Mars’ta yaşam, dünyada iyi yaşam arayışı

Bu yazımızda iyi yaşamdan ne anlaşıldığına dair içgörülere, Clubhouse'un geleceğine ve heyecan verici teknoloji haberlerine bakıyoruz.

Tasarım

Facebook reimagined as tech devices from 90s
1990larda Facebook nasıl bir şey olurdu?

Facebook, TikTok ve Microsoft Teams gibi uygulamaları, 1990ların popüler kişisel teknoloji cihazları olarak yeniden tasarlayan tatlı bir çalışma:

Columba font free download
Colophon Foundry’den yeni bir font: Columba

Dijital mecralarda acayip popülerlik kazanmış Aperçu gibi fontların da yayımcısı olan Colophon Foundry yeni bir font yayınladı. 16 ve 17’inci yüzyılların old-serif stilinden ilhamını alan Columba ilk bakışta Caslon’u andırsa da çok daha organik bir forma sahip. “Banner”, “Text” ve “Ruby” olarak 3 farklı optik boyutta üretilen font, çok farklı mecralarda kullanışlı olmayı hedefliyor.

Pazarlama

Dünyanın en büyük kozmetik firmalarından Avon, kadınların hikayelerini ön plana çıkardığı “Watch Me Know” adlı bir kampanya düzenliyor. Toplamda 1 milyon hikayeye ulaşmayı hedefleyen kampanyada, Avon her hikaye için kadın sivil toplum örgütlerine 1 dolar bağışlayacak. Şu an itibariyle dünya çapında 5618, Türkiye’den ise 185 hikaye paylaşılmış. Kampanyanın sitesini ziyaret etmek ve hikayenizi paylaşmak isterseniz:

Facebook’un desteğiyle bu sene 15. kez gerçekleştirilen Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye programının sonuçları açıklandı. Son 4 yılda elde edilen net kar artışı bakımından teknoloji şirketlerini sıralayan programda, ilk sırada yüzde 10632’lik büyüme oranıyla Yolcu360 yer aldı. İlk 10’a giren şirketlerin 6’sı yazılım, 2’si ise finans teknolojisi sektöründen çıktı. 3 yaş ve üzeri şirketlerin sıralandığı “Runner Ups” kategorisinin kazananı İstegelsin, yıllık geliri 50 milyon Euro üzerinde olan şirketlerin yarıştığı “Big Stars” kategorisinin kazananı ise Aselsan oldu. Şirketlere dair detaylı tanıtımlar için:

Reklamlar Reklamlar

McDonalds we deliver pano
McDonald’s: We Deliver

McDonalds’ın eve sipariş hizmetlerine odaklanan “We Deliver” kampanyası için kullandığı afişler muhteşem. Minimalist bir stilde ve desatüre arkaplan üzerine markanın logosunu işleyen reklamlar, marka brandingini güçlü bir mesajla pürüzsüzce buluşturmuş.

KFC: Lezzet Korosu

KFC’nin yeni reklamı “Lezzet Korosu”, KFC menüsünü Demet Akbağ’ın tanıdık sesiyle teatral bir ortama taşımış. KFC Türkiye CMO’su Özkan Özyavuz’la yapılan kısa bir röportaj için:

Araştırma

Twitter, Aralık 2018 ile Kasım 2020 arasında atılan milyarlarca tweet’i inceleyip Twitter’da hakim olan trendleri 6 başlık altında toplamış. Bunlar:

  • Sıhhat (Wellbeing): Özellikle zihinsel sağlığın vurgulandığı, “hastalıksız olmanın” ötesinde, konforlu ve kaliteli bir yaşam inşası
  • Yaratıcı Kültürü: Hobilerini geliştirerek kendilerine bir kariyer yaratan yaratıcı insanlar
  • Gündelik Merak: Hayata ve evrene dair hayranlık ve şaşırma duygusunun sürdürülmesi
  • Sürdürülebilirlik: Doğaya yakınlık, sürdürülebilir ve doğa dostu bir ekonomik sistem
  • Teknolojik Yaşam: Teknolojinin gündelik yaşama daha derinden entegrasyonu ve bunun getirdiği kaygılar
  • Kimliklerin Temsili: Farklı ve azınlıktaki kimliklerin dijitalde temsili

Gerçekten dikkat çekici ve öğretici bir rapor. Şiddetle tavsiye ederiz:

Ogilvy’nin araştırması, Türkiye’de “iyi yaşam” konseptiyle ne anlaşıldığı, tüketicinin markalardan beklentileri ve markaların iyi yaşam uygulamalarından tatminkarlığı üzerine önemli içgörtüler sunuyor.

Facebook, ABD’deki küçük işletmelere dair kapsamlı bir rapor yayınladı. Raporda, Aralık 2020 itibariyle küçük işletmelerin yüzde 20’sinin kapalı olduğu, durumun özellikle yemek/konaklama ve eğlence sektöründeki işletmeler için kötü sonuçlara yol açtığını belirtiyor.

Snapchat jenerasyonu başlığıyla sunulan bu raporda, Snapchat kullanıcı profili tanımlanmaya çalışılmış. Genç, idealist, stresli, teknolojiye ve kişisel bakıma harcama yapan ve online oyunlara düşkün bir kitle profili çizilmiş.

Turizm

Skift’in bu yazısı, Orta Doğu merkezli turizm ve havayolu şirketlerinin pandemiye yanıt olarak geliştirdikleri teknolojiler ve yaratıcı çözümlerden bahsediyor.

Teknoloji

Boston Dynamics’in robot köpeklerini duymayan kalmamıştır. Bu robotların gündelik hayat içerisinde pratik kullanım alanları da gün geçtikte çeşitleniyor. Fast Company’nin yayınladığı bu yazıda, robot köpeklerin binaların tasarlanması konusunda bazı inşaat şirketlerince nasıl kullanıldığı anlatılıyor:

Mars’a yolculuk

Perseverence’ın Mars’a iniş anları

NASA robotu Perseverence Mars’a iniş yaptı. Robot, Mars’ta dünyadaki yaşamın başlama koşullarına paralel yaşam belirtileri arayacak. Görev başarıyla tamamlanırsa, Perseverence (kısa adıyla Percy) Mars’tan dünyaya kaya örnekleri getiren ilk araç olacak. Ayrıca Percy’ye entegre şekilde gönderilen ve Mars üzerinde uçuş yapacak Ingenuity adında bir helikopter de bulunuyor. Daha fazla bilgi için:

Mars görevi üzerinde çalışan bilim insanları ve mühendisler Reddit’te kullanıcıların sorularını yanıtladı.

Sosyal Medya

Çin’de influencer olmak

Çin, sansür sınırlarını güncelleyerek bloggerların ve influencerların politika hakkında paylaşım yapabilmeleri için kimlik bilgilerinin yer aldığı bir belge almalarını zorunlu kıldı.

2017’den beri kısmen uygulanan engellemelerin kapsamı yeniden düzenlendi ve artık siyaset, askeri konular, sağlık, eğitim, ekonomi ve hukuk konularında paylaşım yapmak isteyen influencerlar soluğu Siber Güvenlik Bakanlığı’nda alacak…

Çin hükümeti bu düzenlemeyi ise “bilgi kaynaklarını düzene koymak ve sıkı bir şekilde kontrol edilmeyen kaynaklardan gelen haberlerin tüketilmediğinden emin olmak” olarak açıkladı.

Şimdi Çin’in kafasında iki soru var:

  1. Influencer nedir?
  2. Nasıl olunur?

TikTok’ta Lana Del Rey kültü

Lana Del Rey and a burning car
Lana kültünün favori profil fotosu

Gün geçmiyor ki Z kuşağı yeni bir akım daha başlatmasın… Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yüzbinlerce farklı kullanıcıda Lana Del Rey’in yüzünün yarısını gördük. -Lana Del Rey bizim için arkadaki patlayan arabadan daha dikkat çekiciydi… - Peki neden?

Lana Del Rey’in fanları çok kısa sürede organize olarak sosyal medyaya Rohirrim atlıları gibi daldı. Ünlü sanatçıya olan desteklerini göstermek amacıyla profil fotoğraflarını üstteki fotoğrafla değiştirdiler ve bu profil fotoğrafını ve #LanaCult hashtagini kullanarak paylaşımlar yapmaya başladılar. Kartopu etkisi o kadar şiddetliydi ki TikTok’ta #LanaCult hashtag’i 40.5 milyondan fazla görüntülendi ve Twitter’da da yüzbinlerce tweet atıldı. Hala da devam ediyorlar…

Eğlence amacıyla başlayan bu anlamsız akım akıllara geçtiğimiz sene çıkan Step Chicken (Üvey Tavuk) akımını getirdi. O zaman da sosyal medyada yüzbinlerce profil fotoğrafında mavi efektli Asyalı bir kızın selfie’sini görmüştük.

Facebook’ta “kedileri seven 500 milyon kişi arıyoruz” gruplarından gelen bildirimleri hatırlıyor musunuz? Bu da öyle bir şeydi işte…

Dünya Sosyal Ağ Atlası

Sosyal medya atlası
Sosyal ağ atlası

Alexa ve Similar Web, ülkelerin en çok tercih ettikleri sosyal medya araçları istatistiklerini paylaştı. Vincenzo Cosenza’nın bu verileri derleyerek düzenlediği grafiğe göre ise Facebook 167 ülkenin 154’ünde en çok tercih edilen sosyal medya aracı.

Son 12 ayda 2.7 MİLYAR kullanıcıya ulaşan Facebook’ta 1.8 MİLYAR kullanıcı her gün en az 1 kere siteyi ziyaret ediyor. Zuckerberg’in sosyal ağı için en önemli bölge olan 1.2 milyar kullanıcılı Asya’yı doygunluğa ulaşan 413 milyon aylık aktif kullanıcılı Avrupa izliyor.

Eski Sovyetler Birliği topraklarında ise Rus yapımı Odnoklassniki’ye karşı Telegram’ın CEO’su Pavel Durov tarafından kurulan VKontakte egemenliğini ilan etti. 400 milyon kullanıcıları olduğunu iddia eden VK’da yasadışı içerik (yazılım, video, müzik, kitap) alışverişi yapmak ve ifade özgürlüğünü büyük kontroller olmadan -Putin’den bahsetmek hariç- kullanmak mümkün.

Çin’in favori sosyal ağı da ayda 1,2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan WeChat. Mesajlaşma, sosyal ağ, oyunlar, kamu yönetiminden ürün ve hizmet satın almaya kadar çeşitli hizmetler sunan WeChat aynı zamanda hükümet tarafından katı kurallarla kontrol edilen bir uygulama.


Verge’de yayınlanan bu yazı, uzun zaman sonra sosyal medya ağları arasında rekabetin yeniden belirdiğini tespit ediyor. Yazara göre, 2016’da Instagram’ın Snapchat kısa video formatını uygulamasına eklemesiyle “biten” rekabet, bugünlerde TikTok ve Clubhouse’un başarısıyla yeniden yüzeye çıktı. Yazıya göre, Facebook’un işi artık daha zor. Çünkü kopyalanması gereken sadece bir uygulama özelliği değil, uygulamanın tüm kültürü.

LinkedIn, kurumsal sayfalara 3 yeni özellik getiriyor. İlk özellik, LinkedIn’in ücretli uygulaması Elevate’de bulunan ve kurumun belirli bir formatta hazırladığı içeriklerin kurum çalışanları tarafından paylaşılmasını motive eden “My Company” tabı. İkinci özellik, şirketlerin pazarladıkları ürünler hakkında takipçileriyle etkileşime girebilecekleri “Product Pages”. Son özellik ise, geçen yıl uygulamaya konulan hikayelerin artık kurumlar tarafından da kullanılabilecek olması.

Onalytica adlı şirket, dijital sektörlerdeki en etkili kanaat önderleri, influencerlar ve uzmanları tanıttığı bir rapor yayınladı. İlgilendiğiniz sektördeki en etkili isimleri tanımak ve takibe almak için kullanışlı olabilir.

Facebook’ta organik erişimin nasıl artırılabileceğine dair kapsamlı ve bullshit olmayan bir yazı.

Pinterest, kullanıcılarının arasında yaygınlaşan bir trendi anlatıyor: Kendini sevmek ve iyileştirmek.

YouTube Shorts

YouTube, platformunda yaptığı ve yakın zamanda yapacağı bir dizi uygulamayı bu yazıda tanıtıyor. YouTube’un kolay içerik üretmeyi sağlayan kısa video formatı Shorts yakın zamanda en fazla yatırım yapacakları alan olacak. Şu an için sadece Hindistan’da beta kullanıma açık olan Shorts, birkaç hafta içinde ABD pazarına da beta olarak sürülecek.

YouTube, Shorts formatına dair iki haftada bir yayınlanacak bir bülten yayınlamaya başladı. Bülten, Shorts formatındaki trendleri ve içerik üreticilerine ilham verecek kullanımları ve özellikleri tanıtacak.

Clubhouse

Clubhouse geçen hafta 8 milyon kullanıcıya ulaştı. Hubspot’taki bu yazı, Clubhouse’u kullanmanın markalar için artı ve eksilerini değerlendiriyor.

Drum’da yayınlanan bu yazı ise, pazarlamacıların Clubhouse’u nasıl kullanabileceğine değiniyor ve Clubhouse’un geleceğine dair tahminlerde bulunuyor. Yazara göre Clubhouse, basın açıklamaları gibi formatlar için uygunken, görsel iletişime çok fazla dayanan influencer pazarlaması için uygun değil.

Facebook Avustralya

Avustralya’da, Facebook’un haber kanallarına ödeme yapmasını gerektiren bir yasaya karşılık, Facebook platformda haber içeriği paylaşılmasını toptan engelledi.

Konuyla ilgili olarak, Avustralya’nın siyasi liderleri uluslararası bir kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. İnsan hakları dernekleri ise, özel bir şirketin insanların haber alma hakkını ellerinden aldığı gerekçesiyle Facebook’u eleştiriyor.

Haftanın içerik üreticisi

@MarsCuriosity

Bu haftanın içerikçisi Perseverence’in ablası ve 2012’den beri Mars’tan tweet atan Curiosity Rover.


Haftaya görüşürüz, see ya!

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.