Aşka dair reklamlar

Super Bowl ve Sevgililer Günü reklamlarının çoğu fos çıktı. Nadir güzellikleri sizin için ayıklayıp bu yazıda sunduk.

Tasarım

Veri görselleştirmelerinden faydalanan uzun formattaki araştırma yazılarına zaafımız var. Google himayesindeki Jigsaw magazininin bu son sayısı bize hoşlandığımız bir yerden, etkili grafikleri ve başarılı tipografisi ile yaklaşıyor. Sitedeki sans fontlar marka için özel tasarlanmışken, serif olarak Grilli Type’tan sıradışı fakat kullanışlı bir font olan GT Sectra seçilmiş.

Daha önceki bültenlerimizde de altını çizdiğimiz üzere, 2020 birçok büyük markanın logolarında geometrik sans fontlara geçiş yaptığı bir yıl oldu. Burada, görsel kimliklerini yenilerken bu büyük trende direnç gösterebilen iki kurumsal logoyu seyrinize sunuyoruz. Belki hoşunuza gider.

SF Symphony New Logo
San Fransisko Orkestrası’nın eski ve yeni logosu
Match app New Logo
Match uygulamasının eski ve yeni logosu

Pazarlama

Tüketici profilini tanımlamak için inşa edilen “ideal tipleri” ifade eden personalar hakkında genişçe ve hayli bilgilendirici bir yazı. Persona oluşturmanın artıları ve eksileri, personaların tüketici segmentlerinden farkları ve konu hakkında danışabileceğimiz bazı kaynaklar için bu yazıya göz gezdirebilirsiniz. Aposto’ya da buradan selamlar. 👋

Nielsen, 2021 yılında spor sektöründe gelişecek pazarlama trendlerine dair bir rapor yayınladı. Raporun verilere dayanan önemli bulguları ve tahminleri var, bunlardan bazılarını burada aktarmak istiyoruz.

Rapor, ilk olarak Çin’in sponsorluk alanındaki varlığının daha da güçleneceğini vurguluyor. Çin merkezli markaların 2015-19 arasında sponsorluk yatırımlarını %8,9 oranında artırdığının altını çizen rapor, spor sektöründe bu yatırımların genişleyeceğini öngörüyor. Bir diğer öngörü ise pandeminin geleneksel spor etkinliklerinde toplulukların bir araya gelmesini engellemesinin de etkisiyle, e-sporlara olan yatırımın hızla artacağı yönünde.

Spor sektörünün geleceğinde etkili olacak bir başka trend, atletlerin influencerlar olarak ön plana çıkması. Nielsen’in raporuna göre sporcuların endorse ettiği sosyal medya içerikleri, diğer sosyal medya içeriklerine kıyasla %63 daha fazla etkileşim alıyor. Son olarak, aşı yaygınlaştıktan sonra bile, pandeminin spor seyircisinin davranışlarında kalıcı bir etki bırakacağı öne sürülüyor. Araştırmaya göre, spor takipçilerinin yalnızca %19’u aşı bulunduktan sonra canlı etkinliklere katılmayı planlıyor. Bu ise sanal spor deneyimlerin markalar için değerini ciddi şekilde artıran bir bulgu. 🏀

Amazon.com.tr, 2020’nin en çok satan kitaplarını açıkladı. Listede klasikler ve özellikle İş Bankası Kültür Yayınları’nca basılan “Hasan Ali Yücel Klasikleri” dikkat çekiyor.

Bitcoin yatırımları

Elon Musk’ın Tesla şirketi 1.5 milyar $ tutarında bitcoin satın aldı. Sonuç olarak bitcoinin değeri %7 artıp coin başı 40.000 doların üzerine çıktı. Şirketin, ilerleyen dönemlerde ürünlerinin alışverişinde bitcoin kabul edeceği de söyleniyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey ve rapçi Jay Z, Afrika ve Hindistan’da bitcoin sirkülasyonunu güçlendirmek için 500 bitcoin, yani yaklaşık 23,6 milyon dolarlık bir fon oluşturdu.

Reklam Dünyası

Super Bowl etkinliği kapsamında ilk kez gösterilen reklamlardan en fazla izlenme sayısına ulaşanlar YouTube’un blog sayfasında yayınlandı. Genel olarak pek başarılı reklamlar değiller. Örneğin, Shaggy’nin “It wasn’t me” adlı hit şarkısını uyarlayan, Shaggy’nin yanı sıra Mila Kunis ve Ashton Kutcher’ın da sahne aldığı Cheetos reklamı bir facia. En çok izlenen reklam ise, Michael B. Jordan’ın teşrif ettiği Amazon Alexa reklamı olmuş.

Sevgililer Günü

Marketing Türkiye, markaların 14 Şubat Sevgililer Günü için hazırladıkları reklamlardan bir seçki yayınladı. Gerçekten yaratıcılık yoksunu bu reklamların büyük bölümü aşırı duygusallığa oynarken, bazıları reklam bittiği an akıldan silinen şarkı uyarlamalarına, bazıları da güya halk/gençlik ağzıyla konuşan niteliksiz bir mizaha sarılmış. Bunların arasından gözümüzü biraz cezbeden Vestel’in reklamı oldu. Sevgililer gününde meseleyi aşka getirmemek yerinde bir tercih olmuş.

Vestel Evgililer Günü reklamı

Yurtdışından reklam kampanyalarından ise gözümüze çarpan Virgin Media’nın online gaming’te başlayan bir aşk hikayesini anlattığı reklamı oldu. Reklamın, karantina ortamında insanların bağ kurma platformları arasında belki de en popüleri olan online gaming’i merkezine koyması iyi bir stratejik hamle. Karakterlerden birisinin engelli olması, duygusal yoğunluğu depreştirme yolunda gerekli bir hamle mi orası tartışılır. Buyrun:

Virgin Media reklamı

Konumuz aşkken, Norveçli bir seks oyuncakları firmasının bu mükemmel reklamına dikkat çekelim. “Her ilişkinin biraz heyecana ihtiyacı vardır” diyen, yalın ve nokta atışı bir çalışma. Budur!

Kondomeriet - İlişki reklamı

Turizm

Yeni Zelanda turizminin yeni kampanyası farklı ve biraz da kışkırtıcı bir kampanya düzenliyor. YouTube’dan video serisi olarak yayınlanan kampanyada, bir bekçi, influencerların etkileşim için Yeni Zelanda’nın popüler lokasyonlarında fotoğraf çekmesini engellemeye çalışıyor. Sürekli aynı mekanlarda benzer içerikler üreten influencerlara karşı “Yeni Bir Şey Yap!” sloganıyla harekete geçen Yeni Zelanda, bazı sosyal medyacıların kalbini kırmak pahasına akılda kalıcı bir iş çıkarmış. Videonun en çok güldüren yeri bekçinin lavanta tarlasında fedora şapka bulması oldu.

Yeni Zelanda: Sosyal etki altında seyahat etmek

Portekiz’in güçlü turizm ekonomisi şimdilerde zor zamanlardan geçiyor. 2020’de yüzde 76 küçülmeyle 4 milyondan az yabancı turist ağırlayan ülkede, virüs sebepli vakaların yeniden yükselmesiyle 2021 de kötü başladı. Şu ana dek, Covid-19 sebebiyle 15 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği ülkede gözler, devletin işletmelere yapacağı yardım paketinde.

GWI’nın, ABD ve İngiltere vatandaşlarının Covid sonrası seyahat planlarını anlamak için yaptığı araştırmada, seyahat markalarının güvenilir sağlık sigortaları sunmasını en çok isteyen yaş grubu olarak Z kuşağı ön plana çıkmış.

Araştırma

Bu hafta bizim yaptığımız mütevazi ama enteresan bir araştırmayı sizlerle paylaşıyoruz. Bazı sosyal medya ağlarının Google’da ne yoğunlukta arandığına dair verileri aynı grafikte karşılaştırıyoruz. 2004 yılından beri toplanan bu veriler, belirlenen dönem içerisinde 0 ile 100 arası bir değer alıyor. İlk grafiğimiz, MySpace’in 2007’de Google aramalarında elde ettiği hakimiyetin daha sonraları Twitter, Instagram ve Snapchat gibi uygulamalarca geçilemediğini gösteriyor. Twitter’ın 2013’te zirve yaptığını, sonra alçalıp, son yıllarda ise tekrar yükselişe geçtiğini fark ediyoruz. Instagram’ın 2012’den itibaren müthiş bir hızla yükseldiğini ama 2020’yi (büyük ihtimalle TikTok sebebiyle) çok parlak geçirmediğini görüyoruz.

Google trends graifiği
Sosyal medya ağları hakkında Google aramaları

Tabi, yukarıdaki grafikte göstermediğimiz filin adı Facebook. Aşağıdaki grafikte, diğer sosyal medya ağları arasında en yüksek değere sahip olan Myspace ve Facebook’un karşılaştırmasını veriyoruz. Myspace cüce kalıyor.

Google trends grafiği
Myspace ve Facebook karşılaştırması

Google, pandemi sürecinde değişen yeme-içme alışkanlıklarına dair rapor yayınladı. Rapor, ABD toplumundan elde edilen veriler üzerine kurulu olsa da, gözlemlenen online alışverişteki yaygınlaşma ve sağlıklı beslenme ve kişisel bakımın popülerleşmesi gibi trendler dünyanın geri kalanı için de bir fikir veriyor.

Microsoft, 2021 tüketici trendleri üzerine bir rapor yayınladı. Raporda, perakende satış, sağlık, seyahat, teknoloji ve finansal hizmetler başlıkları altında gelişen tüketici eğilimleri mercek altına alınıyor.

Teknoloji

Unreal Engine: MetaHuman Creator

Oyun grafikleri alanında çalışan Unreal Engine gelecek aylarda test sürüşüne çıkaracağı “MetaHuman Creator” projesini duyurdu. Bulut bazlı olacak bu uygulama sayesinde, hayal ettiğiniz “dijital insanı” en küçük ayrıntısına kadar tasarlayabilecek ve anime edebileceksiniz. Bu uygulama sayesinde, Unreal Engine ultra-gerçekçi dijital karakter oluşturma sürecini haftalardan dakikalara indirmeyi hedefliyor. Yukarıdaki videodan anlaşıldığı kadarıyla sonuçlar oldukça etkileyici. Unreal Engine’in sitesindeki açıklamayı okumak için böyle buyrun:

Sosyal Medya

LinkedIn, “Return to Growth 2021” adıyla 47 sayfalık yeni bir dijital magazin yayınladı. Başarılı kampanya örnekleri ve uzman görüşlerini içeren yayında ayrıca LinkedIn’e dair en güncel veriler de bulunuyor. Buna göre LinkedIn’in 200 ülkede 706 milyonun üzerinde kullanıcısı var. Bir diğer ilginç veri ise sosyal medyadan şirket sitelerine yapılan tüm yönlendirmelerin yüzde 45’inin LinkedIn üzerinden yapılması. Bu, devasa bir oran.

TikTok hashtagler
TikTok: Türkiye’de müzik kategorisinde en popüler hashtagler

TikTok, yayınladığı trend raporuyla, 2020’nin en popüler içerik kategorilerini açıkladı. Uygulama, Türkiye’nin de içerisinde olduğu bir dizi ülkeye dair lokal trendleri de raporlaştırmış. Türkiye üzerine olan raporda en dikkat çekici veri, müzik kategorisinde en popüler iki hashtag’in Blackpink ve BTS olması. Raporda da belirtildiği gibi K-Pop’u yaygın olarak tüketen ve TikTok’un hakim profilini oluşturan Z kuşağı çoktan önemli bir segment haline çoktan geldi. Türkiye raporuna buradan erişebilirsiniz:

Sosyal Medyadan Kısa Kısa

  • Türkiye’den reklam vermenin yasaklandığı Twitter, 2020 reklam gelirlerini bir önceki yıla göre %31 artırarak 1,15 milyar dolara ulaştırdı.
  • Instagram’ın açıklamasına göre, üzerinde TikTok watermark’ı bulunan Reels içerikleri Instagram algoritmasında promote edilmeyecek. Instagram bu kararında başka platformlardan aktarılan Reelslerin kalitesinin düşük olduğundan bahsetse de, yaygın kanı TikTok ile olan rekabetin kararda etkili olduğu yönünde.
  • Günde 50 milyon kullanıcının online olduğu Reddit, 2021 yılındaki stratejik hamleleri için 250 milyon dolar bağış topladığını açıkladı. Bu paranın, özellikle reklam ve video optimizasyonu için harcanacağı belirtilirken, yeni pazarlara açılmak ve çalışan sayısını iki katına çıkarmak da Reddit’in 2021 hedefleri arasında olacak.

Bu haftalık tam burada duruyoruz. Haftaya devam etmek üzere. 🚀

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.