Dijital Reklam Pazar Verileri, Marka İş Birlikleri ve Pandeminin Oyunlara Etkisi

Bu haftaki bültenimizde, sosyal mecralardaki yenilikleri, sosyal sorumluluk projelerini ve en güncel reklamları sizin için derledik.

Sosyal Medya

Spotify, canlı ses uygulamasını piyasaya sürüyor

spotify clubhouse

Spotify, Greenroom adını verdiği uygulamayı, Clubhouse’a rakip olarak piyasaya sürdü. Spotify üyeliğinden bağımsız olarak çalışabilen uygulamada, Greenroom katılımcıları, konuşmacıları sınırlı sayıda mevcut olan “Gem”lerle ödüllendirebilecekler.

Google, yeni bir satın alma deneyimi getirmeyi test ediyor

youtube google black maps

Güncellemeler, çevrimiçi alışverişin daha fazla olduğu ve aynı zamanda kimden satın aldıklarını öğrenmek istedikleri zamanda geliyor.

5WPR tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin %71’i kendi değerleriyle uyumlu şirketleri belirlemek ve onlardan satın almak istiyor.

Google, şirketlere satışta yardımcı olmak için birkaç başka girişim ve özellik üzerinde çalışıyor. Örneğin, bu yılın başlarında Google, Siyahlara ait işletme özelliğini Arama ve Haritalar’da kullanıma sundu. Google artık müşterilere kimden alışveriş yaptıkları konusunda bilgi veren yeni işletme özelliklerine izin veriyor. Ayrıca, alışveriş yapanların zaten alışveriş yapmasına olanak tanıyan AR’deki en son geliştirmesini entegre ederek “uygulamalı” alışveriş deneyimini geliştirmek istiyor.

Aşı kullanımı için LinkedIn

Linkedin aşı johnson covid

LinkedIn, Johnson & Johnson’ın COVID-19 aşı alımını en üst düzeye çıkarmak için LinkedIn reklamlarını nasıl kullandığını ve önemli karar vericilere ve profesyonellere ulaşmak için neden LinkedIn’i seçtiklerini inceleyen yeni bir vaka çalışmasını paylaştı.

Aşı tedarikçi firması Johnson & Johnson, dünya çapında 1 milyar doz aşı üretmeyi ve teslim etmeyi taahhüt etti. Tüketicileri bilgilendirmek ve aynı zamanda onları eğlendirmek için şirket, küresel topluluğun pandemiye nasıl tepki verdiğini inceleyen ve karmaşık bir aşı geliştirme sürecini ortadan kaldıran sekiz bölümlük bir eğitici video dizisi olan “Road to a Vaccine”i yarattı.

Şirket, tanıtım için Aşıya Giden Yol’u Linkedin Live’da yapmaya karar verdi, çünkü platform hem güvenilir hem de profesyonel hedefleme yeteneklerinde istenilen hedef kitleye ulaşmalarında yardımcı oldu.

Youtube içerik oluşturmada kolaylık sağlıyor

youtube shorts güncelleme

YouTube, bu hafta içerik oluşturucular için çok hoş bir zaman kazandıran güncelleme getireceğini duyurdu. Şimdiye kadar YouTube içerik oluşturucuları, videonun ortasında gösterilen reklam aralarını yerleştirmek, bitiş ekranlarını ve bilgi kartlarını eklemek veya düzenlemek gibi bazı basit ancak önemli işlemleri yapmak için bir videonun tamamen yüklenmesini beklemek zorunda kalıyordu. Bu hafta duyurulan yeni güncelleme ile içerik oluşturucular, videolarının işlenmesini beklerken tüm bu işlemleri yapabilecekler.

YouTube Shorts, kullanıcıların bir YouTube videosundan ses örneklemelerine izin verecek

tiktok youtube song şarkı ses

TikTok’un en güçlü özelliklerinden biri olan diğer kullanıcıların ve Youtube videolarından ses örneği alabilmek Shorts için de aktif hale gelecek. YouTube Shorts aracı, önümüzdeki haftalarda ABD dahil olmak üzere diğer Shorts pazarlarında kullanıma sunulacak.

Ek olarak YouTube, Shorts kamerasının yakında 23 ülkede daha kullanıma sunulacağını duyurdu, kullanıma sunma önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşecek.

Facebook QR kod ile ödemeyi başlatıyor

facebook qr buy

Facebook, Messenger için sponsorlu sohbet temalarını, ödeme QR Kodlarını ve hızlı yanıtları başlattı. Facebook, Messenger için yeni bir sponsorlu sohbet temaları setinin yanı sıra paylaşılan resimler için yeni bir hızlı yanıt çubuğu ve mesaj dizileriniz içinde para talep etmeyi ve göndermeyi kolaylaştıran QR ve ödeme bağlantılarını duyurdu . 

İlk olarak, ‘Hızlı ve Öfkeli’ serisindeki sponsorlu tema fırsatlarına işaret edebilecek yeni bir Messenger teması ekledi. Facebook, yeni albümü Sour’un  lansmanını kutlamak için Olivia Rodrigo’dan ek temalar ve ayrıca bir ‘Dünya Okyanuslar Günü’ temasıyla buna eklendi. 

Yeni temaları test etmek için bir konuşma seçin, ayarlarına gidin ve ‘Tema’yı tıklayın.

Buna ek olarak, Facebook bir mesaj dizisindeki medyayı görüntülerken yeni bir Hızlı Yanıt seçeneği ekledi. Artık kullanıcılar, görüntüleme modundayken görüntünün altında yanıt vererek paylaşılan bir görüntüye yanıt verebilecekler.

Instagram, içerik oluşturucular için yeni para kazanma seçeneklerini duyurdu

youtube içerik instagram yıldız

İçerik oluşturucuların ödeme sırasında daha fazla ürün keşfetmesine ve bunları takipçileriyle paylaşarak gerçekleştirdikleri satışlardan komisyon kazanmalarına olanak tanıyan Instagram’ın yeni “yerel ortaklık aracı”nı kullanıcılarına sunuyor.

Ek olarak Instagram, destekçilerin bir Instagram akışı sırasında birden fazla rozet satın almalarına izin verecek ve artık hayranların kayıtlı içerik sırasında yıldız göndermesine izin verme ve yıldızları dokuz yeni pazara genişletmeyi de test ediyor.

Pinterest, Onur Ayı için yeni destek girişimleri başlatıyor

lgbt pinterest gökkuşağı

Platform, LGBTQ+ kullanıcılarına sağlayabileceği faydaları vurgulamayı amaçlayan yeni ‘Gerçek Renklerini Göster’ kampanyasını yayınladı. Kullanıcıların kimliklerini daha iyi ifade etmelerine yardımcı olmak için hem kişisel hem de iş hesaplarına yeni bir zamir seçeneği ekliyor. 

Pinterest , “ come out cake” (+2.5x), “coming out party” (+67%) ve “coming out photoshoot” (+44%) gibi aramaların da yıl boyunca istikrarlı bir şekilde arttığını belirtiyor.

Buna ek olarak, Pinterest ay boyunca Bugün sekmesinde LGBTQ+ içerik oluşturucularının içeriğini öne çıkarırken, platformdaki “Gurur” ile ilgili arama terimleri de gökkuşağı metninde görünecek.

Kan bağışına Facebook etkisi

facebook blood kan donor

Facebook, Dünya Kan Bağışçıları Günü’nde 100 milyondan fazla insanın Kan Bağışları özelliğine kayıt olduğunu duyuruyor. Platformlar ile Kan bağışı ortak sitelerine gelen bağışların %19 oranında arttığı görüldü. 2017 yılında Hindistanda Kan Bağışları özelliğini ilk kez kullanıma sunduktan sonra Avustralya, Kolombiya, İsrail, Singapur ve Tunus dahil olmak üzere 37 ülkeye yayıldı.

Web

Google Analytics’den raporlama seçeneklerine güncelleme

google analytics rapor

Google kampanya yanıt verileri sağlamayı amaçlayan daha gizlilik dostu yeni bir Google Analytics güncellemesini duyurdu.

Google’ın gelişen makine öğrenimi sistemleri, gerçek yanıt verileri mevcut olmadığında esas olarak kitle yanıtlarının bir tahminini sağlamak için artık Google Ads’deki dönüşümleri geçmiş analizlere ve daha geniş yanıt bilgilerine dayanarak modelleyebilecek.

Google, Google Analytics’e bazı yeni raporlama seçenekleri ekliyor.

Öncelikle Google, yeni Google Analytics biçiminde, kullanıcıların artık uygulamada sol taraftaki kenar çubuğundan alakalı raporlara daha kolay erişebileceklerini belirtiyor .

Mevcut çeşitli raporlama seçeneklerini görmeyi kolaylaştıracak ve içgörülerinize dayalı olarak daha derinlemesine verilere hızla erişecektir. 

Artık önemli performans ölçütlerinin hızlı bir görüntüsünü sağlayacak olan Reklamcılık Çalışma Alanını da güncelledi. Kullanıcılar daha derin içgörülere ulaşabilir.

Araştırma

Kapanma döneminde oyun ve oyun harcamalarında yükseliş

oyun harcama kapanma

Dijital oyun mağazası Oyunfor’un açıkladığı verilere göre oyun ve oyun içi satışları 17 günlük tam kapanmanın etkisiyle Mayıs ayında patlama yaşayarak yılın zirvesini gördü. Mayıs ayında gerçekleşen tam kapanmanın da etkisiyle Nisan ayına kıyasla da %15 artan oyun ve oyun içi satışları geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre ise %35’lik bir büyüme göstererek son zamanların en yüksek satış rakamlarına ulaşmış oldu.

Mayıs ayı satışların kategori olarak dağılımı; pc’de %21, konsolda %16, mobilde %63 oldu.

Pandemiyle e-ticaret harcamaları yüzde 45 büyüdü

e ticaret harcama pandemi


Bilişim Sanayiciler Derneği (TÜBİSAD), “Ekonominin Dönüştürücü Gücü: E-ticaret Etki Analizi 2020” raporunu açıkladı.

E-ticaret ekosistemi ile e-ticaretin ekonomik ve sosyal etkilerini ölçme amacıyla hazırlanan rapor, sektör bileşenleriyle yapılan görüşmeler ile 220’den fazla işletme ve 1.500 tüketici ile yürütülen saha çalışması sonuçlarına dayanıyor.

Küresel e-ticaret trendlerinin incelendiği raporda, COVID-19 salgınının etkisiyle 2020 yılında dünyada internet kullanan her beş kişiden dördünün e-ticareti deneyimlediği vurgulandı.

Raporda e-ticaretin GSYH’ye oranının yüzde 4,5’e ulaşmasıyla Türkiye 2020 yılında olgun pazarlar arasına girdiği belirtildi. Rapora göre e-ticaret harcamaları 226 milyar lira oldu. Yurt içi satıcılarının e-ticaret hacmi 216 milyar lirayı bulduğu ve Covid-19 pandemisi etkisiyle Türkiye ekonomisi 2020’de reel olarak yüzde 1,8, e-ticaret harcamalarının ise yüzde 45 büyüdüğü söylendi.

Pandeminin etkisiyle e-pazar yeriyle satış yapan işletme sayısı 2019’a göre 4 katına çıktı.

2020 yılında ise en çok e-ticaret satış artışı yaşayan 5 ilin Hakkari, Muş, Kırşehir, Bitlis ve Yozgat olduğu söylendi.

IAB Europe’un Avrupa dijital reklam pazarı verileri

adex rapor pazar reklamcılık


IAB Europe’un AdEx Benchmark 2020 Araştırması, Avrupa Dijital Reklamcılık Pazarının 2020’de Olumlu Büyüme Sağladığını Ortaya Çıkardı

Pandemiye Rağmen Avrupa dijital reklam pazarı %6,3 oranında büyüyerek 69 milyar euro’ya ulaştı. Türkiye %34,8 büyüme kaydeden en dinamik pazar oldu ve şu anda reklam harcamaları açısından ilk 10 Avrupa pazarına giriyor. 

Sosyal ve video sonrası en güçlü büyüme 

2020 yılının ikinci yarısında e-ticaretteki patlama, küçük işletmeler ve marka reklamcılığının geri dönüşüyle ​​birlikte sosyal medya ve video, tüm kanallarda en güçlü büyümeyi kaydetti. Sosyal medya, videonun etkileyici bir şekilde %16.3 oranında büyümesiyle %15.9 büyüdü. Bu arada, arama %7,9 artış yaşarken görüntülü reklam %9,1 büyüdü.

Brand Finance Turkey 100

thy arçelik brand finance

Bu yıl 15.si yayınlanan ‘’Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasına göre TÜRK HAVA YOLLARI Türkiye’nin en değerli markası oldu. Listenin ikinci sırasını ise 1,59 milyar dolar değer ile Arçelik yer aldı.

2020 yılı verileri esas alınarak gerçekleştirilen çalışmaya göre 2020 yılının salgının da etkisiyle markalar için iyi bir yıl olmadığı, en değerli 100 markanın toplam değerinin bir önceki yıla göre % 12,7 azalarak 21,45 milyar dolara düştüğünü görülmektedir.Bu yıl değerini en fazla arttıran marka ASELSAN oldu. ARÇELİK son iki yıl önemli değer artışı elde etmiş önce 8. sıradan 5. sıraya bu yıl da 2. sıraya yükseldi.

Turizm

UNTWO’den Brand Africa Girişimi

africa turizm covid

Dünya Turizm Örgütü, Afrika Birliği ve özel kurumlarla işbirliği içerisinde Covid sonrası Afrika turizmini güçlendirme amaçlı bir promosyon kampanyasına start verdi. Yeni kitlelere ulaşmayı hedefleyen kampanya, insan odaklı ve pozitif bir yaklaşımı merkezine koyarak “Afrika markasını” güncelleyecek.

Teknoloji

www nft internet

World Wide Web, NFT olarak açık artırmaya çıkaracak

Internet fikrinin mucitlerinden olan Tim Berners-Lee’e ait 9555 satırlık kaynak kod, Sotheby’s tarafından NFT olarak açık artırmaya sunulacak.

Reklam

Yemeksepeti’nden Yusuf Yazıcı’ya hayal kurduran eğlenceli reklam

Bu yıl Fransa Ligue 1’de, tam 10 yıl sonra Lille OSC’yi şampiyon yapan futbolculardan biri olan Yazıcı, reklam filminde Yemeksepeti’nin milyonlarca kullanıcıya sunmuş olduğu dilediği lezzete hızlı ve kolayca ulaşma hizmetini esprili bir şekilde izleyicilere aktarıyor.

Futbolseverlerin de sofralarında diledikleri yemeğin “en iyisi”ni bulmalarını sağlayan Yemeksepeti, 20 yılı aşkın bir süredir lezzete ulaşmak konusunda hızlı ve kaliteli çözümler sunduğunu bu reklam filmiyle betimliyor.

Miğfer olmadan asla

Danimarka’dan bisiklet sürücülerini kask kullanmaya teşvik eden kamu spotu

2018 verilerine göre, Danimarka’nın başkenti Kopenhag 120 bin otomobile ve 675 bin bisiklete ev sahipliği yapıyor. Bisiklet sayısının otomobilleri beşe katladığı çevre dostu kentte bisiklet sürücülerinin kask kullanma alışkanlığının zayıf olması ise yol güvenliği açısından endişe verici bir sorun haline geldi.

Reklam filminde İngiltere’ye miğferi olmaksızın yelken açmaya hazırlanan Viking lideri sefer öncesinde halkından miğfer takması konusunda ciddi bir uyarı alıyor, türlü bahaneler karşısında kazanan can güvenliği oluyor.

Domin-oh-hoo-hoo

Domino’s, bir şehir manzarasında pizza siparişlerini bir grup arkadaşın yoğrulduğunu gören bir TV reklamı da dahil olmak üzere, milyonlarca poundluk entegre bir kampanyayla yeni bir grup sipariş uygulaması özelliğinin lansmanını başlatıyor.

Tüketicilerin paket servis iştahı güçlü kalmaya devam ederken, Birleşik Krallık’ın en sevilen pizza şirketi Domino’s bugün ulusu tekrar karşılayan cesur ve dikkat çekici bir kampanya başlattı. Kampanya, Dominos’un insanların bir araya geldiklerinde hazır oldukları yerden bir grup siparişine eklemelerine olanak tanıyor. Nihai güvenilir, kalabalığı memnun eden ve çok değerli pizza markası olarak ünlerini geliştiriyorlar.

Sevilen haber uygulaması Bundle ile sokak röportajı

Bundle’ın yeni reklam filminde, sokak röportajı konsepti yer alıyor. Reklam filminde, sokak röportajı yapan vatandaşların yorumlarını ise dublaj sanatçıları seslendiriyor. 

Pazarlama

L’Oréal ticaretini artırmak için TikTok’a dönüyor

loreal tiktok

Kozmetik devinin hayranları, ürünleri doğrudan uygulamadaki Garnier ve NYX Professional Make-Up hesap sayfalarından satın alabilecek.

Kullanıcılar kısa video gönderilerinden, canlı yayınlardan ve markanın ana beslemesi ile beğenilen videolar sekmesi arasında yer alan özel bir TikTok ürün sekmesindeki listelerden ürünleri görmenin ve ardından satın almanın birden fazla yoluna sahip olacak.

Şimdilik, videolar esasen her iki içerik oluşturucu tarafından filme alınan ve daha sonra da hayranlarını ürünleri satın almak için bir bağlantıya tıklamaya teşvik eden ürün demoları halinde. Yakın zamanda bu demolar canlı olarak yayınlanacak.

TikTok: Markaların yaratıcı içerik havuzu

tiktok genZ wunderman thompson

TikTok sadece Z kuşağının keyifli zaman geçirdiği bir mecra değil. Netflix ve Adobe gibi yaratıcı içerik fikirlerine sürekli ihtiyacı olan dev firmalar, yüzlerini yeni nesil yaratıcılığın merkezi olan TikTok’a dönüyor. Wunderman Thompson’ın yeni yayınlanan yazısında, markaların TikTok’u yetenek avcılığı yapmak, e-ticaret hacimlerini büyütmek ve marka bilinirliğini güçlendirmek için kullandığı anlatılıyor.

Teknoloji dünyasının merakla beklediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2021) yapıldı

apple wwdc

Küresel pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleşen etkinlikte Apple‘ın yeni ürün ve hizmetlerinin yanı sıra uzun süredir merakla beklenen iOS, iPadOS ve watchOS gibi işletim sistemlerinin yeni sürümleri duyuruldu.

Etkinlikte öne çıkan detaylardan biri yeni macOS 12 sürümü oldu. Şirketin tüm bilgisayarlarında uzun yıllardır başarı ile kullandığı macOS, yeni sürümü ile birlikte bambaşka bir hale bürünüyor.

Odeabank’tan çocuklara ‘Eşit Masallar’

odeabank masal eşitlik

Odeabank, dünya klasiği masalları eşitlikçi bir bakış açısıyla yeniden yorumlayarak fark yaratacak bir projeye imza attı. Proje kapsamında Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel ve Sindirella masalları kadın-erkek eşitliği kapsamında yeniden kaleme alındı.

Kadın erkek eşitliği kavramının çocuk yaşta yerleştiğine inanan Odeabank, anne babalarda farkındalık yaratmak ve toplum bilincinin değiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla en bilinen ve sevilen klasik masalların eşitlikçi bir bakış açısıyla yeniden yorumlandığı Eşit Masallar projesini hayata geçirdi.

Trafikte ketçap akışkanlığı hızında ilerleyenlere ödül

heinz navigasyon ketçap

Heinz’in Rethink imzalı kampanyasında sıkışık trafikte kalanlar üzerinden markanın ketçaplarının cam şişeden dökülme hızına vurgu yapılıyor.

Ketçaplar Heinz’in cam şişelerinden saatte 0,045 kilometre hızla dökülüyor. Bu hızı kıyaslamak ve ketçapların dökülme hızına vurgu yapmak isteyen marka trafikte sıkışan araçları hedefine alıyor.

Navigasyon uygulaması Waze ve Burger King ile birlikte çalışan Heinz, trafikte sıkışan Kanadalılara mükemmel bir kombinasyon sunarken Heinz hayranlarına yavaş gitmenin her zaman kötü bir şey olmadığını göstermiş oluyor.

Netflix çevrimiçi mağaza açıyor

netflix shop mağaza dizi film

Netflix, hitlere göre ürünler sunarak şirkete gelir sağlayacak bir alışveriş sitesi oluşturuyor.

Dünyanın en büyük yayın şirketi perşembe günü yayına giren Netflix.shop’ta şapkalar, kolyeler, tılsımlar ve kapşonluları satışa sunacak.

Netflix, çevrimiçi mağazayı teknoloji şirketi Shopify ile oluşturdu. Şirket, bunu “butik” olarak nitelendirdi ve ilk birkaç haftasında yalnızca birkaç Netflix şovuna bağlı ürünlerin dahil edileceğini ekledi. 

Önümüzdeki aylarda, “Stranger Things” ve “Money Heist” dahil olmak üzere diğer Netflix şovlarına bağlı ürünler çevrimiçi raflarda görünecek.

Pazarlama için e-posta bültenleri nasıl etkili bir şekilde kullanılır?

e posta pazarlama bülten mail

Pazarlama e-posta bültenleri onlarca yıldır var. Bu e-postaları almak ilk başta bir yenilik olsa da, gelen kutularımız artık bunlarla dolup taşıyor. E-posta ile çalışan pazarlamacılar, sürekli olarak sizin açtığınız e-posta olduğundan emin olmaya çalışıyorlar.

E-posta pazarlamasının başarısı üzerine yapılan bir ankette, yatırım getirisi ortalaması, markanın e-posta pazarlamasına yatırdığı her dolar için 42 dolarlık bir getiriydi. Bu, mevcut herhangi bir pazarlama kanalının açık ara en yükseğidir.

Açılan e-posta sayısının %81’i mobilde, bu rakam 2011’de %27’den büyük ölçüde arttı. Mobil cihazlar için optimizasyon yapmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Optimize edilmezlerse, alıcıların %80’i e-postayı hemen siler.

Sosyal Sorumluluk

Samsung, eski ambalajlardan kendin yap seti oluşturdu

samsung karton çevre doğa kutu

Samsung cihazlarının çoğu bildiğiniz üzere karton kutularda geliyor ve onları çöpe atmak yerine sanatsal bir tasarıma dönüştürmek artık mümkün.

Dünya Çevre Günü‘ne özel Samsung, müşterileri için eski ambalajları değerlendirebilecekleri bir set oluşturdu. Kişinin hayal gücüne bağlı olarak değişen tasarımlarda Samsung, tüketicileri yeniden tasarlamaya, yaratmaya ve restore etmeye teşvik ediyor.

İhtiyacın yoksa yeşili koru

yemeksepeti plastik tüketim yeşil 63

Yemeksepeti’nin sipariş onay sayfasında bulunan “İhtiyacın yoksa yeşili koru” seçeneği ile 6 yıldır tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmak için kullanıcıları ve restoranları teşvik ediyor. 

Her yıl doğaya milyonlarca ton atığın karıştığı dünyamızda, çevreyi korumaya yönelik farkındalık da her geçen gün yükseliyor. Tüketiciler artık kullandıkları markaların da bu alanda hassasiyet göstermesini bekliyor ve seçimlerini buna göre yapıyor. Yemeksepeti, “Yeşili koruyalım” uygulaması ile bu alanda öncü markalardan biri oldu. Bu kampanya ile 63 ton plastiğin doğaya karışması engellendi.

Yemeksepeti alışkanlıkları yönlendirme hedefiyle hareket ediyor. Toplam siparişler içerisinde “İhtiyacın yoksa yeşili koru” seçeneğini tercih edenlerin oranına bakıldığında en çok hassasiyet üç büyük şehirde görüldü. Anadolu’da artan farkındalık oranları ile özellikle Adıyaman, Sinop, Ağrı, Eskişehir ve Nevşehir’de yüzde %30’a varan tercih artışı görüldü.

Finish’ten “Yarının Suyu” hareketinin yaratıcı bağış kampanyası

Kuyucuk Gölü’ne yeniden hayat veren Finish, göl ve çevresindeki ekosistemin kurtuluşunu bir şarkıyla kutluyor. Tamamen kurumasının ardından Kars Valiliği, DSİ ve Kuzeydoğa Derneği işbirliğiyle Kuyucuk Gölü’ne can suyu getiren projenin ikinci yıldönümünde yayınlanan şarkının videosu her izlendiğinde marka tarafından göle 57 litre su bağışlanacak.

Şirketler plastik kirliliğine karşı harekete geçiyor

plastik okyanus deniz 34 şirket

Plastik kirliliğini önleme hedefiyle hayata geçirilen İş Dünyası Plastik Girişimi (İPG) kapsamında Türkiye’nin önde gelen 34 şirketi plastik taahhüdünde bulundu.

Plastik taahhütlerini İPG çatısı altında paylaşan şirketler; 2023 yılına kadar taahhütlerine ilişkin bir ilerleme raporunu yıllık olarak yayınlayacak, küresel ve ulusal savunuculuk ve farkındalık çalışmalarına katkı sağlayacak.


Daha çok şey öğreneceğimiz günler dileğiyle, bir sonraki bültene kadar hoşçakalın!

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.