Pandeminin Psikolojik Etkileri, Sosyal Medya Uygulamalarından Yenilikler ve EURO 2020 Üzerine Reklamlar

Bu sayımızda pandemi sonrası oluşan psikolojik etkileri, sosyal medya uygulamalarının en yeni özelliklerini ve raporlarını, yaklaşan Euro 2020’ye dair reklamları ve dijitalin en yeni haberlerini sizler için derledik.

Sosyal Medya

LinkedIn’den TikTok’a Göç

Kadın yatakta bilgisayar telefon

Amerikan restoran zinciri markası Chipotle, kişilerin kendi e-ticaret mağazalarını kurup satış yapmasını sağlayan Shopify ve daha birçok marka yeni yetenekler keşfetmek için LinkedIn’den Tiktok’a geçiyor.

TikTok’ta McDonalds, Taco Bell gibi diğer büyük restoran zincirleriyle yarışabilecek kadar çok (1.6 milyon) takipçisi olan Chipotle, platformun genel akışına ayak uyduran nitelikte videolar paylaşıyor. Gençlerin dans ettiği videolar ya da kişilerin burcuna göre ne sipariş edeceğini tahmin etmek gibi içeriklerin yanı sıra şirket yetkilileri TikTok’ta yeni bir trend keşfetti: Z jenerasyonu üyeleri yeni işini TikTok’ta arıyor.

Pandemi sonrasında hızlı tüketim restoran zincirinde 20.000 kişilik pozisyon açığı bulunuyor ve açık pozisyonları doldurmak için Sweetgreen, Boston Scientific, Shopify and NBA gibi Chipotle da TikTok’a başvuruyor ve TikTok Resume programına katılıyor. TikTok Resume kullanıcıların kendi yeteneklerini anlattıkları kısa videolar paylaştığı ve böylece TikTok üzerinden yeni bir iş arayabildikleri ve başvurabildikleri bir program. Bu programın yakında lansmanının olacağı ve müşteri hizmetlerinden sosyal medyaya ve mühendisliğe kadar 200 iş kategorisini kapsayacağı belirtiliyor.

TikTok Resume ve dev markaların LinkedIn’den TikTok’a göçü hakkında daha fazla öğrenmek isterseniz burayı ziyaret edin.

Pinterest’in Yeni Hikayeler Özelliği: Idea Pins

İnternette ya da Pinterest’te bulunan güzel fikirleri ‘pin’leyebileceğiniz yani saklayabileceğiniz sosyal ağ olan Pinterest, artık sosyal ağ olarak tanımlanmak istemiyor, e-ticaret üzerine yoğunlaşmak istiyor ve hikayeler özelliğine artık ’Stories’ değil Idea Pins diyor.

Pinterest telefonda idea pins
Pinterest Idea Pins

Idea Pins özelliği, Stories özelliğinin gelişmiş hali ve Pinterest’in genel yapısına daha uyumlu diyebiliriz. Aslında, Idea Pins özelliği diğer sosyal ağ platformlarındaki hikayeler özelliğine benziyor. Bu özelliğe kullanıcı Pinterest’teki ana sayfasından erişebiliyor, hikaye paylaşan kullanıcıların profil resminde bir halka oluşuyor, kısa video kliplerinden oluşuyor ve kullanıcılar diğer hikayelere ekranın sağ tarafına tıklayarak geçebiliyor. Her bir hikaye en fazla 60 saniye olabiliyor. Bununla birlikte Pinterest videoları düzenleme, sticker ekleme, ses ve müzik ekleme özelliklerini de getiriyor. Pinterest aynı zamanda “hayalet modu” özelliğini de getiriyor ve daha estetik içerikler ortaya çıkarma konusunda içerik üreticilerini teşvik ediyor.

Pinterest’in Idea Pins özelliği hakkında daha fazlası için burayı ziyaret edin.

LinkedIn Üzerinden Pazarlama Yapmanın Yeni Yolları

LinkedIn pazarlama uzmanlarının işini kolaylaştıracak ve zamanını daha iyi yönetmesine yardım edecek yeni özelliklerini tanıttı.

Bunlardan ilki olan Boost özelliği, iyi performans gösteren organik bir gönderiyi Boost’a tıklayarak kolayca reklamlı olarak paylaşmayı ve yeni kitlelere erişmeyi sağlıyor.

Sektörlerle ilgili etkinlikleri paylaşmak ve bu etkinliklerin doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için sıklıkla kullanılan LinkedIn, Etkinlikleri Reklamları özelliğini de tanıtıyor. LinkedIn’in en yeni reklam özelliği olan Etkinlik Reklamları ile bir etkinliğin anahtar detaylarını öne çıkararak bir etkinliğin ulaştığı kitleyi genişletmeyi sağlıyor. Etkinlik Reklamları da Boost gibi oldukça kolay bir şekilde verilebiliyor. Bununla birlikte Etkinlikler kısmının analizini de geliştiren LinkedIn, pazarlamacılara erişim, etkileşim ve etkinliğe katılanların karakteristik özellikleri verileri de veriyor. Böylece pazarlamacılar etkinliklerinin verilerini daha detaylı bir şekilde görebiliyor ve gelecekteki etkinliklerini daha etkili olacak şekilde planlayabiliyor. LinkedIn’ın pazarlamacılara sunduğu yeni özellikler hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

LinkedIn’den İçerik Kaldırılma Talepleri Üzerine Rapor

LinkedIn devletlerin kullanıcı bilgileri ve içerik kaldırılması talepleri konuları üzerine Devlet Talepleri Raporu’nu yayımladı. Raporda LinkedIn devletlerin talepleri konusunda nasıl davrandığını açıklıyor, güvenli ve profesyonel bir platform oluşturmak için olabildiğince şeffaf davrandıklarını vurguluyor. İfade özgürlüğüne ve kanunların ifade özgürlüğünü negatif şekilde etkilemesini en minimum seviyeye indirmek için çalıştıklarına da dikkat çekiyor.

Raporda belirtilene göre, 2020 Ocak Haziran arasında 21 farklı ülke 1.675 hesap için kullanıcı bilgisi talebinde bulunmuş. LinkedIn bu 1.675 hesaptan 799’u için ilgili ülkeye bilgi vermiş.

2020 Temmuz Aralık ayları arasında ise 30 farklı ülke toplamda 2.642 hesap için kullanıcı bilgisi talebinde bulunmuş. LinkedIn bu 2.642 hesaptan 1.959’u için ilgili ülkeye bilgi vermiş. Raporda kullanıcı bilgisi talebinde bulunan bu ülkeler arasında Türkiye’nin olmadığını belirtelim.

LinkedIn içeriklerinin kaldırılması ile ilgili olarak da, raporda 2020’de toplam 50 içerik kaldırılma talebinin olduğu belirtiliyor. Bu 50 içerik kaldırılma talebinden 42’si Çin, 7’si Türkiye, 1’i ABD hükümetine ait. 50 içerik kaldırma talebinden 45’inde ise LinkedIn aksiyon almış. Raporun tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

LinkedIn’den Şeffaflık Üzerine Rapor

LinkedIn telefon

LinkedIn 2020 Temmuz ve Aralık ayları arasında Profesyonel Topluluk Politikaları ve Kullanıcı Anlaşması’nı ihlal eden içerikler karşısında nasıl aksiyonlar aldıklarını açıklayan bir rapor yayımladı. Raporda aynı zamanda telif hakkı ihlali üzerine kaldırılması talep edilen içerikleri de kapsıyor. Raporu buradan inceleyebilirsiniz.

Instagram Reels ve Canlı Yayınlarına Insights Özelliği

instagram reels insights sayfası
Instagram Reels Insights

Instagram’ın 2020 yaz aylarında çıkardığı ve zamanla Remix, düet gibi özellikler ekleyerek geliştirdiği özelliği Reels’in Insights özelliği bulunmuyordu, bir reel içeriğine dair erişebildiğimiz veriler videonun görüntülenme, beğeni ve yorum sayısıydı. Artık Instagram Reel içerikleri için insights özelliği getirdi ve böylece kullanıcılar paylaştıkları bir reel içeriği için Toplam Görüntülenmeler, Erişilen Hesaplar, Beğeniler, Yorumlar, Kaydetmeler ve Paylaşımlar verilerine erişebilecekler. Paylaşılan Reel’lar hakkındaki verilere aynı zamanda profil kısmında yer alan İstatistikler’den de erişilebilecek ve reel paylaşımlarının hesabın genel durumunu nasıl şekillendirdiği de kullanıcılar tarafından görülebilecek. Reels’a gelen Insights özelliğinin Instagram’ın Reels konusunda rakibi olan videolar ile ilgili kullanıcılara detaylı veriler sunan TikTok’u yakalamasına da yardım edeceğiniz söyleyebiliriz.

Reels gibi önceden Insights özelliği bulunmayan canlı yayınlara gelen insights özelliği ile de kullanıcılar yaptıkları bir canlı yayın sonrasında o canlı yayının eriştiği kişi sayısına, ulaşılan en yüksek izleyici sayısına, canlı yayın sırasında yapılan yorum ve canlı yayının paylaşım sayısına ulaşabilecekler.

Instagram’ın bu yeni özellikleri hakkında daha fazla öğrenmek için burayı ziyaret edin.

2 Haftada 1 Milyon Android Kullanıcısı Clubhouse’a Katıldı

Clubhouse android
Android için Clubhouse

2020’nin başlarında büyük bir ilgi gören ve gündem olan ancak sonraları bu popülerliğini yavaş yavaş kaybeden Clubhouse, yalnızca IOS uygulaması ile piyasada yer alıyordu. Mayıs ayının ilk haftasında Android uygulamasının çıkarmasının ardından yaptığı bir açıklamada son 2 haftada 1 milyon Android kullanıcısının uygulamaya katıldığını belirtti. Ocak ayında toplamda 2 milyon kullanıcısı olduğunu açıklayan Clubhouse için 2 haftada 1 milyon yeni kullanıcı önemli bir rakam. Daha fazlasını öğrenmek için burayı ziyaret edin.

Twitter Spaces’a Planlama ve Hatırlatıcı Özelliği

twitter hatırlatıcı ekranı
Twitter spaces planlama

Twitter’ın geçtiğimiz yıl Kasım ayında beta sürümünü yayınladığı ve Mayıs ayında tüm kullanıcıların kullanımına açtığı sesli sohbet odaları özelliği Spaces, platformu önceden hiç olmadığı farklı bir hale getirmişti.

Spaces, önceden yalnızca tweet okumak ya da tweet yazmak için kullanılan mecrada bir kullanıcının diğer insanların konuşmalarını dinlemesine ya da kendisinin konuşmasına imkan verdi ve Twitter kullanıcıları arasında önemli bir rağbet gördü. Spaces özelliğinde takip ettiğiniz kullanıcı bir oda açtığında ya da bir odada konuşmacı olduğunda, anasayfanın en üstünde mor halkalar içinde konuşan kişilerin profil resmini görüyoruz ve bu sohbet odasına katılabiliyorsunuz. Sohbet odasına katılmanın ardından emoji ile konuşulanlara tepki verebilir ya da konuşmacı olup sohbete dahil olabilirsiniz.

Yeni özellikler getirmeyi ve bu özellikleri geliştirmeyi seven Twitter, sohbet odalarını gelecek bir vakite planlama özelliğini getirdi. Sohbet odası açabilen bir kullanıcı, (bugün 600 kişiden fazla takipçiye sahip olan herkes bir sohbet odası açabildiğini hatırlatalım), gelecekte bir saatte başlayacak bir sohbet odası planlayabilir ve sohbet odasını tweet atarak, DM ile göndererek ya da herhangi bir yerde paylaşmasını sağlayacak linki kopyalayarak takipçileri ile paylaşabilir. Yayıncı, planlanmış sohbet odasının başlangıç zamanı gelmeden 30 dakika önce ve tam başlangıç zamanında 2 hatırlatma alır.

Takipçiler için ise planlanmış bir sohbet odasına bir hatırlatma kurabilir ve yayıncı odayı başlattığında bir hatırlatma alır.

Twitter’a Yeni Ana Sayfa Özelliği

Twitter’da artık ana sayfada gezinirken kullanıcıların profil resmine tıklayarak fleetlerini izleyebilir ya da kullanıcının olduğu sohbet odasına katılabilirsiniz!

Ana sayfada gezinirken tweetini okuduğunuz bir kullanıcının profil resminde mavi halka varsa bu bir fleet paylaştığınız, mor halka varsa bir sohbet odasında olduğunu gösterir. Profil resminin çevresinde mavi halka olan bir kullanıcının kullanıcının profil resmine tıklarsanız onun fleetini izleyebilir, profil resminin çevresinde mor halka olan bir kullanıcının profil resmine tıkladığınızda o kullanıcının olduğu sohbet odasına girebilirsiniz.

Twitter’da Profil Kısmına Güncelleme Test Ediliyor

twitter hakkında bölümü
Twitter’dan yeni hakkında özelliği

Twitter, uygulamadaki profil kısmına ‘Hakkında’ özelliği getirmeyi test ediyor. Bu ‘Hakkında’ kısmı kullanıcının tercih ettiği pronoun’lar (kendisine nasıl hitap edilmesini tercih edildiği), konum, onaylanmış hesap olup olmadığı ve doğum tarihi bilgileri yer alacak şekilde test ediliyor. Konum ve doğum tarihi bilgilerinin mevcut uygulamada var olduğunu hatırlatmanın ardından onaylanmış hesabın ne olduğunu açıklayalım. Burada hesabın onaylanmış olup olmadığından kasıt mavi tik değil, kullanıcının hesabını bir telefon numarası ya da mail ile doğrulayıp doğrulamadığı. Böylece bir hesabın bot olup olmadığı daha kolay anlaşılabilecek ve uygulama içindeki güvenlik arttırılmış olacak.

Twitter’a Biletli Sohbet Odaları Özelliği Geliyor

Twitter Biletli Sohbet Odaları (Ticketed Spaces) özelliğini yayınlamaya hazırlanıyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD’deki Twitter kullanıcıları ücretli sohbet odalarını açmaya başlayabilecek. Ücretli bir sohbet odası açmak için gerekenler ise 1.000’den fazla takipçiye sahip olmak, son 30 gün içinde 3 kez sohbet odası açmış olmak ve 18 yaşın üzerinde olmak.

Twitter ödemeler kısmını halletmek için ise Stripe adlı bir finansal yazılım şirketi ile çalışıyor. Apple ve Google kendi paylarını aldıktan sonra odayı açan kişi yani yayıncı kalan ücretin %80’ini alacak. Örneğin bir yayıncı 10 dolar karşılığında Twitter sohbet odası için bilet satarsa, bu ücretin %30’unu Apple alır, kalanın %20’sini Twitter alır ve sonuç olarak yayıncı bir biletten 5,6 dolar kazanır.

Instagram Web Uygulaması Üzerinden Paylaşım Yapma Özelliğini Test Ediyor

Mevcut durumda Instagram’da Web Uygulaması üzerinden paylaşım yapmak mümkün değil. Kullanıcılar mobil Instagram uygulamasından, sayfalar için Facebook’tan ya da 3. parti uygulamalar üzerinden Instagram’da paylaşım yapabiliyor. Instagram web uygulaması üzerinden paylaşım yapma özelliğini test etmeye başladı. Web uygulamasına gelmesi test edilen özellikte, görsel eklenmesinin ardından görselin boyutu ve efektin de ayarlanması özelliklerinin de geleceği söyleniyor.

Bu özelliğin yalnızca ana sayfa gönderilerini ve IGTV videolarını web uygulaması üzerinden paylaşma üzerinde test edildiğini, hikaye ve reelsin web uygulamasından paylaşımı için henüz test edilmediğini olmadığını belirtelim.

Haftanın Sosyal Medya Hesabı: Furbyliving!

furbyliving konsept
Furbyliving Instagram Hesabından İnciler

Doksanların sonunda satışa sunulan, ışığa ve sese duyarlı ve dışı peluş modeli bulunan robot oyuncak olan Furby’yi hatırlayanlarımız olacaktır. Bu oyuncak satışa sunulduğu ilk zamanlarda büyü ilgi toplamıştı. Hatta öyle ki, bazı yerlerde bu oyuncağı satın alabilmek için uzun kuyruklar oluşmuştu. Büyük talep gören bu oyuncaklar 2005 ve 2012’de yeni özellikler ile yeniden satışa sunulmuştu.

Bu haftaki haftanın sosyal medya hesabı ise popüler kişileri, albüm kapaklarını bahsettiğimiz Furby karakterleri olarak illüstre eden @furbyliving! Bu hesapta Adele’den Daftpunk’a, Katy Perry’den Nicki Minaj’a Rihanna’ya kadar pek çok farklı sanatçıyı Furby karakteri olarak görebilirsiniz.

Görsel dünyanızı genişletmek ve alışık olduklarınızı alışık olmadığınız bir şekilde görmek için @furbyliving’i ziyaret edin.

Tasarım

Google’dan yeni Material You

Google’ın 2014’de hayata geçirdiği Material Design bugün belki de tasarım sistemlerinin en ünlüsü. Fakat her tasarım sisteminin karşılaştığı tehlike, zamanla sıradanlaşmak, sıkıcı ve yaratıcılığı sınırlayan bir şablon haline gelmek. Tam da bu öngörüden hareket eden Google, yakında piyasaya sürülecek Android 12 ile birlikte yeni ve esnek bir tasarım sistemine geçiş yapıyor: Material You. İsminden de anlaşılabileceği gibi Material You, kullanıcıya her zamankinden daha fazla customization opsiyonu sunuyor. Sade ve ortak bir tasarım dilinin “yapısıyla” kullanıcı tercihlerinin gerektirdiği esneklik böylece buluşmuş oluyor.

logic marka kimliği
Indigo Tasarım Ödülleri’nden Altın Ödül alan Logic logo tasarımı

50’den fazla ülkeden tasarımcıların katılımıyla gerçekleşen Indigo Tasarım Ödülleri 2021, app ve kitap tasarımından marka kimliğine kadar tasarımın birçok dalında en iyileri seçti. Aşağıdaki linkten ödül alan yüzlerce çalışmayı inceleyebilir ve bunlara dair tanıtıcı yazıları okuyabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi

Dijital uygulamaların başarısında kullanıcı deneyiminin (UX) en önemli faktörlerden biri olduğu biliniyor. UX Planet’in yayınladığı bu yazıda, büyük yatırımlara rağmen başarısız olan uygulamalardan örneklerle sorunun kaynağına iniliyor. Yazara göre bu sorun sunulan dijital hizmetle müşteri beklentisi arasındaki “deneyim farkından” kaynaklanıyor. Yazıda bu farka yol açan 7 uyumsuzluğun altı çiziliyor.

logic marka kimliği
userspots.com bilişsel eğilimlerin UX alanında kullanımı

UX konusunda, userspots.com tarafından Türkçe olarak yayınlanan, bilişsel eğilim (cognitive bias) çeşitleri ve UX arasındaki ilişkiyi irdeleyen referans niteliğindeki bu yazıyı da öneririz:

SEO

LinkedIn Marketing Solutions, yakın zamanda SEO konusunda çıkan popüler makaleleri içeren bir seçki sundu. Seçilen yazıların merkezinde, 1990lardan bugüne değişen SEO algısı bulunuyor. Bir zamanlar doğru/yüksek arama hacimli anahtar kelimelerin seçilmesinin belirleyici olduğu SEO’da, artık anahtar kelime enflasyonuna karşı gelişmiş algoritmalar kullanan arama motorlarının da etkisiyle hedeflenen kullanıcıyı kendine bağlayan içeriğin önemi artıyor.

Pazarlama

Aksigorta, müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıracak bir uygulamayı hayata geçirdi. Şirket, kendine özgü bir jargona sahip olan ve çoğu kişiye anlaşılması zor gelen sigorta sektöründe, müşterilerin işlemlerini daha kolay bir şekilde yapabilmeleri için Online Sigorta Sözlüğünü yayına geçirdi. Müşteriyle aynı dili konuşabilmek için Google aramalarından yola çıkarak sigorta kavramlarını açıklandığı bir online sözlük oluşturdu. Aksigorta müşterisinin yanı sıra tüm internet kullanıcılarının da ihtiyaç anında danışacakları bir başvuru kaynağı ortaya çıkmış oldu.

Uber, Türkiye’deki aşılama sürecine destek olmak amacıyla yeni bir kampanya başlattı. İstanbul ve Ankara’daki devlet hastanelerine aşı için giden Uber taksi kullanıcılarına iki ücretsiz yolculuk hediye ediyor. Uber’in kampanya için 1 Milyon TL bütçe ayırdığını belirtildi. Kampanyadan yalnızca, başlangıç veya bitiş noktası devlet hastanelerindeki aşı merkezleri olan yolculuklar için faydalanılabilecek.

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) tarafından organize edilen “2021 Prida İletişim Ödülleri” sahiplerini buldu. Birçok kategoride dağıtılan ödüllere hak kazanan proje ve ajansların listesi için linke tıklayın.

BİM’den fintech ekosistemine ilk adım: BİMPARA ve FİLEPARA Marketlerin fintech yatırımları artarken BİM de BİMPARA ve FİLEPARA isimli mobil uygulamaları ile birlikte müşterilerinin birbirlerine para gönderebilmelerini ve temassız bir şekilde ödeme yapabilmelerini sağlayacak.

Ülkemizin en önemli zincir marketlerinden biri olan BİM, yeni bir mobil uygulama ile karşımıza çıktı. Pandemi ile birlikte daha da önem kazanan temassız ödeme konusunda önemli adımlar atan BİM, BİMPARA isimli mobil uygulaması ile birlikte müşterilerinin birbirlerine para gönderebilmelerini ve temassız bir şekilde ödeme yapabilmelerini sağlayacak.

OYAK, gıda sektöründe hızlı satın alımlarına devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Sagra’yı bünyesine katan OYAK, şimdi de Türkiye’nin köklü konserve gıda ve meyvesuyu markası Tamek’in satın alımı için anlaşmaya vardı.

Araştırma

Ipsos grafik
Ipsos Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması

IPSOS Türkiye, “Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması”na dair bulgularını açıkladı. Araştırmaya göre, pandemi sürecinde 18-25 yaş arası gençler, toplumun geri kalanından farklı duygu halleri içerisinde: Bıkkınlık, kafa karışıklığı ve yalnızlık hisleri genç nüfus içerisinde daha yaygın. Gençler ayrıca koronavirüs önlemlerinin işe yarayacağı konusunda daha karamsar. Pandemiye dair hangi kanallardan bilgi alındığı sorulduğunda ise TV haberlerinin her iki kesim için de ilk sırada yer aldığını fakat sosyal medyanın pandemiye dair haberlere ulaşmak konusunda gençler tarafından çok daha yaygın kullanıldığının görüyoruz. Araştırmaya dair daha fazla bilgi için:

LinkedIn, yeni mezun olanlara en fazla talebin olduğu iş kollarını ve en çok arzulanan becerileri sıraladığı bir araştırmasını yayınladı. Araştırma ABD iş pazarına odaklansa da, dünya çapında sektörel trendleri anlamak adına önemli ipuçları barındırıyor. Makaleye göre en çok talep alan iş kolları şunlar:

  1. Yazılım Mühendisliği
  2. Online Uzmanlar (Sosyal medya, internet pazarlamacılığı, müşteri hizmetleri)
  3. Sterilleştirme teknisyeni
  4. İyi yaşam (wellness) uzmanı
  5. Tıbbi teknisyen

Aranan beceriler konusunda ise Analitik Beceriler (Veri Analitiği, Veri Yorumlama ve Veri Görselleştirme), Proje Yönetimi, Müşteri Hizmetleri, Pazarlama Becerileri ve Zaman Yönetimi öne çıkıyor.

Ipsos grafik
Google Aramalar Mayıs Trendleri

Google’ın arama trendlerine dair yayınladığı Mayıs ayı raporunda, dünya çapında seyahat konseptli aramaların yoğunluğunda bir artış gözlemleniyor. “Pasaport randevusu” aramaları geçen yılın aynı dönemine göre %300 artarken, “ülke kısıtlamaları” konulu aramalar %500 arttı. Ev aktivitelerine ve harcamalarına (mobilya, bahçe bitkileri vs.) yönelik eğilim devam etse de, insanların ev dışına, lokasyon olarak yakınlarında bulunan fiziksel faaliyetlere olan ilgisinin arttığı görülüyor.

Küçük esnafın görüş ve eğilimlerini araştıran REM Esnaf Barometresi’nin Mart 2021 sonuçlarını içeren bülteni yayınlandı. Şubat ve Mart ayları kıyaslandığında, salgına dair “Kesinlikle endişelendiğini” ifade eden küçük esnafların örneklemdeki oranı 7 puan artışla %38’e ulaştı. Bu dönemde ayrıca, hiç destek almadıklarını veya aldıkları desteğin yetersiz olduğunu ifade edenlerin oranı %50’nin üzerinde. Ocak-Mart döneminde banka kartıyla bakkallardan alışverişin %29’dan %32’ye çıktığı ve veresiyenin düştüğü de bulgular arasında.

BKM kart verileri
BKM kart kullanım verileri - Nisan 2021

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin Nisan 2021 verilerine göre Türkiye’de kartlı ödemeler tutarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %83 arttı. Kartla yapılan harcamaların %24’ü internet üzerinden yapıldı. Ürün grupları bakımından, internet alışverişinde en çok harcama yapılanlar elektronik eşya ve market gıda alışverişleri oldu.

Euromonitor, 40’tan fazla ülkeden elde ettiği verileri sentezleyerek, tüketici eğilimlerine, yaşam tarzlarına ve alışveriş rotalarına göre 10 tüketici tipi belirledi. Temsil ettiği kitle bakımından en geniş tüketici personası “Undaunted Striver”, kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetleri tercih eden, gelecek hakkında optimist olan ve zaman harcamamak için para harcamaya yatkın kişiliklere denk düşüyor.

Raporun ilgi çekici bulgularından biri ise ilk sıradaki tüketici grubuyla zıt olan ve daha geleneksel bir yaşam tarzı süren bir tüketici profilinin ikinci sırada olması ve pandemi sürecinde hızla büyümesi. Bu kesim, hayatını basitleştirmeyi hedefleyen, kırılan eşyaları değiştirmektense tamir eden, indirim kovalayan ve geleceğe daha karamsar bakan bir karaktere sahip. Rapora linkten ulaşabilirsiniz.

Global Web Index’in yayınladığı bir raporda, evden çalışmanın pandemi sürecinin başındaki beklentilerin aksine, çalışanlar için yorucu bir sürece dönüştüğü tespit edilmiş. Ofiste çalışma, iş tatminkarlığı konusunda hala önemli bir pozisyona sahip. Sosyalleşmenin yokluğu, ev ve aile kaynaklı zorunluluk ve baskılar, evden çalışma sırasında çalışanlar arası iletişimin zayıflaması ve her zaman online olma yönündeki beklenti evden çalışmaya dair sıklıkla tekrarlanan sorunlar olarak sıralanmış.

Reklam Dünyası

Heineken: Finally Together

1994 yılından bu yana UEFA Şampiyonlar Ligi’nin sponsoru olan bira markası Heineken’in paylaşımında, Bu kadar uzun süre ayrı kaldıktan sonra, bu UEFA EURO 2020 ™ ekstra özel bir duyguya sahip, nihayet birlikteyiz…

Greenpeace: Wasteminster

Greenpeace’ten İngiltere’nin atık ihracatının korkutucu boyutunu gözler önüne seren kampanya.

İngiltere’deki plastik atığın 1.8 milyon kilogramı her gün başka ülkelere ihraç ediliyor. Tam olarak bu miktar Downing Caddesi’ne atılsaydı nasıl görünürdü?

İngiliz hükümetini denizaşırı ülkelerde yaratılan plastik kirliliğinden sorumlu tutan filmde, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın gezegeni korumakla ilgili basmakalıp sözlerden oluşan konuşması sırasında bölgeye yağmaya başlayan atıklar dev bir şelaleye dönüşüyor.

Bu güçlü film, hükümetin geri dönüştürüldüğünü iddia ettiği fakat gerçekte başka ülkelere ihraç edilen plastikler hakkındaki şok edici gerçeği ortaya koyuyor” sözleriyle anlatıyor.

IKEA’dan robotlu reklam

Gezegeni kurtarmak için eko-aşırılıklara gitmek, yapılacak harika bir şey ancak çoğumuz için, yapılması kolay bir şey değil. Herkes daha sürdürülebilir yaşamak için birkaç kolay küçük değişiklik yaparsa, bunun çok daha büyük bir etkisi olacaktır. Ikea, tuhaf ve yaratıcı çalışma ile iyi tasarlanmış depolamanın basit neşesi gibi, genellikle gözden kaçabilecek şeylere dikkat çekti.

iPhone kullanıcı gizliliği

Kendi işinize bakın! Apple, uygulama izleme şeffaflığına ve özelliğin etkinleştirilmesiyle ilişkili gizlilik avantajlarına dikkat çekmek için tasarlanmış yeni bir reklam yayınladı Reklam, eğlenceli ve en önemlisi reklam izleme şeffaflığı özelliğinin ne yaptığının açık bir örneğidir. Şirketlerin sizi takip etmesini nasıl engellediğini mükemmel bir şekilde görselleştiriyor. Özelliği daha önce açmaktan emin değilseniz, muhtemelen reklamın sonuna kadar karar vermiş olacaksınız.


Medyanot’tan bu haftalık bu kadar. Önümüzdeki hafta dijitalin ritmini yeniden yakalayana dek görüşmek üzere

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.