grubunda ise memnuniyet oranı yüzde 20 ile en düşük seviyede gerçekleşti. Yakın gelecekte ülkenin durumunun “çok daha iyi” veya “daha iyi” olacağını düşünenlerin toplam oranıysa yüzde 24 oldu. 18-24 yaş grubunda bu oran yüzde 18, 25-34 yaş grubunda ise yüzde 17 olarak bulundu.

Socialbakers, sağlık ve ilaç sektöründe faaliyet gösteren büyük firmaların sosyal medya performansına dair bir rapor yayınladı. Raporda, firmaların Facebook’taki etkileşimlerini %100, Twitter’daki etkileşimlerini ise %255 oranında artırdığı belirtiliyor. 💊

Qualtrics, pazar araştırması trendleri üzerine bir rapor yayınladı. Raporda araştırmacıların 2021’de önceliği olacak başlıkların veri ve araştırmayı merkezileştirmek, içgörü elde etme süreçlerini hızlandırmak ve araştırma süreçlerinin otomasyonu olduğu görülüyor. Pazar araştırmacılarının sahip olması gereken nitelikler başlığında ise istatistiksel analiz, veri görselleştirmesi ve farklı veri kaynaklarını entegre etme becerisi başı çekiyor.

Rapor sayfası
Mintel güzellik trendleri raporu

Mintel, 2021 güzellik ve kişisel bakım trendlerine dair öngörülerini yayınladı. Rapor, stres ve endişeyle mücadele etmek için güzellik rutinlerinin uygulanmasını ve ürünlerin markalarından ziyade fonksiyon ve amaçlarının daha değerli sayılacağını vurguluyor. Son bahsedilen trend, tüketimde tutumluluk ve asgari ihtiyaçlara dönük yönelimin güzellik sektörüne de yansıyacağını ifade ediyor.

Pazarlama

Kola kutusu
Coca Cola resolution

Coca Cola’nın İngiltere pazarını hedefleyen web sitesinde kişiselleştirilmiş kola kutuları tasarlayabiliyorsunuz. Yeni yıl kararlarının (resolutions) seçilebileceği kutularda, genelde iyimser mesajlar verilmeye çalışılmış. Coca Cola’nın, tüketicilerin yeni yıl kararlarını yazabilmeleri için logosunu kaldırması cesur bir seçim olmuş.

Brand Finance, 2021’in en değerli 500 şirketini açıkladı. Apple, 2016’dan beri ilk defa Amazon ve Google’ı geçerek dünyanın en değerli markası oldu. Yazı, teknolojik yeniliklere hızlı adapte olan markaların yüksek büyüme oranlarına eriştiğini belirtiyor. Uber, marka değerindeki %34’lük artışla 82’inci sırada yer alırken, Microsoft %20, Adobe %25 ve Salesforce %29 büyüme kaydetti.

Havacılık ve otelcilik sektörlerinde ise büyük bir gerileme yaşandı. Boeing, Airbus, American Airlines gibi şirketlerin marka değeri %40 civarında azaldı. Hilton yüzde 30 değer kaybederken, Marriott marka değerinin yarısından fazlasını yitirdi.

Hepsiburada, kitap kategorisindeki 10 milyonun üzerindeki satışa dair verileri açıkladı. Buna göre, 2020’de en çok tercih edilen kitaplar Varol Yaşaroğlu’nun Kral Şakir 8: Macera Adası, Jose Mauro de Vasconcelos’un Şeker Portakalı ve George Orwell’in Hayvan Çiftliği oldu. İlk iki sıradaki kitapların çocuk kitapları olması enteresan. 📗

Reklam Dünyası

Heinz, dünyanın dört köşesinden insanlardan bir kağıda “ketçap çizmelerini” istiyor. Katılımcıların büyük bölümü Heinz marka ketçap çiziyor. Eğlenceli ve mizahi yönü güçlü ama inandırıcılık konusunda azcık sınıfta kalan bir çalışma.

Heinz Draw Ketchup Reklamı

Yeni Rakı’dan “Burası İstanbul” reklamı. Ağlattı.

Sosyal Medya

Animalz adlı blogtan viral içerik üretmenin sırları üzerine kullanışlı bir yazı.

SocialPubli adlı şirketin araştırmasına göre pazarlamacıların %88’i influencer marketing için 100 bin ve altında, %35’i ise 10 bin ve altında takipçiye sahip influencerları tercih ediyor. Instagram, influencer marketing için birinci tercih olmaya devam ediyor.

Sosyal Medyadan Kısa Kısa

  • Twitter, Hollanda merkezli haber bülteni (newsletter) servisi Revue’yü satın aldı. Twitter’la entegre edilecek olan sistem sayesinde içerik üreticileri yazdıklarını takipçileriyle paylaşmak için bir yol daha edinmiş olacaklar.
  • Twitter, Birdwatch adı verilen yeni bir uygulamanın test sürüşünü başlattı. Twitter’da dezenformasyonla mücadele etmesi planlanan Birdwatch sayesinde Twitter’dan görev alan kişiler gerçeği yansıtmadığını düşündükleri tweetlerin altına notlar alabilecekler. Bu notlar başla görevliler tarafından, Wikipedia sistemine benzer şekilde, revize edilebilecek.
  • Yine Twitter, marka kimliğinde görsel bir güncelleme yaptı. Twitter açılış sayfasında daha açıkça görülebilecek olan görsel değişim, biraz duvar yazısı, biraz retro bir stili çağrıştırıyor.
  • Clubhouse’a yeni başlayanlar, Gazete Duvar’da şu yazıya danışabilir.
  • YouTube, Clips adını verdiği yeni bir uygulamayla kullanıcıların videoların yalnızca bir bölümünü paylaşmalarına izin verecek. Uygulama şu an için sadece sınırlı sayıda oyun kanalı tarafından kullanımda.
  • Facebook, kullanıcılarına siyasi toplulukları önermeyi durduruyor.
  • Twitter, yenilenen API’siyle birlikte akademik araştırmacıların kapsamlı veri analizi yapmalarına olanak sağlayacak. Akademik tanıdığı olan?
Twitter marka kimliği güncellemesi

Gamestop & Reddit

Son günlerde Reddit’in GameStop adlı bir oyun şirketinin hisse değerlerine yaptığı müdahale konuşuluyor. Wall Street satıcıları GameStop’un hisse değerinin düşeceğine ve şirketin 2023’ten önce kar elde edemeyeceğine yatırım yaparken, r/WallStreetBets adlı subredditte organize olan Reddit kullanıcıları birlikte yatırım yaptıklarında GameStop’un hisse değerini beklenenin çok ötesinde artırabileceklerini fark ediyorlar. Konu hakkında kapsamlı bir yazı için:

Büyük yatırımcıların çıkarlarını koruyan Robinhood (ironiye gel), Redditçilerin hamlesinin ardından platformunda hisse alımlarını durdurdu.

Sosyal medyada hızla yayılan olay, Mashable’ın bu yazıda topladığı birçok meme’in türemesini sağladı.

Gamespot grafik
Sproutsocial tarafından gerçekleştirilen Gamestop sosyal dinleme analizi hisse fiyatları ve Twitter aktivitesi arasındaki ilişkiyi gösteriyor.

Sproutsocial platformu da sosyal dinleme verilerini kullanarak GameSpot’un hızla büyüyen popülerliğini analiz ediyor.

Haftanın İçerik Üreticisi

Reddit maskotları
Reddit maskotları uzayda

Reddit’ten bu kadar bahsetmişken haftanın beğenilen içerikçilerini de oradan seçelim. Bu aslında bir subreddit, yahut Reddit’in milyon tane alt forumundan biri. Diğer forumlardan farklılaştığı noktalar ise tarihin herhangi bir döneminden (Son 20 yıl hariç) soruların müthiş bir titizlikle ve kaynaklara referans gösterilerek yanıtlanması. Daha önemlisi ve ilginci, diğer forumlara kıyasla bu forumun bir “tartışma forumu” olmaması. Forum moderatörleri açıkça doğru bilginin paylaşılmasını, tartışmaya tercih ediyorlar. Bu ise sosyal medyanın genel haline az bulunur bir tezat oluşturuyor. Eğer, sorulan soruya bilimsel bir yanıt vermezseniz, yanıtınız admin tarafından siliniyor.

Bir dahaki bültene kadar adios! 🦊

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.