Dijital Medyada 2020 Trendleri

Medyanot'un ilk bülteni web tasarımı, internet trendleri, pazarlama ve sosyal medyada öne çıkanları paylaşıyor.

Medyanot’tan selamlar! Web, sosyal medya, dijital iletişim ve daha birçok konuda 2020’de yükselen trendlere dair kapsamlı raporlar birbiri ardına yayınlanıyor. İlk bültenimiz şanslı bir zamana denk geldi!

Web Tasarımı

HTTP Archive Web Yıllığı 2020

HTTP Archive Web Almanac screenshot
HTTP Archive Web Almanac

İlk içeriğimiz HTTP Archive adlı oluşumun yayınladığı devasa bir web yıllığı. 7,5 milyon web sitesini inceleyen rapor, 2020’de web sitelerinin nasıl inşa edildiğine dair aklınıza gelebilecek her konuya derinlemesine yaklaşıyor. Sonuçta basılı haliyle 500 sayfadan büyük bir araştırma ortaya çıkmış.

Rapor 4 bölüme ayrılmış. Birinci bölüm olan “Sayfa İçeriği”, CSS, Javascript, Markup, Fonts gibi alt sayfaları içeriyor. İkinci bölüm olan “Kullanıcı Deneyimi”, SEO, erişilebilirlik, site performansı, gizlilik gibi konulara eğiliyor. Üçüncü bölüm, CMS, Jamstack gibi içerik yayınlama altyapılarına bakarken, dördüncü bölüm içeriğin dağıtılmasına dair (sayfa ağırlığı, sıkıştırma, caching) meselelere odaklanıyor.

İsterseniz internet sayfasından isterseniz de PDF olarak erişebileceğiz bu mükemmel referans şu an için Türkçe mevcut değil.

CSS 2020

State of CSS 2020 screenshot
State of CSS 2020 Raporu

Bu araştırma, 102 ülkeden 11.492 web tasarımcısının katıldığı bir anketin sonuçlarını aktarıyor. Web tasarımında hangi araçların, teknolojilerin, metodolojilerin ve özelliklerin tercih edildiğine ve popüler olduğuna dair fikir edinmek için harika bir kaynak.

Sitedeki veri görselleştirmeleri interaktif bir biçimde yapılmış. O yüzden konuyla doğrudan ilginiz olmasa bile, siteyi ziyaret etmekten zevk alacağınızı düşünüyoruz. Dahası sitenin Türkçe bir versiyonu da mevcut.

2020 Tasarım Araçları Anketi

Bu araştırma, 4000’in üzerinde tasarımcıyla görüşerek, tasarımcıların işlerinde en çok kullandığı yazılımları belirlemiş. Raporda, Figma’nın neredeyse her iş aşamasında (prototyping, UI tasarımı vs.) açık ara önde olduğu görülüyor.

İnternet Trendleri

Google Aramalarında 2020

Google Arama Trendleri 2020 screenshot
Google Arama Trendleri 2020

“HES Kodu Nasıl Alınır?”, “Zoom Programı Nasıl Kurulur?”. Bunlar, 2020 Türkiyesi’nde Google’da en çok cevap aranan sorular. 2020’de Google’da en çok aranan terimler, en popüler diziler, kişiler ve diğer trendler için buraya bakabilirsiniz.

Pazarlama

Campaign Monitor Email Pazarlaması

Campaign Monitor 2020 Benchmarkları infografik
Campaign Monitor 2020 Benchmarkları

171 ülkede 30 milyarın üzerindeki emaili analiz eden bu çalışma, sektörlere göre email etkileşimini ölçmüş. Araştırmanın özellikle baktığı göstergeler hangi sektörlerin email pazarlamasında müşterilerin daha yüksek oranda emaili açtığı ve email pazarlaması için en uygun günün hangisi olduğu. Buna göre devlet, vakıf ve eğitim sektöründen gelen emailler en yüksek oranda açılmış. Email göndermek için en uygun gün ise Salı.

Google Dijital Pazarlama Tahminleri

Google yöneticilerinin 2021’e dair öngörülerini içeren bu yazıda, veri etiğinin önemli bir gündem olmaya devam edeceği; mobil uygulamaların şirketlerin “sadık müşteriler” elde edebilmesi için belirleyici olacağı; şirketlerin müşterilerle ilişkilerinde otomasyonun ön plana çıkacağı gibi bazı tahminlerde bulunuluyor.

Sosyal Medya

Hikayelerin Yükselişi

İlk olarak Snapchat’in piyasaya sürdüğü hikaye (story) formatı, son olarak Twitter’ın da Fleets uygulamasını sunmasıyla neredeyse tüm sosyal ağlara yayıldı. Hootsuite’in araştırmasına göre, Instagram’da her gün yaklaşık 1 milyar hikaye paylaşılıyor. Hikaye formatının bu başarısının arkasında yatan sebepler neler? Sektör liderlerinin görüşlerini de içeren bu yazıda bazı yanıtlar buluyoruz.

YouTube Trendleri 2020

YouTube 2020 Trendleri screenshot
YouTube 2020 Trendleri

YouTube’un 2020 trendlerini video formatında anlattığı bu rapor “Zor Zamanlarda Yaratıcılık” olarak adlandırılmış. Araştırmaya göre kısa video formatı popülerliğini koruyor; pandemi sebebiyle livestream etkinliklerine olan ilgi hızla arttı ve livestream videolarını izleyenlerin yüzde 56’sı, bunun etkinliğe fiziken katılmak kadar eğlenceli olduğunu düşünüyor; dijital avatar kullanan içerik üreticilerini tanımlayan VTuber (Sanal YouTuber) bir trend olarak yükseliyor; yaşlı nüfusun video içerik üretimine daha yoğun katıldığı ve daha yaygın ilgi topladığı görülüyor.

Twitter Trendleri 2020

2020’de Twitter’da en popüler tweetlere, kişilere, spor takımlarına, TV programlarına ve emojilere dair bilgiler için bu yazıya bakın.

Twitter’da Değişim

Twitter, Periscope’u kapatıyor. Mart 2021’den itibaren Periscope, app mağazalarından kaldırılacak. Periscope’un birçok özelliği Twitter Live’da bulunmaya devam edecek.

Twitter Spaces screenshot
Twitter Spaces

Twitter, “Spaces” adını verdiği yeni bir uygulama için deneme yapıyor. “Sohbet odası” konseptindeki bu uygulamada kullanıcılar izin verdikleri kişilerle sesli olarak muhabbet edebilecek. Henüz Beta aşamasında olan bu projenin kendine ait bir Twitter hesabı da var.

Telegram Premium

Telegram kurucusu Pavel Durov’un açıklamasına göre 500 milyon aktif kullanıcısı olan Telegram bazı hizmetlerini ücretli hale getirecek.

Haftanın İçerik Üreticisi

arc4g Instagram Postu

Instagram’da arc4g ismiyle içerik üreten bu şahıs, kısa videolar, 3D simülasyonlar ve looplar yayınlıyor. İçerikler hem renk hem de hareket olarak rahatlatıcı bir etki yaratıyor.

Şimdilik bu kadar, haftaya görüşürüz.

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.