Dijital değişirken değerleri olan bir marka olmak

Markaların benimsediği değerler, tüketicilerin sadakatini kazanmada artık daha belirleyici.

Tasarım

Türkiye'de renk trendleri
Shutterstock: 2020’nin Yaratıcı Trendleri

Shutterstock 2020’nin “Yaratıcı Trendlerini” sergilediği bir sayfa hazırlamış. Tasarım, fotoğrafçılık, video ve müzik kategorilerinde geçtiğimiz yılın trendlerini gösteren sayfada, el işi ürünler, otantiklik ve içsel hayat temaları öne çıkıyor. Sayfanın en sonunda küresel trendlere yer verilmiş. Burada 26 ülkede trend olan arama sözcüklerini ve popüler renkleri görebiliyoruz. Mor, pembe, mavi ve turkuaz renkleri öne çıkıyor. Kuzey Amerika’da açık mavinin, Güney Amerika’da ve Avrupa’da koyu mavinin, Asya’da yeşilin çoğunlukla tercih edildiği görülüyor.

Pazarlama

Doğu Asya’nın teknoloji devlerinden bir diğeri, Xiaomi, Türkiye’de üretime başlayacağını açıkladı. Daha önce Oppo ve Samsung’da üretimlerinin bir bölümünü Türkiye’ye kaydıracaklarını belirtmişti. “Xiaomi” ve “Redmi” marka akıllı telefonların üretileceği fabrika İstanbul Avcılar’da olacak.

Medyanot’un da altını sıkça çizdiği yükselen bir tema olan sosyal sorumluluk bu blog yazısında mercek altına alınmış. Yazıda istatistiklerle ve gerçek hayattaki örnekleriyle ifade edildiği üzere, “değerleri olan bir marka” olmak tüketicilerin seçimlerinde belirleyici olabiliyor. Bir örnek olarak, dünyanın en büyük markalarından General Electric’in Kovid-19 ile mücadele etmek için 1400 mil yol tepen bir çalışanının hikayesini bu linkten okuyabilirsiniz.

Discovery Channel, Doğan Holding bünyesinde bulunan BluTV’nin hisselerinin yüzde 35’ini satın aldı. Bu yatırımın ardından ise Twozero Ventures, yüzde 2,77’lik hisse payıyla BluTV’nin yatırımcıları arasına katıldı.

Araştırma

Euromonitor tüketici sağlık görüşleri grafiği
Euromonitor Tüketici Trendleri Raporu: İyi sağlık tüketici için ne demek?

Euromonitor, “2021’in 10 Küresel Tüketici Trendi” başlıklı raporunda pandemiyle birlikte değişen yaşam stillerine ve tüketim alışkanlıklarını inceliyor. Hayli ilginç verilerin olduğu raporda, şehir merkezlerinden kırsal alanlara doğru bir kaçışın olduğu, tutumluluğun ve sorumlu harcamanın popülerleştiği, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk duygusunun yaygınlaştığı ve özellikle zihinsel sağlığa yönelik yeni bir duyarlılığın geliştiği gösteriliyor. Raporun dikkat çekici bulgularından birisi olarak, tüketicilerin yüzde 73’ü depresyon ve akıl sağlığının gündelik yaşamlarını orta ve yüksek seviyede etkilediğini ifade etmiş.

Commencis 2021’de one çıkan dijital trendler raporunu yayınladı. Rapor özellikle bankacılık, sağlık, alışveriş, eğitim ve turizm gibi başlıklarda dijital adaptasyon süreçlerinin nasıl geliştiğine eğiliyor. Birçok veri kaynağından derlenen raporun, kullanışlı olabilecek kapsamlı bir kaynakça bölümü de var.

Reklam Dünyası

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri CMO’su Bilge Çiftçi ve Roy+Teddy Creative Group Head’i Fatih Düzyol, 2020’nin öne çıkan reklam kampanyalarını yorumluyorlar. Gmag, Renault Türkiye, Koç Holding, Turkcell, sahibinden.com ve Koçak reklam çalışmaları mercek altına alınmış. Yapımcı reklam ajansları arasında Havas İstanbul, Rafineri ve WundermanThompson var.

Leica reklamı

Leica’nın kameralarıyla çekilmiş fotoğraflar eşliğinde “Dünya Tanıkları Hak Ediyor” başlıklı basit ama etkileyici bir reklam filmi. Videoda sergilenen fotoğrafları daha yakından incelemek için Leica’nın sitesini ziyaret edin.

Sosyal Medya

Teknolojinin sosyal medyadaki en etkili seslerinden Marques Brownlee’nin kariyerine ve hedeflerine, markasını büyütme çabalarına derinlemesine bir bakış. Brownlee’nin YouTube’daki kanalında kendi rolünü şu sözlerle ifade etmiş:

I think when I break it down, it’s really two distinctly separate jobs that have to connect and talk to each other. I would say one is the reviewer part of it, where you have an ethics policy, or you have your standards. That’s one job. The other job is the content strategy, the YouTube growth strategy. There’s other words I’ve used for this before, but that whole creator side of it, which includes all of the stuff that goes into making a YouTube channel and building a video channel is a very distinctly different job.

Sosyal medya ağlarındaki baş döndürücü dönüşüm hızını bu bültende de takip etmeye çalışıyoruz. Kısa bir bakış atalım: LinkedIn, postların kimler tarafından görülüp yanıtlanabilir olduğunun kontrol edilebileceği (Twitter’daki sisteme benzer) bir özelliğe geçiş yaptı. YouTube, hashtagler için ayrı bir sayfa oluşturdu. Bu sayede, kullanıcıların farklı video içerikleri daha kolay keşfetmesi hedefleniyor. Twitter, Periscope ve Pinterest’e reklam yasağı yürürlüğe kondu. Yasağın yürürlüğe konulmasının ardından sözü geçen mecralara reklam veren firmalar da yaptırıma uğrayacak.

Bizim de ekmeğini yediğimiz Socialbakers, 2020’nin son dönemine ait trendler raporunu yayınladı. Raporda “Facebook Live” uygulamasının video izlenme oranlarını yaklaşık 3 kat artırdığı gibi faydalı bulgular ve Instagram ve Facebook platformlarının etkileşim ve içerik türü bakımından karşılaştırmaları gibi kullanışlı bilgiler mevcut.

Tatilsepeti, kendisini sosyal medyada temsil edecek influencerları belirlemek için “Influencer Academy” adında bir workshop düzenliyor. Bir dizi panele katılacak olan influencer adayları, girdikleri sınavlardan başarıyla çıkmaları durumunda giderleri Tatilsepeti tarafından karşılanacak seyahatlere çıkacaklar.

Şimdi yazımızın kaymağına geldik. Vimeo onlarca kategoride 2020’nin en iyi video çalışmalarını seçmiş. İlham almak için veya sırf eğlenmek için birebir. Bunların arasında Volvo’nun aşmış reklamını sizlerle paylaşıyoruz. Kurgu, duygu, müzik, aksiyon ve ürünle bağ bakımından pek hoş.

Vimeo 2020 seçkisinden Volvo’nun Ebeveynler reklamı

Haftanın sosyal medya içerikçisi

Bu haftanın sosyal medya içerikçisi Mark Rober. Bir zamanlar NASA’da mühendis olan Rober, şimdilerde mühendislik yeteneklerini YouTube’da ve olabilecek en eğlenceli biçimlerde sergiliyor. Evinin bahçesindeki sincapların kuş yemlerine erişmesini engellemek için hazırladığı düzeneği ve sincapların amansız mücadelesini bu videodan izleyebilirsiniz.

Mark Rober’ın sincap engelleme mekanizması

Okuduğunuz için teşekkürler. Gelecek hafta (çok geç olmadan) görüşürüz.

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.