Markaların TikTok serüveni, Kadınlar Günü için reklamlar

TikTok, Türkiye'den markaların daha aktif varlık gösterdiği bir mecra haline geliyor. Buna rağmen Z kuşağının gizemi devam ediyor.

Tasarım

The Archive of Public Protests web sitesi
The Archive of Public Protests web sitesi

Polonya’daki son 5 yıldaki protesto eylemlerinin fotoğraflarının sergilendiği “The Archive of Public Protests” sitesinin tasarımı ilginizi çekebilir. Özellikle animasyonlu filtreleme sistemi dikkate değer. Sitenin tasarımını dair daha fazla bilgi için Behance sayfasına bakabilirsiniz. Site içinse:

Markaların yeni logo çalışmalarından iki örneği bu hafta sizinle paylaşıyoruz. Fransız otomobil devi Peugeot, uzun zamandır kullandığı logosunu değiştirerek “flat design” mantığına geçmiş. Popüler bir not alma uygulaması olan Trello ise yeni logosunda humanist sans serif font ve gradient kullanıyor.

Peugeot'nun eski ve yeni logosu
Peugeot’nun eski ve yeni logosu
Trello'nun eski ve yeni logosu
Trello’nun eski ve yeni logosu

CSS’te transition özelliğinin interaktif şekilde anlatıldığı kapsamlı bir yazı için:

Tear gun by Yi Fei Chen
Gözyaşı tabancası

Gözyaşlarımızı toplayıp ateşleyebileceğimiz tabanca sonunda icat edildi.

Araştırma

rapor sayfası
İnsani Gelişme Endeksi raporu

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV)’in 30 Büyükşehir kapsamında hazırladığı “İnsani Gelişme Endeksi” araştırmasının sonuçları yayınlandı. Sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda şehirlerin kalkınma düzeylerini kıyaslayan araştırmada, İstanbul, Ankara ve İzmir ilk sıralarda yer alırken, Eskişehir, Sakarya ve Konya da yükselen iller arasında konumlandı. Büyükşehirler arasındaki en büyük farkların toplumsal cinsiyet eşitliği ile şeffaflık kategorilerinde açığa çıktığı görülüyor.

Socialbakers’tan Singapur hükümetinin ve bakanlıklarının 2020 yılı sosyal medya performansına dair kapsamlı bir rapor.

Pazarlama

İçerik stratejisi oluşturma konusunda kapsamlı ve pratik örneklerle dolu bir yazı.

Müzeler, hediyelik eşya mağazalarında neyi satacaklarına nasıl karar veriyor? Öğrenmek için Vox’a bağlanıyoruz.

IKEA söküm kılavuzu
IKEA söküm kılavuzu

Markalar, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve tutumluluk trendlerine yaratıcı fikirlerle adapte oluyor. IKEA’nın, ürünleri için “söküm kılavuzları” yayınlaması tam da bu trende dokunan başarılı bir hamle. 2021’in ilerleyen aylarında benzer pazarlama stratejilerinin çoğaldığını göreceğiz.

“Veri okur-yazarlığının” dijital pazarlamadaki önemi üzerine LinkedIn’de yayınlayan bu yazıyı tavsiye ederiz.

Reklam Dünyası

SNUG koltuk reklamı

Mobilya markası SNUG, yeni koltuk serisi için değişik bir reklam yayınladı. İster komik ister saçma bulunsun, ürüne ilgi uyandırma konusunda başarılı olduğu mutlak.

Skoda kapı sensörü reklamı

Skoda’nın “hayat kurtaran” kapı sensörü teknolojisi hakkında eğlenceli bir reklam.

Kadınlar Günü için Reklamlar

Meyhanedeyiz.biz’in Demet Evgar’ın başrolünde olduğu Kadınlar Günü reklamı. “Yüzleşme” adındaki reklam, faili olduğumuz cinsiyetçilikler konusunda kendimizle yüzleşmeye davet ediyor.

Boyner: #Lütfenindirmeyin

Boyner’den Kadınlar Günü’ne özel #Lütfenindirmeyin reklamı. Sarsıcı!

Bob Ross: Küçük mutlu…

İçecek markası MTN Dew, çocukluğumuzun kahramanı ressam Bob Ross’un efsane programına kendi ürününü iliştirmiş. Deepfake kullanılarak hazırlanan reklamda, Bob Ross’u MTN Dew içerken görüyoruz.

Banksy, Bob Ross temalı videosunda, İngiltere’de bir hapishanenin duvarına, kaçan bir mahkumun muralını çiziyor. Videoda, Banksy’nin çalışma sırasında çekilmiş nadir görüntüleri de yer alıyor.

Teknoloji

The Guardian, dünyanın önde gelen tarihi ve kültürel mekanlarının “sanal tur” sayfalarını bu yazıda toplamış. Gezilesi…

Online güvenlik şirketi pcloud, mobil uygulamaların topladığı verileri nasıl kullandıklarına dair araştırmasını yayınladı. Araştırmaya göre, topladığı verileri üçüncü partilerle paylaşan uygulamaların başında Instagram geliyor. Kullanıcılardan elde edilen verilerin, Instagram %79’unu, Facebook %57’sini, LinkedIn ise %50’sini üçüncü partilerle paylaşıyor. Kişisel verilerin korunması bakımından en güvenilir uygulamaların arasında ise Clubhouse, Netflix, Telegram, Zoom ve Discord gibi uygulamalar dikkat çekiyor.

Netflix’e hayvan gibi zam gelmiş.

Kısa hikaye formatı Netflix’e de geliyor. Komedi skeçlerine ağırlık verecek olan Netflix’in yeni uygulaması “Fast Laughs” şu an için sadece belirli ülkelerdeki iPhone kullanıcılarına açık. Ama devamı gelecekmiş.

MIT tech review 2020
2021’de çığır açacak teknolojiler

MIT Technology Review, 2021’de atılım yapan 10 teknolojinin listesini yayınladı. AI teknolojilerinin ön plana çıktığı listede, TikTok’un “For You” içerik tavsiye algoritmasının da yer almış olması ilgi çekici. Diğer sosyal medya mecralarından farklı olarak, TikTok kullanıcının ilgilenebileceği içerikleri nokta atışı bulup görece az duyulmuş içerik üreticilerini bir anda fenomen haline getirebiliyor.

Microsoft’un deneysel teknolojiler üzerine çalışan Garage departmanı, online grup konuşmalarını yapay zeka yardımıyla “kağıda döken” ve 80 dilde hizmet veren “Group Transcribe” adlı uygulamasını İOS kullanıcılarının deneyimine açtı. Bu uygulama sayesinde toplantılar sırasında not alma zorunluluğu ortadan kalkacak.

Whatsapp’ın görüntülü konuşma özelliği uygulamanın desktop versiyonuna da geliyor. Yapılan açıklamaya göre, pandemi sebebiyle uzun süreli konuşmaların yaygınlaşması markanın bu hamlesinde belirleyici olmuş.

Sosyal Medya

Twitter iki yeni özelliğini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yeni “Süper Takip” özelliği sayesinde, kullanıcılar “premium” içeriklerini takipçilerine bir bedel karşılığında sunabilecekler. Ayrıca, Facebook Groups’a benzer şekilde, ortak ilgi alanlarına sahip insanların buluşmasına imkan verecek “Communities” özelliğini de Twitter’ın yakında kullanıma açacağı özelliklerden olacak.

Twitter’ın Clubhouse’a rakip olacak uygulaması Spaces, İOS kullanıcılarının ardından Android kullanıcılarının da deneyimine açıldı.

Facebook’un haber kanallarına ödeme yapması konusunda Avustralya hükümetinin çıkardığı yasaya cevaben Facebook’un platformdaki haber içeriklerine engelleme getirdiğinden geçen hafta bahsetmiştik. Bu konuda, yasanın esnetilmesiyle birlikte Avustralya ile Facebook uzlaşıya erişmiş görünüyor. Facebook ilerleyen günlerde haber içerikli paylaşımlara izin vereceğini açıkladı.

Hootsuite, sosyal medya pazarlamacılarının bilmesi şart olan soruları bir blog yazısında sıralamış. Buradaki bilgiler biraz basit kaçabilir ama referans olarak el altında olmasında fayda var.

Migros, düzenlediği Clubhouse sohbetlerine işitme engellilerin katılımı için sohbetleri Migros TV ve Migros Türkiye YouTube kanalında işaret dili eşliğinde yayınlıyor.

Facebook Türkiye, sayfasının kapak fotoğrafı olarak kullanılmak üzere “Anadolu’nun 4 Mevsimi” adlı bir yarışma düzenliyor.

Markaların TikTok Kampanyaları

TikTok’ta Bepanthol’un başlattığı #HerGünYenilen challenge 9 milyardan fazla kez görüntülenmiş. Mediacat, Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Pazarlama Direktörü Pınar Saltat ile kampanyanın ortaya çıkış serüvenini konuşmuş.

Migros, TikTok fenomenlerinin dans koreografileriyle katıldığı “Reyon Savaşları Challenge” kampanyasıyla 3,4 milyon yorum almış ve 48 saatte takipçi sayısını 130 bin artırmış. Challenge’ın kazanan videosu şu olmuş.

Bu hafta “TikTok For Business” resmî TikTok hesabını açtı. Hesapta markaların TikTok’ta izleyebileceği stratejiler, başarılı içerik üreticilerinin hikayeleri ve TikTok’un markalara sunduğu özellikler yer alacak.

Haftanın içerik üreticisi

boyunsuz gergedan
Boyunsuz Hayvanlar

Bu haftanın içerik üreticisi Animals Without Necks (Boyunsuz Hayvanlar) adlı amme hizmeti bir sayfa. Aslen Reddit mecrasında başlayan bu akım, sonraları diğer sosyal ağlara yayıldı. Instagram sayfası için:


Kadınlar Günü kutlu olsun! Haftaya görüşmek üzere.

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.