E-Ticaret, Mobil Oyunculuk ve İz Bırakan Kampanyalar

Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı verilerde Türkiye’de e-ticaret hacminin 2020’de hızla büyüdüğü görülüyor.

Tasarım

GittiGidiyor yeni marka kimliği

2001 yılında kurulan ülkemizin en eski e-ticaret web sitelerinden biri olan GittiGidiyor yenilenen logosunu eski ambleminin renklerini barındıran daha modern bir kimlikle ve “Keşfetmeye Bak” sloganıyla duyuruyor. Yayınlanan reklam filminde marka yüzü olarak Elçin Sangu’yu seçen GittiGidiyor, kullanıcılara yeni deneyimler ve ürünler keşfedecekleri bir dünya sunuyor.

Inter yeni marka kimliği

İtalya ligi lideri Inter Milan Logosunu değiştiriyor. Kulüp, Inter markasını ve değerlerini taraftarın ötesinde daha genç ve uluslararası bir kitleye duyurmayı planlıyor. Yeni logo ile, kulübün kuruluş değerlerini tanıtmayı uman bir kampanya eşlik edecek. Yeni logonun, kulübü daha modern ve minimalist bir kimliğe kavuşturan modern bir tasarım olduğu yorumlanıyor.

2026 Kış Olimpiyatları logo
2026 Kış Olimpiyatları logo çalışması

2026’da Milan ve Cortina’da gerçekleştirilecek Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın logosu belli oldu. “Futura” adı verilen logo, 2 ve 6 rakamlarının tek hat üzerinde birleşmesinden oluşuyor. Bu logo aynı zamanda halk oylamasıyla belirlenen ilk olimpiyat logosu oldu. Futura oyların %75’ini kazandı.

Fedrigoni logo
Fedrigoni yeni logo

Pentagram, köklü İtalyan kağıt üreticisi Fedrigoni için tipografik boyutu öne çıkan bir marka kimliği geliştirdi. Aldo Novarese’nın 1968 tasarımı Forma fontunun güncellenmiş versiyonuyla yeniden düşünülen Fedrigoni logosuyla “Güçlü ve Cesur” bir imaj yaratılmak istenmiş.

İş Sanat Afişlerine En İyi Tasarım Ödülü!

İş Sanat afişleri
Emrah Yücel’in İş Sanat için hazırladığı afişler

İş Sanat müzik, sahne sanatları, plastik sanatlar, tarih, müzecilik ve arkeoloji alanlarında faaliyetlerini sürdüren ve geniş bir kitleye hitap ediyor. İş Sanat’ın şiir ve hikaye dinletilerinde yer verdiği Âşık Veysel, Can Yücel, Nâzım Hikmet, Cemal Süreya, Sabahattin Ali, Sait Faik, Attila İlhan ve Yaşar Kemal için hazırlanan afişlerinden oluşan serisi London International Creative Competition’da (LICC) illüstrasyon/grafik tasarım kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Bu yıl 15. kez düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından tasarım çalışmalarının Londra’da değerlendirildiği yarışmada ödül alan İş Sanat afişleri İş Sanat etkinliklerinin reklam ajansı I Mean It ve başkanı Emrah Yücel tarafından hazırlanmıştı. Tasarımları ve ödül hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Klasikleşen ve artık sıkıcı hale gelen fikirlerinizi nereden alıyorsunuz sorusu üzerine, ilham ve yaratıcı fikirler bulma süreci alaycı bir şekilde fantastik ve sevimli bir animasyon ile gösteriliyor.

Laurie Rowan imzalı ‘It’s a Messy Business’ filmi

Pazarlama

grafik
Ticaret Bakanlığı e-ticaret istatistikleri

Türkiye’de de hızlı bir gelişim gösteren e-ticaretin hem tüketicilerin hem de işletmelerin artan kullanımına bağlı olarak giderek yaygınlaştığı verilerle ortaya konulurken, e-ticaret alternatif bir ticaret metodu olmaktan çıktığını ve giderek daha fazla gündelik hayatın, ticaret ve alışverişin bir parçası haline geldiği belirtildi. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre 2019’da %9,8 olan e-ticaret hacminin toplam ticarete olan oranı, 2020’de %15,7’ye çıktı.

Araç satış zorluklarına yaratıcı bir reklam filmiyle dokunan firma, hareketli reklam filminde aracını satmak için taklalar atan adamı Trink Sat! ile tanıştırıyor ve aracını değerinde satmanın mutluluğunu yaşatıyor.

Pandemiyle değeri artan gıda sektöründe stratejik yatırımıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan OYAK büyüme planlarına gıda sektörünü de dahil etti. Sanset Gıda ile satın alma anlaşması imzalayarak, 1936 yılında Ordu’da kurulan ve fındığı çuvaldan çıkararak sanayi ürünü haline getiren Sagra ile birlikte Tadelle, Saralle ve Gol markalarını OYAK Grup Şirketleri bünyesine kattı.

Dünyada ve Türkiye’de piyasaya sunduğu fiyat/performans teknolojik ürünlerle dikkat çeken Xiaomi’nin uzun süredir gündeme gelen Türkiye’deki üretim fabrikası resmi olarak açıldı. 30 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’de akıllı telefon üretimine resmi olarak başlayan Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, İstanbul’un Avcılar semtinde açılan fabrika ile üretime başladı.

Content strategy graphic
Animalz: İçerik Stratejisi Olgunluk Modeli

Animalz adlı blogda, “İçerik Olgunluk Modeli” adını verdikleri, uzun dönemli bir içerik stratejisinin ana hatları çizilmiş. İçerik stratejisinin olgunlaşma süreci 3 aşamada incelenmiş: Deney yapma, sistematikleştirme ve farklılaşma.

Türkiyenin emlak sektörü öncülerinden Hürriyet Emlak, verilerle Türkiye genelinde en çok hangi semtlerde ev aradığımızı her detayıyla araştırdı ve raporladı. Araştırmada fiyatlardaki artış ve tercihler dikkat çekiyor. Pandemi döneminden sonra özellikle doğaya yakın olmak isteyen İstanbulluların odağında Zekeriyaköy bulunuyor.

Hepsiburada yeni nesil alışveriş deneyimini ürün ve hizmetlerinin devamı olarak uçak bileti satışına başlayacağını duyurdu. Teknoloji gücünü pandemi sürecinde olumsuz etkilenen sektörlerden biri olan turizme ivme kazandırmak için seferber ederek ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediğine işaret etti.

Araştırma

Rapor sayfası
Gaming Turkey Oyun Trendleri Raporu

2020’yi geride bırakırken, hayatımızın her alanını etkileyen pandemi süreci oyun sektörünü de direkt olarak etkiledi. Zaten büyümekte olan oyun sektörünün büyüme hızı pandemi sebebiyle daha da hızlandı. Tüm dünyadaki bu gelişme Türkiye için de geçerli. Platform bağımsız olarak “Oyun Oynamak” en büyük eğlence kaynağımız oldu. Dolar kurunun hızlı yükselişi bile Türkiye’deki cironun büyümesine engel olamadı. Tüm eğlencenin evlerimizin içinde sınırlandırılmak zorunda olduğu 2020’de daha önce hiç oyun oynamamış kişiler bile oyun oynadı.

Yakın zamanda Gaming Turkey tarafından yayınlanan raporun dikkat çekici bulgularından biri, Türkiye’de mobil oyuncuların yaş aralıklarının dağılımının birbirine oldukça yakın olması. Mobil oyuncular arasında en geniş pay %28,5 ile 25-34 yaş grubuna aitken, en düşük pay %22,4 ile 45 yaş ve üstü grubun. Ayrıca mobil oyuncuların cinsiyet bakımından dağılımı da birbirine çok yakın. Erkekler oyuncuların %50,2’sini, kadınlar ise %49,8’ini oluşturuyor. Raporun tamamı için:

Deloitte, teknoloji, medya ve telekomünikasyon sektörlerinde 2021 trendleri tahminlerine dair 124 sayfalık bir rapor yayınladı. 9 başlıkta trendlerin belirlendiği raporda mobil internette 5G teknolojileri, TV’de 8K ekran akımı, ölçülebilir atletizm gibi ilgi çekici konular ele alınıyor.

2021’in İlk Çeyreğinde Mobil Uygulamalar için 32 Milyar Dolar Harcandı!

App Annie rapor
App Annie: Mobil uygulama harcamaları

Uygulama pazarı büyüyor ve bu önceden hiç olmadığı kadar hızlı şekilde gerçekleşiyor. App Annie’nin araştırmasına göre 2021’in ilk çeyreğinde kullanıcılar iOS ve Google Play aracılığıyla üzerinden indirdikleri uygulamalar içi satın alımlarla 32 milyar dolar harcadı. Bu 2020’nin aynı çeyreğine oranla %40 daha fazla.

Rakamlar küresel pandeminin uygulama pazarı üzerindeki etkisini çok iyi şekilde gösteriyor. 2020’nin ilk çeyreğinde başlayan karantinalar insanları mobil uygulamaları daha sık kullanmaya, videolar izlemeye ve sosyal paylaşım platformlarını daha sık kullanmaya yönlendirdi. Bunun sonucunda uygulama pazarında başlayan büyüme hızlanarak arttı, kullanıcılar 2021’in ilk çeyreğinde 2020’nin ilk çeyreğine göre 9 milyar dolar fazla harcadı. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Ajans

Dünyanın önde gelen markalarına hizmet veren bütünleşik pazarlama ajansı Digitas, Türkiye’deki faaliyetlerine Publicis Groupe Türkiye çatısı altında başlıyor.

Ölmek istemiyorum TBWA
TBWA İstanbul: Ölmek İstemiyorum dilekçesi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadınlara yönelik şiddetin son bulmasını ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını talep ediyor. TBWA/Istanbul tarafından hazırlanan kampanya ile kadınların “Ölmek İstemiyorum” diyerek verdiği dilekçeyi paylaşarak kadınların vermiş olduğu yaşam mücadelesine vurgu yapıyor.

Türkiye merkezli GAIA & INFLOW Network 2022 yılında Katar’da gerçekleşecek 22. Dünya Kupası dijital tanıtım faaliyetleri kapsamında düzenlenen Sosyal Medya Yönetimi konkurunu uluslararası 13 ajansın arasından sıyrılarak kazandı.

Ajans, Arapça konuşan ülkeler başta olmak üzere aralarında Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Körfez bölgelerinin de bulunduğu toplamda 22 ülkede gerçekleştirilen dijital iletişim ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu oldu.

Havas İstanbul: Olcak ş değil…

Felis Ödülleri’nde geçtiğimiz yıl 23 Felis ve 3 Büyük Ödül alan ajans bir noktaya dikkat çekmeye çalışıyor. İsim karışıklığı nedeniyle gelen yanlış telefonlardan bunalan ajans sıkıntıyı esprili bir kliple dile getiriyor. Sen git “yılın yaratıcı ajansı” ol, yarışmalarda rekorları kır, ama yine de gelip havalimanı servisi sorsunlar…

Reklam Dünyası

Vodafone marka konumlandırması

Vodafone, tüm dünyada marka konumlandırma stratejisini, sloganını ve görsel kimliğini yeniledi. Vodafone’un yeni marka kimliğinde, teknoloji ve insan birlikteliğinden doğan güçle daha iyi bir geleceğin mümkün olduğuna vurgu yapılıyor. Bu doğrultuda, şirketin “Together we can” olarak belirlenen yeni sloganı, Türkiye’de “Birlikte mümkün” şeklinde kullanılacak. Vodafone, yeni marka kimliğini duyurmak üzere televizyon, yazılı basın ve dijital mecraları kapsayan bir tanıtım kampanyası başlattı.

TOBB ve Visa, pandemi sürecinde esnaf ve küçük işletmelerin yanında olmak ve desteklemek üzere bir kampanya başlattı. “Bir Alışverişle Çok Şey Fark Eder” sloganıyla kampanya, tüketicileri ihtiyaçlarını küçük işletmelerden karşılamaya ve onlara destek olmaya davet ediyor.

Wielden + Kennedy: Formula 1 Açılış Filmi

Wielden + Kennedy’nin Formula 1 için çektiği promosyon videosu, F1’in yarattığı en yoğun duyguları ekrana taşıyor.

Renault Megane’nin yeni sedan serisi için hazırlanan, Publicis İstanbul ve Depo Film imzalarını taşıyan reklam dizisi, “Hayat İş Hayatından Büyüktür” sloganıyla yayınlandı.

2020 de 1 Nisan kasvetli ve şakasızdı. İnsanlar salgınla yüzleşirken durumun ciddiyeti ile markalar şakaları atlamanın daha doğru olduğunu düşünüyordu.

Bununla birlikte, 2021’de hala Covid-19 altında çalışıyor olsak da, markalar bu yılki 1 Nisan Şakası Günü’nü biraz kahkaha atmak için hoş bir fırsat olarak karşılıyor. Markalar yenilebilir terliklerden kirpi etkileyicilere, peynirli cilt bakımından pahalı şişelenmiş deniz havasına kadar bu yıl son gülüşüne geri döndü.

Teknoloji

Xiaomi araba konsepti
Xiaomi ‘Redmi SUV’ konsepti

LG, Sony, Google, Huawei ve Foxconn da geçtiğimiz aylarda elektrikli araba üretmek için farklı ortaklıklar kurmayı planladıklarını açıklamışlardı. Çinli teknoloji devi Xiaomi‘nin de elektrikli otomobil pazarına giriş yapabilir iddiası geçtiğimiz haftalarda büyük ses getirmişti. Xiaomi’den resmi açıklama geldi. Firmanın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, şirketin otomobil sektörüne büyük bir yatırım yapacağı duyuruldu.

Web

30 yıl sonra gün yüzüne çıkan videoların ilk olarak 1991’de televizyonda yayınlanan (ve daha sonra bir daha yayınlanmayan) film, onu izleyenler tarafından zaman içinde kaybolduğu düşünülüyordu. Düşük bütçeli bir tiyatro prodüksiyonunda, kostümler ve ürkütücü bir bağlılıkla konuşurken doğrudan kameraya bakan karakterlerle, modern sinemaya tamamen yabancı bir görsel dil kullanıyor.

Turizm

Azerbaycan ile Türkiye arasında vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı! Sadece kimlikle seyahat edilebilecek

90 günden az süreli seyahatlerde artık vize şartı aranmayacak. Böylece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülke sayısı 91’e çıktı. Türkiye ile Azerbaycan arasında yapılan anlaşmaya göre 1 Nisan 2021’den itibaren karşılıklı seyahat ve ziyaretlerde yeni tip kimlik kartıyla seyahat edilebilecek. Yani artık Azerbaycan’a sadece kimlikle gidilebilir.

Sosyal Medya

Clubhouse’un geleceği

Mobil ekran
Clubhouse

Clubhouse, hepimizin unutmak istediği yılı inanılmaz bir yükselişle geçirdi.
Pandemi sırasında başlatılan canlı ses uygulaması; davet ve sadece IOS’a yönelik olmasına rağmen 10 milyondan fazla indirme gördü ve her uygulamanın onu kopyalamak istediği noktaya kadar yükselmeyi başardı. Peki bundan sonra n’olacak? İnsanlar salgının azalması ile telefondan konuşmak yerine sosyalleşecek ve bunun yanında birçok uygulama aynı formatı kendi bünyesine katmaya başladı bile.

Linkedin’de trendden yararlanıp ses odaları geliştiriyor. Clubhouse ve sese dayalı sosyal etkileşimin artan popülaritesi ve profesyonelleri sektör tartışmaları etrafında bir araya getirme kapasitesi göz önüne alındığında Linkedin’in de trendden yararlanmak için kendi ses odaları ürününü geliştirdiğini duyurdu ve TechCrunch ile yeni seçeneğin nasıl görüneceğine dair gösterişli sürümünü paylaştı.

Spotify, önceden kaydedilmiş podcast içeriğine büyük yatırım yaptı ve şimdi şirket canlı sesli konuşmalara ev sahipliği yapmak istiyor. Platform bugün, canlı spor ses uygulaması Locker Room’un arkasındaki şirket Betty Labs’ı satın aldığını duyurdu.

Satın alınan uygulama App Store’da yayınlanmaya devam edecek, ancak gelecekte iOS ve nihayetinde Android’de müzik, kültür ve spor içeriğine daha geniş bir odaklanma ile farklı bir isimle yeniden markalaşacak. Spotify, ister bir albümün prömiyerini yapmak, ister bir soru-cevap oturumuna ev sahipliği yapmak veya hatta performans sergilemek olsun, izleyicilerle gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmak isteyen içerik oluşturucular için canlı sesi ideal olarak gördüğünü söylüyor.

Instagram Reels’a Remix Özelliği Geliyor!

Facebook Analystics, 30 Haziran 2021’den sonra artık erişime kapatılacak. Facebook Pazarlamacılarının Analytics verilerini dışarı aktarması için kısa bir süre verecek. Facebook, Facebook Analytics’i kapatmasının belli bir nedeni olmasa da Analytics yerine alternatif araç ve hizmetler sunuyor.

ABD merkezli sosyal medya şirketi kriz yaşıyor. 2 milyardan fazla kullanıcısı olan dünyanın en popüler sosyal medya sitesi Facebook’un şimdi de kurucusu Mark Zuckerberg’in de içinde bulunduğu 553 milyon kullanıcının telefon numaraları ve kişisel verileri çevrimiçi olarak paylaşıldı. İhlal, 32 milyon ABD kullanıcısı ve 11 milyon BK kullanıcısı dahil olmak üzere 106 ülkedeki kullanıcılar hakkında bilgi içermektedir.

TikTok’un popüler ve oldukça etkileşim getiren özelliği olan düetler Instagram Reels’a geliyor. Geçtiğimiz günlerde Remix özelliğini duyuran Instagram, bu özelliğin henüz bazı kullanıcılarda olduğunu ve test edildiğini belirtti. Remix özelliği ile kullanıcılar kendi videolarına ya da başkalarının videolarına tepki verebiliyor. Kullanıcı reel’ı yayınladığında ise orijinal video ile kendi hazırladığı video yan yana yer alıyor. Bu özelliğinin uygulamadaki etkileşimi arttıracağı, kullanıcıların trend olacak tepkiler vereceği ve viral videolar oluşacağı öngörülüyor.

TikTok, kadın girişimciler ve kadın işletmecilerin başarılarını sergilemek ve platformdaki geniş kadın topluluğuna ilham vermek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları ile ortaklık kurdu. Dünya Kadınlar Günü’nü Mart ayı boyunca çeşitli kampanyalarla kutlayan TikTok’un #Kadınİşletmeciler etiketiyle başlatacağı kampanya kapsamında, İSMEK tarafından hazırlanan canlı atölye çalışmalarının yanı sıra başarılı kadın girişimcilerin hikayelerine de yer verilecek.

Haftanın İçerik Üreticisi

TIFF Instagram Sayfası

Var olma misyonunu “İnsanlara dünyayı filmler aracılığıyla göstermek” olarak tanımlayan Toronto Uluslararası Film Festivali, bu misyonunu gerçekleştirmek üzere Instagram sosyal medya kanalı üzerinden de aktif bir iletişim yürütüyor. Sayfada paylaşılan içeriklerde filmlerde yer alan aktör ve aktristlerin mesajları yine filmelerden alıntılanan kareler vasıtasıyla yapılarak, festivalin var olma misyonu sosyal medya iletişimine taşınıyor.


Bültenimizin sonuna ulaştık. Haftaya görüşmek üzere. 👋

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.