2022'ye yaklaşırken pazarlama yaklaşımları, sosyal medya platformlarında yenilikler ve dünya devi Facebook'ta isim değişikliği.

Kasım ayına girerek 2021 defterini kapatmaya başladığımız son günlerde, her yıl olduğu gibi tüketici davranışlarına yönelik önümüzdeki sene analizleriyle sıkça karşılaşmaya başladık. Bizler bu yeni trendleri anlamaya çalışırken, Facebook yeni ismi ve iş vizyonuyla gelecek kavramının o kadar da uzak olmadığını göstererek bilim-kurgu hikayelerinden aşina olduğumuz bir dijital mecrayı hayatımıza katmaya hazırlandığını açıkladı. Daha dijital ve gerçeküstü 2020'lere hoşgeldiniz, daha fazlası için bülteni takip edin.

Trendler

2022’de sosyal medya pazarlamasına yönelik 26 öngörü

2022’de olabilecek gelişmelerin listelendiği Social Media Today makalesinde önümüzdeki yıl pandemi kaynaklı çevrimiçi davranışların yeniden şekillenmesi, e-ticaretin büyümesi ve meta gibi yeni trendlerin dijital pazarlama etkileri ile sosyal medya alanında -özellikle Facebook, Twitter, Instagram gibi diğer büyük platformlardan gelecek- gelişmeler yer alıyor.

Deloitte’ten global satış ve pazarlama trendleri

2022 yılı her sektörde pandemiden gelen şokun üstesinden gelme yılı olacak. Pazarlama alanında ise bu insan odaklı pazarlama olarak kendini gösteriyor. Deloitte 2022’de pazarlamada öne geçmek için dikkat edilmesi gereken trendleri listeledi.

Sosyal Medya

YouTube öneri algoritması nasıl çalışıyor?

Youtube, platformuyla ilgili en fazla merak edilen beş soruyu yanıtladı. İçerik oluşturucularının kullanıcıların neden 10-12 yıl önce yüklenen videolar için öneriler aldığı, etiketlerin kullanımı, öneriler, algoritma güncellemeleri gibi konular üzerinde kullanıcılarını bilgilendirmeyi amaçladı.

Facebook ismini değiştiriyor!

Zuckerberg, bütün uygulamaların ve teknolojilerin birleştireceği yeni markanın adını Meta olarak açıkladı. Zuckerberg’e göre online deneyimlerin hayatımıza daha çok gireceği bir döneme ve merkezi olarak yönetilmeyen bir internet dönemine işaret ediyor.

LinkedIn, şirket sayfalarına yeni araçlar ekliyor

Pandemi etkilerinin azaldığı, birçok insanın yeni iş ve birçok işletmenin çalışan aradığı dönemde Linkedin, şirket sayfalarında süreci daha iyi uyum içerisinde geçmesine yardımcı olacak bazı yeni özellikleri duyurdu.

Facebook yeni Collab özelliğini duyurdu

Bu yeni özellikle Instagram’daki feedleri ve hikayeleri birden çok hesaptan paylaşabiliyorsunuz. Bu sayede kullanıcılar takipçileri paylaşabiliyor ve daha fazla kişiye erişme imkanına sahip oluyor.

Adobe cloud üzerinden kullanıma uygun yeni Photoshop ve Illustrator versiyonu çıkardı

Adobe, uygulamayı indirmeye gerek duymadan imajların üzerinde değişiklik yapabileceğiniz basit bir cloud sürümünü paylaştı. Bu versiyon cloud üzerinden olduğu için aynı anda birden çok hesaptan bir dosya üzerinde çalışmayı sağlıyor.

Spotify’dan videolu podcastler

Spotify artık kullanıcılarına kendi profillerine videolu podcastler ekleme imkanı sunacak. Kendi bünyesine daha fazla kullanıcı çekmek isteyen bu platformun Youtube’a rakip olup olamayacağını göreceğiz.

LinkedIn freelance servisinin lansmanını yapıyor

LinkedIn freelancerların kullanabileceği Service Marketplace adında yeni bir servis ekledi. Bu yenilik LinkedIn’i Upwork ve Fiverr’in rakibi yapma potansiyeline sahip.

Twitter Revue bülteni üyeliği çıkardı

Kullanıcılar artık bir sayfanın bültenine üye olup yenilikleri kolaylıkla duvarlarında görebilecekler.

Sosyal Sorumluluk

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’ndan #BenimleGelecek projesi

Türkiye’nin dört bir yanında binlerce çalışanı bulunan çimento sektörünün tamamına, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın Eşitliğe Değer Girişimi tarafından verilecek eğitimlerle, sektör çalışanlarının yanı sıra ailelerinin de yaşamlarına dokunması hedefleniyor.

McDonald’s İspanyalı üreticilerine yardım etmek için kreatif kampanya başlattı

McDonald’s’ın tarım ve hayvansal ürünlerinin yüzde 70’ini sağlayan İspanya üreticileri pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşamakta. Bu durumu düzeltmek ve markanın yerel ürünlere olan bağlılığının iletişimini yapmak için McDonald’s “Her şeyin bir kökeni vardır” kampanyasını başlattı.

Eczacıbaşı’nın markası Dynavit, Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı’nın aradığı destek oluyor

Medyanot Bülteni

Medyanot’un haftalık bültenine abone olmak için emailinizi girin.